Menü İcon

Mehtap Altunok: Bu dizi için ABD'den döndüm

Uzun bir süredir Amerika’da yaşayan Mehtap Altunok, ‘Baba Candır’ dizisinden gelen teklifi geri çeviremediğini söyledi. Oyuncu, “Başarılı olacağına inandığım güzel bir teklif olduğu için ‘Evet’ dedim. Sıcacık bir aile dizisi, bu sıcaklık sete de yansıyor”

Röportaj Gazetesi

Mehtap Altunok: Bu dizi için ABD'den döndüm

‘Doktorlar’ dizisinden sonra uzun bir süre ekrandan uzak kaldınız. Kaç yıllık bir ara oldu?

O dönem Reklam kampanyam olduğu için üç yıllık süre zarfında herhangi bir dizi projesini değerlendiremedim. Zaten 2000 - 2015 yılları arasında 10 yılı Amerika’da, beş yılı Türkiye’de geçirdim.

Bir ayağınız hep Amerika’da yani... En başa dönersek, sizi oraya götüren sebep neydi?

Birkaç aylığına dil okulu ve oyunculuk eğitimi için gitmiştim. 2001 yılında kriz başlayınca “Ajansım bir süre daha kal” dedi. İlk dönemler Washington’da işletme eğitimi alıp, Dünya Bankası’nda bir süre çalıştım. Ama içimde hep oyunculuk isteği vardı. Sonunda da New York’a taşınıp, Stella Adler oyunculuk okuluna gittim. 2005 yılına kadar oradaydım, sonra Türkiye’ye geldim. Yaptığım işler ortada... 2011’in sonunda tekrar döndüm, birkaç ay öncesine kadar Los Angeles’taydım. ‘Baba Candır’ için görüştükten sonra atlayıp tekrar Türkiye’ye geldim. Sıcacık bir ailenin hayatını anlatan, yer yer güldüren, düşündüren çok başarılı olacağına inandığım güzel bir teklif olduğu için “Evet” dedim.

Amerika’da herhangi bir projede yer aldınız mı?

Orada bulunduğum süre zarfında festivaller için iki kısa film ve bir uzun metraj filmde (Love Me True) oynadım. Reklam çekimlerim oldu.

Sektöre verdiğiniz arayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Aslında yeşil kartımı vatandaşlığa çevirmek için süreyi uzattım. Bu arada “Unutulursun” dediler ama tanınmışlık gerçekten benim için önemli değil. Zaten yurt dışında yaşamak egoyu sıfırlamakla eş değer. Amerika’da yaşam güzel bir deneyim oldu. Yenilenmek, farklı oyunculuk metodlarını tanıyıp kendini geliştirebilmek güzel. Ama özlem hep vardı, İstanbul dünyanın en güzel şehri.

Yeni diziniz ‘Baba Candır’ın çekimleri nasıl gidiyor?

‘Baba Candır’ konu itibariyla sıcacık bir aile dizisi, bu enerji sete de yansıyor. Herkes birbiriyle o kadar iyi iletişimde ki, işimizi keyifle yapıyoruz.

Canlandırdığınız karakterden bahseder misiniz?

Hastane sahibinin eşi ‘Müjde’yi canlandırıyorum. Ailesini, özellikle de kızını koruma iç güdüsüyle zaman zaman kontrolcü ve dominant bir yapı sergileyebiliyor. Uzun soluklu bir evlilik için sınıf farkının olmaması gerektiğini savunuyor. Zaman zaman verdiği tepkiler etrafı yaralasa da, içinde bulunduğu koşullarla durumu değerlendirmek gerekiyor.

Size benzeyen yanları var mı?

Benim için de ailem çok önemli ama durumlara verdiğimiz tepkiler birebir aynı olmayabilir. Oynadığım karakteri yargılamayı sevmiyorum.

‘Doktorlar’da severek çalıştım’

“Doktorlar, severek çalıştığım bir projeydi, çok şanslıyız ki izleyicilerimizin yoğun ilgisiyle televizyonda defalarca tekrarları yayınlandı. O dönemde bu projeye devam ederken büyük bir süpermarket zincirinin marka yüzü olmam teklif edildi. Reklamlar, tanıtımlar ve kampanyalarla dolu oldukça yoğun bir dönemdi.”

‘Türkiye’de sinema filminde oynayamadım

Yurt dışında oyunculuğa devam edecek misiniz? Kariyerinizle ilgili neler planlıyorsunuz?

Şu an keyifli bir setteyim. Yaz döneminde bir sinema projesinde yer almayı istiyorum. Açıkçası Amerika’da bile sinema projesinde daha kolay oynadım. Türkiye’de sinema sektörü çok kapalı. Hep aynı yüzler var.

Canlandırmak istediğiniz bir rol var mı?

Dönem projeleri çok ilgimi çekiyor. Dönem işinde o zamanı araştırmak, kadının toplumdaki yerini incelemek ve karaktere bu doğrultuda yön vermek ilginç olabilir.

Oyunculuğa ara verdiğiniz dönemde ekrandaki işleri takip edebildiniz mi?

Evet, ‘Muhteşem Yüzyıl’ı beğeniyordum. ‘Yalan Dünya’yı izlerken çay bardağını görüp ağlardım. Olabildiğince bütün projelere bakmaya çalıştım. Başarılı bulduğum pek çok proje oldu. İzleyicilerin tercihlerini ve ekranda görmek istedikleri konuları takip edebilmek, proje seçimimde bana çok yararlı oldu.

‘200 reklamda rol aldım’

“Oyunculuğu hep istiyordum ama nereden başlayacağımı bilmiyordum. Çalıştığım bankanın reklam filmiyle başladım, devamı geldi. Bugüne kadar minimum 200 reklamda rol almışımdır. Oynamadığım marka yok gibi. Reklamlarla başladım, devamı geldi. Bir dönem NTV’de hava durumu sunuculuğu da yaptım.”

‘Sağlık takıntım var’

“Sporsuz bir hayat düşünemem, sürekli spor yapıyorum. Cildime çok iyi bakıyorum. Sigara kullanmıyorum, içki içmiyorum. sağlık takıntım var, düzenli yaşıyorum.”

Söyleşi: Senem Aydın

Mehtap Altunok: Bu dizi için ABD'den döndüm, Mehtap Altunok: Bu dizi için ABD'den döndüm

Yorum Yaz