Menü İcon

Kaan Çakır: İyi rol kötü rol yoktur

Kaan Çakır “Karakter çok kötü yazılmışsa bana göre gerçek kötü budur. Ancak kötü bir karakter çok güzel yazılmışsa o rol çok iyi oynanabilir. İyi rol, kötü rol yoktur, iyi oyuncu ve kötü oyuncu vardır. Ben olaya böyle bakarım” dedi

Röportaj Gazetesi

Kaan Çakır: İyi rol kötü rol yoktur

Antalya’da 52. Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Muna filmindeki Gazzeli balıkçı rolüyle bu yıl En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü kazanan Kaan Çakır çok mutlu. Daha önce Kara Melek, Bir İstanbul Masalı ve Aliye dizilerinde oynayan, en son Adı Mutluluk’ta Vural rolünde izlediğimiz Çakır’la ödülünü, filmini ve sanat hayatını konuştuk.

Kazandığınız Altın Portakal Ödülü için tebrik ederiz.

Çok teşekkür ederim. Sanat hayatım boyunca hep bu kadına (Altın Portakal) kavuşacağım günün hayalini kurdum ben. Altın Portakal, gerçekten de çok değerli bir ödül. Her oyuncuya moral verir.

Muna filmini konuşalım mı?

Muna filmi, Gazze’de yaşanan bir dramı anlatıyor. Böylece Gazze ilk kez bir Türk filmine konu oluyor. Muna’nın yönetmeni Uluslararası Madrid Film Festivali’nde ilk filmi İnanç Odası ile En İyi Yabancı Film dalında aday olan genç yönetmen Serdar Gözelekli’dir.

Muna bir kız çocuğu…

Filmde yıllardır İsrail ablukası altında bulunan Gazze’de yaşananlar gözler önüne seriliyor. Muna, 8 yaşındaki Gazzeli bir kız çocuğu.

Gerçekten de Gazzeli mi?

Filmde Muna rolünü, Tarsus’un arka mahallelerinden birinde keşfedilen Pınar Balkış oynuyor.

Muna ne ya da neler yaşamış?

Muna, 2009 yılında bir sokakta oturan insanların bir araya toplandığı ve İsrail askerlerinin taradığı evden kurtulan bir kız çocuğu. Muna, Gazze’de aynı acıyı yaşayan binlerce çocuktan birisi.

Kaan Çakır’ın filmdeki rolü nedir?

Gazzeli balıkçı rolündeyim.

Sizin için “Zor karakterlerin usta oyuncusu” diyorlar…

Ustalık ülkemizde ne kadar içi boşaltılmış bir kelime de olsa aslında yüksek bir mertebedir. Keşke kendime usta diyebilsem. Ben sadece oyuncuyum. Bunu bana yakıştıranlara teşekkür ederim.

Bir oyuncu için “kötü” ya da “iyi” karakterli roller farkeder mi?

İyi rol, kötü rol yoktur, iyi oyuncu ve kötü oyuncu vardır. Ben olaya böyle bakarım. Şayet karakter çok kötü yazılmışsa bana göre gerçek kötü budur. Ancak kötü bir karakter çok güzel yazılmışsa çok iyi oynanabilir.

Başrollerini Leyla Göksun, Turgay Aydın, Kaan Çakır, Pınar Balkış, Suzan Genç ve Erkan Taşdöğen paylaşıyor. Gazze’de yaşayan Muna adlı kız çocuğu ve ailesinin evi, bir gece İsrailli askerler tarafından basılır. Mutfak dolabına saklanan Muna, sabah olduğunda tek başına kaldığını fark eder ve ailesini aramaya başlar. Çocuğunu kaybeden Ela, savaş mağduru insanlara yardım etmek için Yeryüzü Doktorları’na katılarak Gazze’ye gelen bir cerrahtır. Ela ve Muna’nın yolları Gazze sokaklarında kesişir.

HİÇBİR ROLÜMÜN ETKİSİNDE KALMADIM

Sanatçı oyunculuğa küser mi?

Bir sanatçının oyunculuğa küsmesi için birçok neden olabilir. Sabredememiştir, şans bulamamıştır, şans bulmuştur ama iyi değerlendirememiştir. Ya da fazla hayal kurmuştur ve şımarıkça küsmüştür.

Böyle Bitmesin, Kara Melek, Bir İstanbul Masalı, Yılan Hikayesi, Aliye gibi pek çok diziniz var. Hiç etkisinde kaldığınız bir karakter oldu mu?

Bugüne kadar ruhsal olarak canlandırdığım hiçbir karakterin etkisinde kalmadım. Bir oyuncu o karakteri canlandırdıktan sonra buhranlar yaşamaz.Öyle sanılır ya da öyle olması hayal edilir ama öyle birşey yoktur.

BODRUM’DA ÇOK ÖZGÜR YAŞIYORUM

Her İstanbullu’nun kurduğu hayali siz gerçeğe dönüştürüp Bodrum’a yerleştiniz. Hala orada mısınız?

Evet, hala Bodrum’dayım ve orada olmaya da devam edeceğim. Hayatımın en güzel günlerini yaşıyorum Bodrum’da. Kendimi çok özgür hissediyorum burada. Sanki yeniden doğdum, insanları yeniden tanıyor ve hayatı yeniden farkediyor gibiyim. Çok mutluyum.

Neler yapıyorsunuz Bodrum’da?

Balık tutuyorum, yelken yapıyorum, Yunan adalarına gidiyorum, dost sohbetlerine katılıyorum, bisiklete biniyorum, motosikletle çevre kasabalarını ziyaret ediyorum, mutfağa girip yemek yapıyorum.

KAMERA ÖNÜNDE ÇEŞİTLİLİK İSTERİM

En beğendiğin rolün…

Bir İstanbul Masalı’ndaki Necati karakterini insanlar çok beğendiler. Küçük bir roldü ama etkiliydi. Necati’yi çok sevdim.

Kaan Çakır, bir başrol düşlemiyor mu?

Benim oynadığım her karakter zaten başrol (gülümsüyor). Benim asıl istediğim çeşitlilik. Daha çok sinema, daha çeşitli oyuncularla ve yönetmenlerle farklı deneyimler yaşayabilmek. Rolün önemi yok.

Biraz da kendinizden söz eder misiniz?

Yunanistan muhaciri bir anne babanın ikinci oğluyum. Sinan adında bir ağabeyim var. Bana çok benziyor. Sokakta ben diye çevrilmekten çok mutlu

Söyleşi: Yüksel Şengül

Kaan Çakır: İyi rol kötü rol yoktur, Kaan Çakır: İyi rol kötü rol yoktur

Yorum Yaz