Menü İcon

Kardeş Payı’nın Sezai’si Ayhan Taş’ın Beşiktaş aşkı

Kardeş Payı'ndaki Sezai karakterine can veren Ayhan Taş’ın Beşiktaş aşkı geçmişten geliyor. Belki de TRT ekranlarında siyah-beyazlı formayı ilk görmesine kadar dayananıyor. Sinan Engin’in 9 metre havaya diktiği şutlarını Ayhan Taş'tan başka kim bilir?

Röportaj Gazetesi

Kardeş Payı’nın Sezai’si Ayhan Taş’ın Beşiktaş aşkı

Sizi Beşiktaşlı yapan kimdi ya da neydi?

Her insanın doğuştan gelen bazı özellikleri vardır ve kendi tabiatına göre bir takım seçer. Benim için en uygun takım da Beşiktaş’tı. Ailemdeki herkes Galatasaraylı olmasına rağmen ben Beşiktaş’ı seçtim. Kimse bana Beşiktaş’ı seçmemi söylememişti ama ben takım tutma ihtiyacı hissettiğimde kendi kararımı verdim. Her gün sokaklarda top oynarken bir takımı tutmanız gerekiyor. Beşiktaş’ın farkına vardığımda “Benim takımım bu” dedim. İlk görüşte aşk gibiydi.

Etkilendiğiniz ilk anı hatırlıyor musunuz?

O zaman maçlar TRT’de verilirdi. Kartal puslu havayı sever misali, en çok Beşiktaş’ı izlerken heyecanlanırdım. O heyecan hiç azalmadı. Düdük çalınca heyecan aynı heyecan.

sinan

İlk gittiğiniz maç hangisiydi?

Adana Demirspor-Beşiktaş maçına gitmiştim. Beşiktaş’ı canlı olarak ilk defa o gün izledim. Sinan Engin, Beşiktaş’tan Adana Demirspor’a transfer olmuştu, solda çok hızlıydı. O kadar dobi değildi o zaman, yardırır giderdi ama çoğu şutlarını da havaya dikerdi. Sol ayağı harikaydı, çok güzel golleri de vardı ama 5 metreden gerilerek çektiği şutu 9 metre havaya diktiği de çok olurdu! O maçta da Sinan’a top atıyorlar, kaleciyle karşı karşıya kalacak, boşluklar buluyor, topa giderken keklik gibi sekiyordu. Daha sonra “Beşiktaş’a gol atarsam Allah ayağımı taş yapar” diye bir röportaj verdiğini hatırlıyorum.

Beşiktaş’ın iki eski siyahi golcüsü Les Ferdinand ile Demba Ba’yı kıyasladığınızda ne düşünüyorsunuz?

Ferdi, Demba Ba’dan daha atletikti ya da şortlar kısa olduğundan bize öyle gelirdi! Bir kafa topuna çıktığında üç kişiyi devirirdi. Ba’nın da fiziği çok düzgün. Belki buradaki zeminin bozukluğu onu olumsuz etkilemiş olabilir.

Kardeş Payı dizisinde senaryo elinize geldiğinde ana karakterlerin, yani Metin-Ali-Feyza’nın isimlerini gördüğünüzde ne hissettiniz?

Tabii ki çok mutlu oldum. Senaryonun Beşiktaş üzerine kurulması bir Beşiktaşlı olarak bana ayrı bir keyif veriyordu. Zaten ilk sahnelerinden itibaren Beşiktaş formalarını görmeye başlıyorsunuz.

Beşiktaş tarihinden bir futbolcunun hayatı film yapılsa ve sizden de bir futbolcuyu canlandırmanız istense kimi tercih ederdiniz?

Çok var valla. Mesela Metin Tekin desem, adamın lüle lüle saçları vardı, bir de bana bak! Benden ya Rıza Çalımbay olur ya da Sinan Engin. Kimin hayatı film olmalı dersen, kimsenin hakkını yiyemem. Metin, Ali ve Feyyaz’ın olduğu kadroyu düşün mesela… Onlar sadece o kadronun skor üreten isimleriydi. Gökhan Keskin’i nasıl unutabilirim. Walsh vardı, Wilson vardı; 5-1’lik maçta Fenerbahçe’ye kel kafasıyla neler yapmıştı öyle!

Söyleşi: Semih Kalkan

,

Yorum Yaz