Menü İcon

Mehmet Şanver: ''Üst rütbeler devşirildi''

Mehmet Şanver: ''Üst rütbeler devşirildi''

SİLAH ARKADAŞLIĞI SARSILDI

Hava Kuvvetleri'ni yeniden eski gücüne kavuşturma noktasında neler yapılmalı?

Personel eksikliği gibi somut eksiklikler zamanla giderilir. Harp okulumuzu, askeri okulları, uçuş okulumuzu güçlendirerek, kapasitesini arttırarak bu sorunu çözecek şekilde insan yetiştirebiliriz.

Ama Silahlı Kuvvetlerimizin asıl kaybı ilk olarak milletin gönlündeki yerinin sarsılması olmuştur. Ayrıca silah arkadaşlığı gibi mutlak güvene dayanan olguların sarsılması olmuştur. Bunları hep birlikte tamir etmek gerekir. Bir de liyakat sisteminden asla taviz verilmemesi gerekir. Liyakat TSK'nın kurumsallığının en temel yapı taşıdır. FETÖ'cüler bile bu sistemi yıkamamıştır; sadece manipüle ederek içine sızmışlardır. TSK'nın bundan sonra da liyakati esas alan kurumsallığı ile faaliyetlerini sürdürmesi elzemdir.

PİLOTLAR DÖNER

Hava Kuvvetlerinden Ayrılmış Sivil Pilotlardan Hava Kuvvetleri'ne dönüşleri neden sınırlı kaldı sizce?

Bu konuya daha sistematik yaklaşılması lazım. Kişilerle ve kurumlarla birebir görüşüp dönüş şartlarını net ortaya koymak gerekir. Ülkenin ihtiyacını da öne çıkartarak, bu işin önemli olduğuna arkadaşlarımızı inandırmamız lazım. Bu işte sistematik gidilirse ve arkadaşlarımız iyi bilgilendirilirlerse ben birçok arkadaşımızın döneceğine inanıyorum. Çünkü onlar burada yetişti. Hava Kuvvetleri sayesinde oradaki konumlarını elde ettiler. Hava Kuvvetleri'nin onlara ihtiyacı varsa onların da dönmeleri gerekir. İyi anlatılırsa, sistem iyi kurulursa döneceklerine inanıyorum.

BİN DÜĞÜN FEDA OLSUN

O gece düğününüz vardı. Siz düğünü fırsat olarak gördüklerini düşünüyor musunuz?

Evet: Havacı generallerin orada hep birlikte olması işlerini kolaylaştırdı.

LCV YAPTIRANLAR DÜĞÜNE GELMEDİ

Düğüne mutlaka gelirim deyip de gelmeyenler oldu mu?
Düğün davet listesi bazı şeylere biraz ışık tutuyor… Geleceğim deyip gelmeyenler oldu. Geleceğim deyip LCV'ye pozitif cevap veren, yerleri ayrılmış ama gelmemiş generallerin hepsi kalkışmada rol aldılar.

Davetiyeyi ne zaman almışlardı? Ne zamana kadar LCV yaptırdılar?

Davetiyeleri de bir ay öncesinden verdik. 15 gün öncesine diyoruz ama tabi son güne kadar LCV yaptıranlar oldu.

Sizce bu düğünü fırsata çeviren neydi peki?

Düğünümüzü kullandıkları kesin. Çünkü bu kadar komuta kademesini bir arada bulamazlardı başka zaman. Davetiyelerimizi önceden vermiştik. Tarih belliydi. Ayrıca Ağustos ayındaki Yüksek Askeri Şura öncesi ön almaları gerekiyordu ve 15 Temmuz buna uygun gözüküyor. O gece bizim düğünümüzle beraber 3 tane düğün daha vardı. Deniz Kuvvetleri Komutanı; Jandarma Genel Komutanı ve Özel Kuvvetler Komutanı da bu düğünlerdeydi.

Ama diğer düğün sahipleri sizin kadar popüler olmadılar.

Olmadılar çünkü bizimkisi hemen hemen tüm havacı generalleri toplamıştı. Hava Kuvvetleri burada aktif kullanılmıştı. Bu kalkışmada hava gücünü kullanmak istediler ama karşılarında hava gücünün gerçek sahipleri vardı. Onlara müsaade etmedik. Elimizde tek iletişim aracı cep telefonu olsa dahi sonuna kadar kullandık. Onlar sistemi manipüle ederek geldikleri için bizle yarışacak ve bizle aynı seviyede çatışacak kapasitede değillerdi. O yüzden liyakat olmazsa olmazımızdır diyoruz. Liyakata zarar verirseniz ordunuzun savaşma gücüne zarar verirsiniz.

En mutlu gününüzde yaşandı bu korkunç olaydan aileniz nasıl etkilendi?

Tabi her şey çocuklarımızın düğününde iken başladı. Kızımın düğününden kopup, bir saatlik bir zaman diliminde komutanlık kariyerimin belki de en kritik emirlerini verdim. Düğün mekanından ellerim bağlı götürülürken otoparkta boş gelin arabasını gördüm; ve kızımın ve damadımın düğün mekanından başka bir şekilde uzaklaştırıldığını idrak ettim. O an için düğünü hatırladım ve üzüldüm. Ama çocuklarım, “Baba, ülkemizin yaşadıklarıyla bizim yaşadıklarımız kıyaslanamaz.

Bir düğün değil, bin tane düğünümüz feda olsun. Allah yeter ki bu ülkeye bir daha böyle 15 Temmuzlar yaşatmasın" dediler. İkisi de asker çocuğu…

Artık emeklisiniz. Bir kitap çalışmanız olduğunu duyduk. Kitapta neler okuyacağız?

Gerek kişisel olarak yaşadıklarım gerekse darbe girişiminin hava harekatı kısmı ile ilgili bir kitap yazmaktayım. Bunu tarihin kayıtlarına geçirilmesi gereken son bir vazife olarak görüyorum. Özellikle hava harekatı ile ilgili burada paylaşamadığım çok fazla detay var.

15 Temmuz ülkemiz için bir milat oldu. Benim için de öyle. Ağustos ayı itibarıyla emekliliğimi talep ettim. 15 yaşında Kuleli Askeri Lisesi'nde başladığım 44 senelik kariyerimi tamamladım.

Bu büyük devlet Yozgat'ın Yerköy ilçesinden, içinde 4 çocuk 2 yetim bulunduran dar gelirli bir hanenin evladını aldı; eğitti; subay yaptı; savaş pilotu yaptı; askeri ataşe yaptı ve nihayetinde general yaptı. 79 yılından bu yana şahsıma şerefle hizmet etmeyi nasip etti. Tüm bu merhalelerde devletime olan borcumu en iyi şekilde geri ödeme arzusuyla çalıştım. Her zaman “Allah devletimize milletimize zeval vermesin" dedim; şimdi de aynı temennileri paylaşıyorum

,

Yorum Yaz