Menü İcon

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu: ''Yeniliklerin amacı, oyunu hızlandırmaktan ziyade adaleti sağlamak!''

Futbolda yeni sezon başlamadan hakemler yeni kuralları en baştan yazdı. Yeni sezon futbolunda beklenenleri, Türkiye’nin birinci ağızı, yani MHK Başkanı Yusuf Namoğlu bahsetti.

Röportaj Gazetesi

MHK Başkanı Yusuf Namoğlu: ''Yeniliklerin amacı, oyunu hızlandırmaktan ziyade adaleti sağlamak!''

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futbol kurallarında 56 maddelik bir değişikliğe gitti. En önemli değişikliğin hangisi olduğunu düşünüyorsunuz?

Ofsayt kuralındaki değişiklik çok önemli. Yıllardan beri “Defansın kolu geçerli, forvetinki geçerli değil” gibi mantıksız tartışmalar yapıldı. Bununla ilgili IFAB’a bir başvuruda bulundum. Doğru olan, futbolcuların ve kalecinin oyun kuralları gereği topla oynayabileceği uzuvların ofsaytta belirleyici olmasıdır. Nitekim yeni değişiklikler bu şekilde yapıldı.

Bunun dışında ne gibi köklü değişiklikler yapıldı?

Bariz gol şansındaki kart ve penaltı kuralının değişmesi de çok önemli. Bildiğiniz gibi eskiden penaltı çalıp gol imkanı tanınıyor, penaltıya sebebiyet veren futbolcuyu atıp takımı eksik bırakılıyor ve bu da yetmezmiş gibi sonraki hafta da oynamasına izin verilmiyordu. Tüm bunlar bir araya gelince ceza çok ağırdı. Şimdi kural değişti; savunma oyuncusu ya da kaleci, ceza sahası içinde topla oynama niyetiyle bir harekette bulunup rakibi engelliyorsa penaltı verilecek ama kırmızı yerine sarı kartla cezalandırılacak. Tabii ki rakibe zarar verdiği, topla oynamak yerine oyunu kesmek istediği hallerde durum farklı olacak. Ayrıca temas olmasa da ihraç kararı verilebilecek. Mesela sahada bir futbolcuya yumruk atmaya çalıştım ama kendisini koruduğu için zarar görmedi. Yine de kırmızı kart göreceğim.

Hakemleri en çok zorlayacak konulardan biri de penaltılarla ilgili olanlar diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Eskiden penaltıyı kullandığınızda kaleci birkaç adım ileri çıkarsa vuruş tekrar edilirdi. Şimdi ise bunu yaptığında vuruş tekrarıyla birlikte sarı kart verilecek. Penaltıyı kullanacak futbolcu, kaleciyi aldatmaya yönelik harekette bulunursa vuruş iptal edilecek ve rakip takım lehine endirekt serbest vuruş verilecek. Ayrıca bir de penaltı kullanan futbolcuya sarı kart gösterilecek. Tabii bunları yaptıktan sonra hakem sahadan çıkabilir mi, çıkamaz mı onu bilemiyorum işte! Penaltıya hükmedilecek durumlar da değişti.

Hangi durumlar bunlar?

Örneğin; ceza sahasında forvet ve defans oyuncusu mücadele halindeyken aut çizgisinin dışına çıkıyorlar fakat top içeride kalıyor. Hücum oyuncusu, topun kendisinde olduğunu düşünerek içeri girmeye çalışıyor fakat savunma oyuncusu bunu engelliyor. Bu durumda ceza sahasının dışında olmasına rağmen penaltı çalınacak. Ayrıca maç oynanırken sağlık ekibinden biri kaleye giden topu engellemeye yönelik bir hamlede bulunursa ve kişinin ismi hakeme verilen listede bulunuyorsa penaltı kararı verilecek. Seri penaltılarda takımların isim listesi vermesine gerek kalmadı. Bir takım maçı dokuz kişi tamamladıysa rakip takım da penaltıları dokuz kişiyle kullanacak. Bu şekilde eşitlik sağlanmış olacak. Ayrıca ceza sahası içinde takım arkadaşıyla kavga edip, fiziksel müdahalede bulunan oyuncunun hareketi de penaltıyla cezalandırılacak.

yusuf-namogIlu2342-1024x956

Daha önce haksızlık olduğunu düşündüğünüz başka yenilikler de var mı?

Birinin forması kanlandığında değiştirmesini söylüyorduk ve oyun durana kadar sahaya giremiyordu. Şimdi değiştirdikten sonra dördüncü ya da yardımcı hakemin yardımıyla hazır olduğu orta hakeme bildirilerek maç durmadan oyuna girebilecek. Eskiden futbolcunun takımı eksik kaldığı için mağdur oluyordu. Aynı şekilde kart gerektiren faul sonucu sakatlanan futbolcunun tedavisi 30 saniyeden kısa sürüyorsa saha dışına çıkmasına gerek kalmayacak.

Değişiklikler sonrası yardımcı hakemleri en çok hangi konular zorlayacak?

Ceza sahasındaki mücadelelerde savunmadan bir oyuncunun yerde yattığı durumlarda yerdeki oyuncu ofsayt çizgisini bozuyor demektir. Ne zaman ki top santraya doğru hareket eder, o zaman o futbolcu oyun dışında, yani yok sayılır. Taktik gereği yatmış olmasının önüne bu şekilde geçilecek. Burada iş daha çok yardımcı hakemlere düşüyor. Bir de artık ofsayt vuruşu, ihlalin olduğu, yani oyuncunun topla buluştuğu yerden yapılacak.

Bu değişikliklerle birlikte oyunun hızlanacağını düşünüyor musunuz?

Tabii ki bu da düşünülmüş. Örneğin; eskiden ayakkabısı çıktığında futbolcu topla oynayamazdı. Şimdi topla oynayabilir, hatta gol de atabilir! Yine anlamsız kurallardan biri, santradan oyuna başlarken topu ileriye doğru vurma kuralıydı, bu da değişti. Aslında bu yeniliklerin amacı, oyunu hızlandırmaktan ziyade adaleti sağlamak.

Tüm bu değişiklikleri yeni sezon başlarken futbolculara, yorumculara, taraftarlara anlatmak zor değil mi?

Değişiklikleri bilmeyenler tabii ki itiraz edecek. Biz de bunun için bir program hazırladık. Önceliğimiz elbette hakemlerimiz. Onlara seminerlerde birkaç kez anlattık. Kulüplerden gelecek talepler için bir eğitim ekibi kurduk. Taleple gelen kulüplerimizde eğitimler düzenledik, düzenlemeye devam ediyoruz. Eğitimlerimizin tamamını gazetecilere açık hale getirdik ama sadece dört gazeteci arkadaşımız katıldı! Teknik direktörler de keza öyle.

Seyirciler için ne düşünüyorsunuz? Tribüncülerin birçoğu hakemlerin uygulamalarını şaşkınlıkla izliyor…

Seminerin canlı yayınlanmasını sağlayarak bunu hedefledik. Davet aldığım kanallara gidip ben de bizzat anlatmaya devam edeceğim çünkü işin içinden başka türlü çıkamayız. Her şeye tepki koyan bir toplumuz. Akdeniz ülkelerinin tamamında bu var. İtalya, Yunanistan, İspanya…

Söyleşi: Hilal Gülyurt

,

Yorum Yaz