Menü İcon

Mehmet Şanver: ''Üst rütbeler devşirildi''

Mehmet Şanver: ''Üst rütbeler devşirildi''

"ONLAR DA ARSA BAKMAYA GELMİŞ"

Ayrıca indikten sonra pilotlardan biri arsa bakma isteği ile Meydan dışına çıkıyor. Meydan dışına çıkma işlemi askeri araç ve şoförle değil bir başka pilotun arsa bakacak pilotu nizamiyeden alması ile gerçekleşiyor Bu iki pilot yaklaşık 1,5 - 2 saat meydan dışında birlikte arsa bakıyor!

Şimdi bu faaliyeti inceleyelim:

Bu durumda ya gerçekten arsa bakılmıştır,

Ya da belirlenmiş bir hedefe havadan hedefleme pod'u ile , karadan gözle keşif yapılmış olabilir.

Sn . Cumhurbaşkanımızın tatil planladığı otelin civarda olması, bu görevde yer alan pilotlardan birinin Diyarbakır Üs Komutanı Tuğg. Deniz Kartepe ve diğerinin yani onu karşılayan generalin Tümg. Atilla Darendeli olması bir diğer pilotun ise 181nci Filo Komutanı Yb. Ahmet Özdemir olması ve bu üç personelin de şu anda tutuklu olması bu görevin masum bir karşılıklı hizmet görevi olmadığı savını güçlendirmektedir.

Özetle karşılıklı hizmet görevinin ilave edilip icra edilmesinde problem olmayıp, problemin karşılıklı hizmet adıyla başka işlemlerin gerçekleştirilmiş olmasıdır.

BİR GÜN SONRA ANKARA'DAN GELDİLER

Bir de 13 Temmuz'da Akıncı'dan kalkan 2 uçağın keşif görevi yapması olayı var. O uçaklar Ege'de keşif görevine zaten önceden planlanmış durumda. Kurmay Başkanı Tümg. Suat Murat Semiz geldi ve bana dedi ki, 'Komutanım dün malumunuz Meis'te bazı hareketlilik olmuştu. Yunanlılar Meis'te çok sınır ihlali yaptılar, birtakım faaliyetler gerçekleştirdiler. Müsaade ederseniz Ege keşif görevini Dalaman'a indirelim, Dalaman'a inerken de Meis'e baktıralım, Meis'teki Yunan icraatını tespit edelim'. Gerçekten mantıklı ve harekat anlayışına uygun bir teklif idi. Çünkü bir gün önce de orada Yunanlıların 15-20'ye yakın hava sahası ihlali olmuştu ve bu ihlallerin sebebini öğrenmek uygun olacaktı.

Bu amaçla Ege keşif görev kolunun iniş meydanı değiştirilir. Bu uçaklar Ege keşif görevini yaptıktan sonra Meis'e yönelip orada da keşif görevini gerçekleştirip Dalaman'a inişlerini gerçekleştirirler. Buraya kadar sorun yok. Normal harekat ihtiyacına yönelik bir faaliyet.

Mehmet Şanver düğünün darbeci askerler tarafından basılması ve esir edilmeleri anına kadar geçen sürede darbe girişimini etkisiz kılmak için nasıl çalıştıklarını Yeni Şafak'a anlattı.

,

Yorum Yaz