Menü İcon

Selçuki&Ali: ‘Giyilebilir sanat’ giysinin ruhla olan ilişkisidir

Selçuki&Ali: ‘Giyilebilir sanat’ giysinin ruhla olan ilişkisidir

Yeni Serüven’ adlı etkinliğinizde ürettiğiniz doğa dostu eşarp, şal ve kaşkolları göreceğiz. Doğa dostu tekstil ne demektir?

- Koleksiyonlarımızda doğal elyaf kullanıyoruz. Çevre dostu ve doğal üretim anlayışımızdan asla şaşmıyoruz. Örneğin eşarbımızın doğadaki ömrü, ham maddesi olan yün kadar. Dokumasından boyasına içinde kimyasal bulunmuyor. Doğada bulunan malzemeyi doğal süreciyle elyafa dönüştürüp tasarımlarımızla buluşturuyoruz.

Yavaş moda anlayışınız nasıl tepkiler alıyor?

- Geleneksel elyaf sanatı, esasen yeşil ve yavaş moda akımının oluşumunda yer alan önemli uygulamalardan; bizim de çıkış noktamız. Dolayısıyla iki akımın tek bir markada buluşması kendiliğinden gelişen bir süreç oldu diyebiliriz. Açıklamak gerekirse, yeşil ve yavaş moda akımı, endüstriyel–seri üretim karşıtı bir duruş sergilediğinden, geleneksel el sanatıyla birebir paralellik gösteriyor. Düşük enerji tüketimi ve yok denecek kadar az atık madde üretimimizle de yeşil moda akımının örneklerinden biriyiz. Bu tür kavramların oluşumunda, yaşam alışkanlıklarımızdan edinilen deneyimlerin ve ortaya çıkardığımız çözümlerin de etkisi var tabii. Yani, yavaş moda ya da yeşil moda kavramlarını işimizde uygulamak için özel bir karar almış değiliz, bunlar yaşam biçimimizin doğal sonucu olarak ortaya çıkan metotlar. Yaptığımız işin ruhu itibariyle, uyguladığımız tüm üretim metotlarının bu kavram çerçevesinde olduğunu zamaniçerisinde keşfederek fark ettik.

Hızlı tüketim, gıdadan modaya hayatımızın her alanında var. Çünkü bu talebi yaratan ve bu talebi sürekli besleyen bir sistem içerisindeyiz. Öte yandan, hayatında daha kalıcı anlar biriktirmek isteyen bir kesim için de bizim bu ihtiyacı karşılama arzumuz ve çabamız var. Bizim ‘zamansız şıklık’ kavramı etrafına oturttuğumuz çizgimiz, anlık popülerlik kaygısının dışında, farklı yaklaşımlara sahip tüketiciyi hedef alıyor. 

,

Yorum Yaz