Menü İcon

Erkan Akçay: ''Halkın seçtiği Cumhurbaşkanına güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz''

Erkan Akçay: ''Halkın seçtiği Cumhurbaşkanına güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz''

Cumhurbaşkanlığı sisteminin Meclis’ten geçip Referandum sürecine gelmesınde kilit rol oynayan MHP yeni değişikliğe nasıl bakıyor? MHP  özellikle CHP kanadından gelen sert eleştirileri nasıl okuyor? MHP sistem değişikliğini neden  istiyor? Akçay bu bir hükümet reformudur derken CHP’yi sert sözlerle eleştirdi.

Bahçeli’nin fiili durumla hukuki durum bağdaşmıyor söylemi ile başlayan anayasa değişiklik teklifinin halkın karşısına geleceği noktadayız.  Partininiz  neye ihtiyaç duyarak bu konuyu gündeme getirdi?  

Türkiye’de her ne kadar uzun yıllardır tek başına bir iktidar yönetimini olsa da  yaşadığımız hadiseler bir istikrarsızlığı işaret ediyor. Bu istikrarsızlık en çok kendisini 15 Temmuz’da  gösterdi. Sn. Erdoğan’ın halk tarafından Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte bu tartışmalar daha fazla arttı ve fiili durum ortaya çıktı.

Hayır cephesinden özellikle de CHP kanadından çok eleştiri var gerek partinize gerekse gelecek olan değişikliğe? 

CHP'Yİ DİNLERSEK YANDIK

Hayır cephesi üzerinden  konuşanları dinleyecek olursak yandık gülüm keten helva. Muhalefetin söylemlerine baktığımızda sanki “biz ölmüşüz de haberimiz yokmuş” Vay işte demokrasi ortadan kalktı, otoriter rejim gelecek gibi bir dizi argümanlar öne sürüyorlar. Bunun akılla mantıkla bir izahı yok. Eğer CHP’nin öncülük yaptığı söylemleri dikkate alarak bir anayasa yapmaya kalksak  hükümetin yapısına kilit vurmanız  lazım. Aslında yasama  daha da güçleniyor.

Yargı bağımsızlığı konusunda  CHP’nin eleştirileri var.  Cumhurbaşkanının  yetkilerinin çok fazla olduğunu HSYK ve AYM üyelerinin atanmasında çok fazla söz sahibi olacağını söylüyor bunu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

MİLLİ İRADE DİYECEĞİZ

Geçmiş tecrübeler var. 2010 Anayasa referandumu ile birlikte yargı mensuplarının yüksek yargı temsilcilerini kendilerini seçmesinin ne kadar sakıncalı olduğu da ortaya çıktı. Yargı mensupları kendi  üst yargı yönetimini seçmeye kalktığında daha fazla siyasallaşma meydana geliyor. Bunu halkın seçtiği bir erke vermekte ne mahsuru var. Neticede halkın seçtiği cumhurbaşkanına güvenmeyeceğiz de kime güveneceğiz

,

Yorum Yaz