Menü İcon

Karl Ove Knausgaard: ''Terapiste gitmektense kendimi vururum daha iyi''

Karl Ove Knausgaard: ''Terapiste gitmektense kendimi vururum daha iyi''

Hayatınız boyunca hep günlük tuttuğunuzu fakat 26 yaşınızda hepsini yaktığınızı okudum. Nasıl bir ruh halinin sonucu bu? 

- Özgüveni sıfır olan bir adamım ben. Hayatım boyunca her şeyden, herkesten korktum. Kendi yazdıklarımdan bile...

3 bin 600 sayfalık bir otobiyografi, özgüvensiz birinin yapacağı iş değil gibi. Aksine, ‘selfie’ çağının edebiyatının başyapıtı olarak nitelendiren çok. ‘Zarif bir narsisizm’ yorumlarına katılıyor musunuz?

- Bu dünyada kendime yeteri kadar utanç verici zaman yaşattım. Bir noktadan sonra her türlü fikir, endişe, hayal ve hırstan arınıp tamamen  saf özgürlüğü hissetmek istedim. Kaçmıyorum, saklanmıyorum, başkasını oynamıyorum. 6 bin küsur sayfayı, sadece özgür olmak için yazdım, başkası okusun diye değil.

Duruşunuz, fikirleriniz hep Proust ile anılıyor. Onun kitaplarından çok etkilendiniz mi?

- İlk kez 24 yaşımda okudum bir kitabını. O kadar sarstı ki sokaktaki yürüyüşüm değişti. Zaman ve kimlik hakkında bazı fikirlerim var sanıyordum. Bir halt bilmiyormuşum meğer.

 Kitaptan çoğu kesit bir ‘hatırlama sanatı’ gibi. Hafızanız kuvvetli mi?

-Biz değiştikçe, hatıralarımız da değişir. Bugün çok canlı, renkli ve mutlu bir anı, realitede öyle olmayabilir. Biz o anı öyle hatırlamak istiyoruzdur sadece. Hatıralar hep bize akıl oyunları oynar. Bunu fark ettikçe zihnimi daha da serbest bıraktım; sanki hayatım boyunca bulunduğum tüm odalara, belli bir sırada olmaksızın, tekrar girip çıktım.

,

Yorum Yaz