Menü İcon

Iris Apfel: ''Kapalıçarşı’yı hayatında benden daha fazla talan etmiş yoktur''

Iris Apfel: ''Kapalıçarşı’yı hayatında benden daha fazla talan etmiş yoktur''

Yıllardır topladığı, biriktirdiği on binlerce çanta, ayakkabı, aksesuar, kürk, mücevher, kumaş, yastık New York Park Avenue’daki, Florida Palm Beach’teki evlerine sığmadı, Manhattan’daki onlarca depoya yayılmış durumda.

Yaşayan efsane, modanın özgün kraliçesi, en yaşlı moda ikonu gibi lafları boş verin. New York Üniversitesi’nde sanat tarihi okumuş, eşiyle tekstil firması ‘Old World Weavers’ı kurmuş, özgün kumaş ve eşya üzerine dünyayı talan etmiş, Beyaz Saray’a dokuz dönem dizayn ve restorasyon danışmanlığı yapmış, stil dünyasının el üzerinde tuttuğu bir moda figürü o...

95 yaşında moda ikonu olarak dolaşmak sanıldığından daha mı zor?

- İkon kime, neye deniyor; inan en ufak bir fikrim yok. 96 yaşına basacağım, hâlâ ikonun ne anlama geldiğini bilmiyorum. İkon, diva, kral, star, süperstar... Herkesin her şey olabildiği bir dönemdeyiz artık. Bu ne anlama geliyor, biliyor musun?

Ne anlama?

- Kimsenin bir b.k olmadığına...

Yine de hoşuna gitmez mi insanın böyle anılmak, çağrılmak?

- Kendimi bildim bileli aynı insanım. Ne fikrim değişti, ne kelimelerim ne de kıyafetlerim... Ama bir bakıyorum çok ‘trend’ olmuşum, bir bakıyorum çok ‘sıcak’, çok ‘soğuk’, çok ‘hip’, çok ‘ikon’... İnsanlar etiketlendirmelere, kategorilere, markalara bayılıyor. İşlerine geliyor çünkü. Düşünmeyi, eşelemeyi seven yok. Tembellik baki. Birini, üzerindeki etiketiyle beraber tanımak işlerine geliyor. Bu yüzden herkes etiket okuma uzmanı oldu çıktı! Göz göze gelen, konuşan yok ki birini gerçekten tanıma şansın olsun...

Yaşla beraber çıkardığınız ‘hayat dersleri’ mi bunlar?

- Yaşlandıkça tek bir şey öğrendim: ‘Sağduyu’ dediğin şey, zaman içinde ‘sağ’ kalmamış, çoktan ölmüş.

Uzun yaşamın bir sırrı, formülü var mı sizce?

- Başkalarına benzemeye çalışmayacaksın. İnsanın ömrünü bitiren bir hal o. Neysen o olacaksın. Kendin olmak, hafiflik demek ve özgün bir duruş demek. Dostlarına ve hayatına sadık ol, merakını diri tut ve mizah anlayışını köreltme; sırtın kolay kolay yere gelmez.

70 yıllık eşinizi, geçen sene, 101 yaşına basmasına birkaç hafta kaybettiniz... Neydi sizi neredeyse bir asır bir arada tutan?

- Kadın-erkek ilişkilerindeki ego oyunlarına, iktidar savaşlarına hiç yenik düşmedik. 70 yılımız iki çocuk gibi sürekli kıkırdayarak geçti. Ortak bir mizah anlayışının olduğu ve iki tarafında birbirine mesafe bıraktığı ilişkiler 50-100 sene gider, ömre ömür katar.

Çocuk sahibi olmadığınız için şimdi pişman mısınız?

- Hayatta her şeye sahip olamazsın. Bunu ne kadar erken idrak edersen o kadar hafif ve mutlu bir ömür yaşarsın. Kendini yokla, içine bak ve dürüst ol: Hayatta neler seni daha mutlu edecek? Kariyerim ağır bastı. İyi ki de öyle oldu. Hiç pişman değilim.

,

Yorum Yaz