Menü İcon

İrem Derici: Gerekirse Tarkan'ı Kaçırıp Düet Yaparım

'O Ses Türkiye'de İrem Derici için sadece Hülya Avşar dönmüştü. Yarışmada birinci olamadı ama şarkıları ve sesiyle kısa sürede hatırı sayılır bir hayran kitlesi edindi. 'Kalbimin Tek Sahibine' adlı şarkısı 85 milyon izlenme oranında ve Itunes'ta en çok...

Röportaj Gazetesi

İrem Derici: Gerekirse Tarkan'ı Kaçırıp Düet Yaparım

'O Ses Türkiye'de İrem Derici için sadece Hülya Avşar dönmüştü. Yarışmada birinci olamadı ama şarkıları ve sesiyle kısa sürede hatırı sayılır bir hayran kitlesi edindi. 'Kalbimin Tek Sahibine' adlı şarkısı 85 milyon izlenme oranında ve Itunes'ta en çok indirilen single. O ise şimdiden yeni şarkılarının planlarını yapıyor. Koyu bir Tarkan hayranı. “Gerekirse onu kaçırıp zorla düet yaparım” diyor.

“Bana ya aşık olsunlar ya da benden nefret etsinler” demiştin. Sonuç ne oldu?

“Hakkında ileri geri konuşulmazsa marka olamazsın. Aşık olanın kadar nefret edenin de olacak ki seni daha çok takip edip şöhretini dilden dile gezdirecekler” de demiştim. Öyle de oldu. Bir kısım dinleyici bana ve müziğime aşık ama hatırı sayılır bir topluluk da bir hayli nefret ediyor benden, “Nereden çıktı bu kız?” diyerek dolaşıyor etrafta. Ben çok memnunum durumdan.

Seni sevmeyen neden sevmiyordur?

Ben de beni sevmezdim. İticiyim çünkü.

Sonradan tanıyanlar “Deli bu kız ya” diyor. Deli misin?

Deli meli değilim, gayet aklı selim bir insanım. Sadece zekam averajın üzerinde.

Hakkında çok konuşuluyor. Dedikodun da yapılıyordur. “Başarısı şişirme” diyenlere cevap verecek olsan...

Tek cevap: Kaba etimi yesinler. Az laf, çok iş. Beni analiz etmekle vakit kaybedeceklerine çalışsınlar. Allah çalışanın yanındadır.

Kısa bir zaman dilimine ciddi satış rakamları ve konserler sığdırdın. Bu tempoya alıştın mı?

Gençliğime güveniyorum, bedenime hiç iyi bakmıyorum. Bir yılda 90’dan fazla konser vermişim, aktarmaları falan da sayarsak herhalde 200 kere uçağa bindim. Çok yoruldum, yalan yok ama bunu dediğim zaman da kendimden utanıyorum, çünkü böyle bir başarı için adam öldürecek insanlar tanıyorum. O yüzden domuz gibiyim, 90 değil 900 konser de veririm. Yeter ki akli dengem bozulmasın.

‘Kalbimin Tek Sahibine’ bu yıl tüm çiftlerin düğün şarkısı oldu. Sen dahil. İnsanlar hasret kalmış aşkı yücelten, öven bir şarkıya.

Çünkü 10 aşk şarkısının 9’u ıztıraptan ızdıraba koşuyor. Eeee, böyle mutlu bir aşk şarkısı olunca da “düğün şarkısı” oluyor.

Bu yoğun tempo üstüne bir de evlendin. Dengeyi nasıl sağladın?

Valla bizim evliliğimiz denge değil, dengesizlik üzerine kurulu. Liseli aptal aşıklar gibiyiz. Kavga gürültü de gırla, romantizm de gırla. Aramızda herşey aşırı dinamik. Bizi hala aşık tutan şey de bu dinamizm. Umarım hep yakamızda olur.

İşten döndüğünde İrem ev hanımı mı oluyor? Dolma sarıyor mu mesela?

