Menü İcon

Medya Kralı geri döndü! - Okan Bayülgen Röportajı

Medya Kralı geri döndü! - Okan Bayülgen Röportajı

Kaygınız yalnızca mekanı doldurmaksa, tabelasında ‘Okan Bayülgen’ yazan herhangi bir yer açabilirdiniz. Bu denli bir estetik kaygıyla, son derece niş, sofistike ve biricik işlerin peşinden gitmenizdeki motivasyon ne?
Benim evimde de neredeyse bütün mobilyalarım özel üretimdir. Mutfakta kullandığım ocaktan, yatağıma; yatağın şiltesinden bütün aydınlatma elemanlarıma özel olarak yapılmıştır. Dükkanlarımda da böyle; sandalyeden, avizelere ve sahne tasarımına kadar her şey. Burada benim mimariye, ürün geliştirmeye, endüstri mühendisliğine, resme, edebiyata, heykele, dekorasyona olan merakım da var. Türkiye’deki bütün patronların bizzat suratlarına karşı sorgulamış bir adamım: “Duvarlarında kaç tane orijinal resim var?” Ya sen benim patronumsun, sende yok bende var. İnsan eviyle arabasıyla, malıyla mülküyle hava atacaksa; bu konudaki zevkiyle hava atar. Bunlara harcadığın parayla hava atılır mı? Parfümüm özel olarak üretiliyor; elbiselerime, gömleklerime, donuma kadar diktiriyorum, her şey bana özgü. Şimdi Türkiye’nin zenginleri diyorsun; berikinin 3 milyar doları, öbürünün 5 milyar doları var. Karısı ve kendisi moda kurbanı olmuş. En olmadık şeylere, olmadık paralar veriyorlar. Ben de karşılarına geçip diyorum ki; bak birader donuma kadar ürettiriyorum, sende bu kafa, zevk var mı? Bana sorarsan kimin kaç parası olduğu değil kimin o parayı nasıl harcadığı önemli. Dolayısıyla benden daha zengin bir adam bulabilir misin? Yani mutlu olabilmek için, insanlarla dövüşerek değil de; sevişerek yaşayabilmek için bir düzen tutturmaya çalışıyorum.

Sizinle ilgili en büyük yanılgı ne?
O kadar yüksek adrenalinle iş yapıyorum ki, herkes yıllarca uyuşturucu kullandığımı zannetti. Hatta sadece bitkisel değil, sentetik uyuşturucuları da kullandığımı düşündüler. Her röportajımda ısrarla dedim ki: “Televizyon programlarına başlamadan önce esrar içiyordum. Bundan 25 sene önce onu içmeyi de bıraktım.” Kumar oynamam, uyuşturucu kullanmam, alkolü herkes kadar kullanırım, sigaradan başka kötü bir alışkanlığım yok. Cinsellik ya da uyuşturucu konusunda bana hep delice, sapıkça şeyler yakıştırırlar. Belki de en büyük yanılgı buydu. Cinsellikten söz ettiğimi söylerler, evet söz ederim; çünkü hayatımızda nasıl ki yeme-içme güdümüz varsa, üreme güdümüz de mevcut. Bu konudaki esprileri ya da düşünce aktarımını, insanları daha rahat, samimi ama biraz da mesafeli bir ortama çekmek için yapıyorum.

Bugüne kadar aldığınız en büyük risk neydi?
İntihar etmemek herhalde.

Yapılacaklar listenizde neler var?
Hiçbir tatil planım yok ama sevgilim şuraya buraya gitmek istiyor, onunla beraber bu yolculuklara katılacağım. İşle ilgili yeni yazılacak oyunlar, programlar, çekilecek fotoğraf projeleri var. Sabahtan akşama kadar birçok şey düşünüyorum. ‘Şunu yapmadan ölmek istemem’ diye bir şey söylemiyorum; çünkü nasılsa durup dururken öleceğiz. Ne diyor çok sevdiğimiz John Lennon: “Hayat siz planlar yaparken, başınıza gelenlerdir.”

,

Yorum Yaz