Menü İcon

Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi ''Sağlık hizmeti üretiyoruz''

Kocaeli Devlet Hastanesi Başhekimi ''Sağlık hizmeti üretiyoruz''

“HASTANE 2017 MAYIS’TA HİZMETE GİRECEK”

Engelliler için hastane girişinde yapılan rampalarda zaman zaman bazı sorunlar ortaya çıkabiliyordu? Yeni Hastanede Engelliler için özel bir çalışma yapılacak mı?

-Yeni yapılan hastanemizde dış kapıda engelliler için geldikleri zaman ayrı bir müracat alanı olacak. Sarı bantlar ve rampalar maksimum düzeyde olacak. Engelli vatandaşlarımızı önemsiyor ve attığımız her adımı buna göre atıyoruz. Yeni hastanemizin çalışma düzenini de onların hayatlarını kolaylaştıracak ve yardımcı olarak şekilde planlıyoruz.

Kocaeli Devlet Hastanesi’nde rutinin dışında ne gibi özellikler bulunmakta?

-Biz sağlık hizmeti üretiyoruz. Bizim en çok önem verdiğimiz çalışma davranış değişikliğidir. Biz bu konu üzerine düzenli olarak toplantılar gerçekleştiriyoruz. Toplantılar da örneklemeler yapıyoruz en önemlisi karşındakini dinleyerek en doğru  şekilde  iletişim kurabilmektir. Bazı zamanlar hastalar  geldiğinde derdini anlatamayabiliyorlar. Biz bunları eğitimlerimizde sürekli çalışıyoruz. Sorunların ortaya çıkmasının en büyük sebebi iletişim kopukluğu, bunun üzerinde düzenli olarak çalışıyoruz.

“ÇOK KÜFÜR YEDİM”

Benim alanım ortopedi. Birkaç anımdan örnek vermek gerekirse alkollü hasta tedavi için geldiği zaman yemediğim küfür kalmıyor ama yinede işimi yapmaya devam ediyorum. Sonra alkolün etkisi geçince hasta neler yaptığını yanındakilerden öğreniyor. Pişman oluyor özür diliyor. Sağlık sektöründe çalışmak gerçekten zor ve sabır gerektiren bir iştir. Nedeni ise gelen hastanın o an ki acısı ve yakınında ki insanların bu durumdan etkilenmesidir. Bu tür durumlar ise sağlık çalışanlarına karşı saldırı ve şiddetle sonuçlanabiliyor. Bu tür olayların gerçekleşmemesi için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

“YENİ BİNAYI MAYIS 2017’DE AÇACAĞIZ”

Eğitim konusunda hasta ile iletişim durumunda çok titiz davranmaya çalışıyoruz. Mesela anket kutularından çok fazla geri bildirim alıyoruz. En geç 48 saat içinde ise geri dönüyoruz. Şimdi Hastanemizin her yerinde şeffaf anket kutuları var, biz kendi eksiklerimizi görmek istiyoruz. Anket bildirimlerinden olumlu sonuçlar alıyoruz. Şuan hastanemiz mekan olarak eski ve kötü durumda ama bu mekanı en iyi hizmet üretme şeklinde tutmaya çalışıyoruz ve bu bizi çok yoruyor. Odalar ve koridorlar çok sıkışık. Bunlar bizim vaktimizi çok alıyor, yeni binaya geçtiğimiz zaman bu sorunları aşıcağız. Yeni binayı Mayıs 2017’de açacağız. Binanın inşaatından çok içinin hazırlanması daha çok uzun sürüyor ama mayıs ayında sorunsuz bir şekilde yeni hastaneye geçiş yapacağız.

Burada ki cihazlar yeni hastaneye mi taşınacak ya da bakanlık yeni cihazlar mı getirecek ?

-Koltuk, yatak gibi eşyaların bakanlık tarafından sıfır olarak geleceğini düşünüyoruz ancak tıbbi cihazların 5 yıllık sürece takılıyor. 5 yılını doldurmayan cihazlar yeni hastaneye geçecek ama 5 yılını dolduran cihazların durumuna bakılarak bakanlık tarafından ya yenisi gelecek ya da uygun görülenler yeni hastaneye taşınacak. MR cihazları sıfırlanacak. Burada ki MR cihazları ise ilçe hastanelere gönderilecek.

MR  ya da röntgen için randevu alacak olan hastaya çok uzun bir zaman sonra tarih veriliyor. Vatandaş da özel hastaneleri seçmek durumunda kalıyor bu konu hakkında bir çalışmanız var mı ?

-Biz radyolojik çekimlerde kimsenin dışarı gitmesini istemiyoruz. Ama bizdeki yoğunluk dışarıdan gelen talep üzerine bu sıkışıklığı yaşıyoruz. MR’ı özelde çektirmek istemiyorlar. Bu yüzden sıkışıklık yaşıyoruz. Bizde yoğunluk nedeniyle ilçe hastanelere yönlendiriyoruz.

,

Yorum Yaz