İrem; arkasından annesinin odasını toplamasına alışkın, pasaklı, hamaratlıktan nasibini almamış bir kızdı. Hala da öyle. Bir yıldır beraberiz Rıza’yla, bir kere musakka yaptım, adam ölümden döndü. Bir kere börek yaptım, çiğ çiğ yedi ben üzülmeyeyim diye. Dolma sarsam boşanır, o yüzden denemiyorum.

Gerekirse Tarkan'ı Kaçırıp Düet Yaparım

“Hayatımda bir kişi için kuyruğa girdim. O da Tarkan” demiştin. Tanıştın mı onunla?

Evet. 7 yaşımdayken iki saat kuyrukta beklemiştim Tarkan’ın imzasını alabilmek için. Bana dönüp “Adın ne bakalım koca gözlü kız?” diye sorduğunda heyecandan ağzımdan “İiggreeaamm” gibi bir şey çıktı. İmzalı fotoğrafa sarılıp koşmaya başladım annemlere göstermek için, sonra bir baktım ki “İmren’e sevgilerimle” yazıyor. 10 gün falan ağlamıştım. Hayır, hala tanışmadık. Tanıştığımızda muhtemelen bayılacağım. Nihai hayat amacımı gerçekleştirmiş olacağım için gönül rahatlığıyla ölebilirim ondan sonra. Ama Tarkan’la aynı projede yer almadan ölmek istemiyorum. Gerekirse kaçırıp zorla düet yaptıracağım.

Peki ‘O Ses Türkiye’deki jüri üyeleri için “Üçünü toplasan bir İrem etmiyor” dedin mi?

Yaaa, ben öyle dangalak bir cümle kurar mıyım? Çok üzüldüm o haberlerin çıktığı hafta. Benim yaptırdığımı sananlar oldu. Ben Mustafa Sandal şarkılarıyla büyümüşüm, odamda kocaman posteri vardı. Hadise, sırf memleketimizde de değil, Avrupa’da ortalığın tozunu attırmış bir kadın. Murat Boz desen; adamın kulak memesinden dahi starlık akıyor. Bir gün onlar kadar edebilirsem ne mutlu bana.

Saçımı boyamadığım renk kalmadı

Geçenlerde bir televizyon programında pasaport fotoğraflarını gösterdiler. Her birinde başka bir İrem. Kendinle çok mu oynuyorsun?

Son dört yıldır kendimle oynamayı bıraktım. Saçımı başımı sokmadığım renk, şekil kalmadı hayatım boyunca. Dövmeler, piercingler... Her yıl farklı bir mod’a girerdim. Bir sene ağır rocker, metalci, ertesi sene rapçi, vay efendim sonraki sene entel dantel İrem... Çocukluk hastalıklarımı bıraktım.

Buldumcuk bir kadına bağlarım

Senin için “Son popstar” diyorlar. Star mısın?

Star olmak öyle iki yılda olabilecek bir şey değil. Evet, rakiplerin arasından sıyrıldım ama 40 fırın ekmek yemem lazım daha. Çok yeniyim, bakma.

‘Şöhret beni bozacak’ korkun var mı?

Asla. Ben hep ergen ruhlu bir kadın oldum. Allah’a şükür, hep varlık içinde yaşattı ailem beni. O yüzden ne sonradan görmelik halim olur ne de buldumcuk bir kadına bağlarım. Neysem oyum, neysem o olacağım.

‘Sevgi ve ilgi azalır’ gibi bir endişen var mı? Bunun olmaması için bir B planı yaptın mı?

Tabii ki var. Olmasa tost basan büfe seriliğinde şarkılar çıkarır mıydım arka arkaya. Sadece B planı değil, alfabenin bütün harflerinden planlarım mevcut. Pusuda bekliyorlar, doğru zamanda tokat gibi inecekler.

Söyleşi: Serhat Tekin

,

Yorum Yaz