Menü İcon

Moda'nın yeni başkanları: Özlem Kaya ve Özgür Masur

Türk moda sahnesinin genç ve popüler iki ismi geçtiğimiz bahar Moda Tasarımcıları Derneği'nın yeni başkanları seçildiğinde değişimin çanları çalmaya başlamıştı. Özlem Kaya ve Özgür Masur Elle dergisine konuştu.

Röportaj Gazetesi

Moda'nın yeni başkanları: Özlem Kaya ve Özgür Masur

 

Hikâyenin başrol oyuncuları Özlem Kaya ve Özgür Masur. Bu kez bildiğiniz rollerinden biraz uzaktalar. Özlem Kaya cesur, minimal ve zamansız siluetlerin, Özgür Masur ise ihtişamlı kadınların ve haute couture'ün vaat ettiği hayal dünyasının sınırlarında gezinen tasarımcılardan. Ancak geçtiğimiz bahar kendileri için biçilen yeni bir karaktere büründüler. 2006 yılında yedi moda tasarımcısı ile kurulan Moda Tasarımcıları Derneği'nin yeni başkanları olarak dümenin başına geçtiler. Yeni rollerine, Göksel ya da Beren Saat'i giydirmenin ötesinde, sektörün mesleki tanım ve standartlarını oluşturmak ve etik değerlerini belirlemek: "yaratıcı marka" olmak isteyen "sanayi" ile "Özgün-yenilikçi" olmak isteyen "tasarımcıyı” buluşturmak da dahil.

Bir editör olarak yaptığım işin en keyifli yanı, her alandan yaratıcı insanla bir araya gelmek, çekimlerde onlarla vakit geçirmek ve sohbet ederken hayal dünyalarının ve zihinlerinin nasıl işlediğine bir parça da olsa tanıklık edebilmek. İkiliyle bu kez bir araya gelmemizin nedeni yeni koleksiyonlarının ilham kaynakları üzerine laflamak değil, iki tasarımcı olarak koca bir sektör adına sırtlandıkları rolü ve birçok kişi adına söz almanın verdiği sorumluluğu konuşmak.

 

 "BENİM İÇİN ÖZGÜR'ÜN YERİ ÇOK AYRIDIR..." 

İki dostun birlikte çalışması elbette geleceğin nasıl şe killeneceği konusunda da ipucu veriyor. Röportajlar ya da ağızdan dökülen kelimeler yanıltıcı olabilir, ancak Özlem Kaya ve Özgür Masur'un "Artarak devam ediyor" diye tanımladıkları ve akademide okudukları yıllarda başlayan dostluğun enerjisi bir araya geldiğimiz süre boyunca hissettiğim ve gözlemlediğim bir duyguydu. Gözleriyle anlaşabiliyorlar, birbirlerine göz ucuyla bakıp kahkaha atabiliyorlar. Bu yüzden iki yakın arkadaş olarak yeni dönemin eş başkanları seçilmeleri üzerine ne hissettiklerini soruyorum. "Benim için Özgür'ün yeri çok ayrıdır. O iyi bir dosttur, bu yüzden yola birlikte çıkmak keyifli. Birlikte ciddi sorumlulukları daha kolay göze alabiliyorsunuz" diye anlatıyor Özlem Kaya ortaklıklarını. Elimizi bu taşı altına koyduğumuz zaman elimizden gelenin en iyisini yapacağız dedik. Bu yüzden şu anda bizim için öncelikli olan bu sözün arkasında durabilmek" diye de ekliyor.

Peki, başlayan bu yeni dönemde rotaları nasıl çizilecek? Ülkemizde geç konuşulmaya başlansa da dünya bir değişimin eşiğinde. Rüzgâr sert esiyor. Hollywood sayesinde daha sık konuşmaya başladığımız ve sohbetlerin merkezinde olan maaş eşitliği, aktivizm, #metoo gibi hareketlerin yanında doğaya sahip çıkabilmek adına sürdürülebilirlik projeleri ve kürk kullanımın ortadan kaldırmak üzerine diyaloglar kuruluyor. Artık yapılan işin mükemmel ya da doğru sayılabilmesi için tüm bu konuların yanındaki kutucuklara birer tik atabilmek şart. Üstelik bu sorunlar Moda Tasarımcıları Derneği kurulduğunda gündemde bile değildi. Dolayısıyla yeni dönem başkanların da masaya yatırması gereken sorunlar tasarım ya da tasarımcıları sektörde var etmenin ötesinde. Yaratıcı gerilla hareketleri yapmaya çalışarak mesajlar vermeye çalıştıklarından bahsediyor ikili. Kürk kullanımına ise kesinlikle karşılar. "Giymiyoruz, tasarlamıyoruz ve kullanmıyoruz" demeleri hoşuma gidiyor. "2018 yılında geldiğimiz teknolojiyle yapay kürkler üretebiliyorken neden başka bir yol tercih edelim ki" diyor Özlem Kaya.

"EĞİTİM BİRİNCİ KOŞULU"

Blogger ve Influencer kültürünün gelişimiyle modaya olan merak, sektöre olan ilgi arttı. Yapılan marka işbirlikleriyle tasarımcı kimliğini üzerine alan kişi sayısı doğru orantılı bir şekilde gelişti. Ancak güçlü bir İstanbul Moda Haftası ya da Türk Modası yaratılması planlanıyorsa, bunun ilk koşulu da eğitim. Özgür Masur. Marmara Üniversitesi'nde, Özlem kaya ise Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde, yani mezun oldukları okullarda ders veriyor. Her ikisinin hemfikir olduğu nokta ise şu: Sadece tasarıma değil, sektörü besleyen ve var olmasını sağlayan tüm alanlara eşit derecede ağırlık verilmesi. "Endüstrinin çok da konuşmadığımız üretim ayağı var. Bir ekip işinden bahsediyoruz. Kumaşçısından aksesuar üreticisine, iplikçisinden mağaza yönetimine kadar değişik basamakları olan bir piramit süz konusu. Hızlı tüketim çağındayız. Ayakta kalabilmek için vizyonumuzu geliştirmemiz, trendleri yakından takip etmemiz gerekiyor."

Birlikte fikir üreten birçok ikili var sinemada, modada ve tabii müzikte. Bu iki tasarımcı da bayrağı kıdemli iki isimden, Bahar Korçan ve Mehtap Elaidi'den aldı. Dostluk konusunda her şey yolunda ama konu moda sektörünün en saygın koltuğunu paylaşmaya gelince işler nasıl yürüyor acaba? "iki kişi olmanın avantajını yaşıyoruz" diyor Özgür Masur. "Evet, farklı fikirlerde olabiliyoruz ama tartışarak ortak bir yol buluyoruz. Zaten bakış açımız aynı olduğu için uyum içinde ilerleyebiliyoruz." Bayrağı, Türk modasıyla özdeşleşen: Korçan ve Elaidi gibi iki isimden aldıklarında ne hissettiler? "Bize kılavuz oldular. Hâlâ yönetim kurulunda olmalar, aktif olarak projelerde yer almaları, deneyimlerini paylaşmaları bize güç veriyor" diyor Ozlem Kava

Şimdi sıra bizde. Yapacağımız şey belli: Arkamıza yaslanıp zevkle değişimi izlemek.

Söyleşi: Aykun Taşdöner

Moda'nın yeni başkanları: Özlem Kaya ve Özgür Masur, Moda'nın yeni başkanları: Özlem Kaya ve Özgür Masur

Yorum Yaz