Menü İcon

Mehmet Şanver: ''Üst rütbeler devşirildi''

Mehmet Şanver: ''Üst rütbeler devşirildi''

O SIRADA TELEVİZYON İZLEMİYORDUK

Canlı yayınlara telefonla bağlanan generaller oldu. Siz hiç telefonla bağlanıp halka seslenmeyi düşündünüz mü?

Muharip Hava Kuvveti Komutanı olarak benim görevim havadaki kontrolsüz uçuşları engellemek ve uçuşları kontrolümüz altına alarak karşı harekatı başlatmaktı. Ben oraya kanalize oldum. Hava Kuvvetleri Komutanımız da üst makamlara, Başbakanımıza, Genelkurmay Başkanımıza, 2. Başkanımıza ulaşmaya çalışmış. Yanımda komutanım var. Bana düşmezdi. O sırada hiçbir şey izleyemiyorduk. Sadece yanımdaki arkadaşlar izlediklerinden ya da internette okuduklarından gelip bize bilgi veriyorlardı.

Bu bir tiyatroydu diyenler oldu?

Uçaklara bomba atmasını emretmezdi ki o zaman o sistem. Bomba attırır mıydı? 246 insanımız öldü. Bu iddiayı ancak uçuk bir komplo teorisi diye değerlendiriyorum ben. Bu ciddi bir kalkışmaydı. FETÖ'cüler devlet içinde zor durumda kaldı. Son çare olarak bomba atana kadar geldiler. Böyle tiyatro olmaz. Bu bir isyandı ve devleti ele geçirmek amaçlanmıştı.

DIŞ ETKİ VAR

Bu girişimde dış destek olduğu değerlendirildi, tartışıldı?

Bu girişimde dış etki konusuna katılıyorum. Ana hedef devletin ele geçirilmesi. Bunda başarılı olamadılar. Tali hedeflerden biri Silahlı Kuvvetlerin ele geçirilmesi ve güçsüz duruma düşürülmesi. Bunda kısmi başarılı olundu. Silahlı Kuvvetlerin itibarı düşürüldü, yapısı çok farklı hale geldi.

MÜCADELE DEVAM ETMELİ

Hava Kuvvetleri'nin FETÖ'den tümüyle temizlendiğini düşünüyor musunuz?

Ne Hava Kuvvetlerimizin ne de diğer kurumlarımızın tümüyle temizlendiğinin garantisini kimse veremez. Bu uzun soluklu bir mücadele. Ama bu kalkışma teşebbüsü çoğunluğunu deşifre etti. Onlara da zaten gereken yapıldı. Mücadeleyi kesinlikle devam etmek lazım.

,

Yorum Yaz