Menü İcon

İpek Yalçın: BUİKAD bir markadır

Bursa’nın önemli iş kadınları derneği BUİKAD, gerek yerel gerek ulusal anlamda yapmış olduğu çalışmaları nedeniyle marka olmuş. İçerisinde güçlü iş kadınlarının yer aldığı BUİKAD, yapmış olduğu projeleriyle STK içerisinde marka olmanın mutluluğunu yaşıyor

Röportaj Gazetesi

İpek Yalçın: BUİKAD bir markadır

İpek Yalçın’ı kısaca tanıyabilir miyiz?

1972 Eskişehir doğumluyum. Uludağ Universitesi Matematik bölümünü bitirdim. Yaklaşık 20 yıldır otomotiv sektöründe profosyonel olarak çalışmaktayım. Evliyim. Yiğit adında 12 yaşında bir oğlum var.

İş hayatına ne zaman başladınız?

1993 yılında başladım. 2,5 yıılık bir tekstil deneyimi sonrası 20 yıldır otomotiv sektöründe çalışmaktayım

Erkeklerin egemen olduğu sektör de çalışmak zor mu, kolay mı?

Bu soru çok soruluyor bende aynı cevabı veriyorum ama ben bu konuda biraz şanslıyım galiba. Çalıştığım şirketlerin yabancı ortaklı olması belki bunun bir nedeni. Ben bu 20 yılda kadın olduğum için bir dezavantaj yaşamadım. Cinsiyetime göre değil, yaptığım işe göre değerlendirilmek bir ayrıcalık olmamalı

Otomotiv sektörünün sorunları nelerdir?

Diğer sektörler gibi otomotiv sektörü de Türkiye’de yaşanan olaylardan çok hızlı etkileniyor. Enflasyon, $-€ kurundaki dalgalanmalar, ekonomik ve siyasi istikrarsızlık, kalifiye eleman eksikliği Diğer önemli konuda katma değeri yüksek ürünler üretilmemesi, AR-GE konusundaki yetersizliğimiz. Dışarıya bağımlılığımızın azaltılarak yerli üretimin arttırılması şart.

Son dönemlerde; çok fazla konuşulan yerli otomobil konusu gündemde.  Otomotiv kültürü diğer tüm sektörlerden farklı bir bakış açısı barındırmakta ve Bursada ki bir çok kurum bu kültürü benimsemiş durumdadır. Otomotivin gerektirdiği şartnameler, belgeler, design ve kalite beklentileri birçok otomotiv firmasını eğitmiştir. Bu da bence Bursa’nın yerli otomotiv üretim üssü olmasının kaçınılmaz sonucu olmalıdır.

Bu konuda daha önce yaşanmış olumsuz örnekler var. Destekler nedeni ile farklı illere giderek üretim yapmaya çalışan birçok firma “ bu kültürü benimsememiş” işçilik nedeni ile geriye döndüler Şehrimizde 2 ana otomotiv ana sanayi bulunmaktadır. Bu ana sanayiye hizmet veren binlerce yan sanayi artık sadece Türkiye için değil Dünya tarafından kabul edilir firmalar arasındadır.

BUİKAD’ın  2016 yılında yapılacak projelerini anlatırmısınız?

Buikad’ıngururla lanse ettiği ve engüvendiği projelerinden biri olan Noktalama Projesinde ; koçluk eğitimi alan üyelerimiz tarafından   Uludağ Üniversitesi’nin 3. veya 4. sınıfında okuyan kız öğrencilere koçluk yapılmaktadır. Böylece, kız öğrencilerimiz iş hayatını yakından tanıma fırsatı bulup, ilgili alanlarını doğru tespit ederek, kendilerini geliştirmeleri gereken alanları belirleyip ve bu yönde henüz mezun olmadan hazırlık yapma fırsatı yakalamaları hedeflenmiştir. Her sene bu projeye yenilikler katmaktayız. Geçen sene koçluk yanında öğrencilerin kişisel gelişimlerine yönelik eğitimler düzenledik. CV hazırlama, mülakat teknikleri, sunum teknikleri gibi. Ayrıca dönem sonunda bir panel düzenleyerek rol modelleri ile buluşturduk onları. Kafalarındaki tüm soruları sordular. Çok keyifli ve verimli bir panel oldu. Bu sene de öğrencilerimizin en büyük eksikliği olan dil eksikliklerini gidermek ve pratik yapmalarını sağlamak için girişimlerimiz var.

BUİKAD, iş yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri toplumdaki tüm kadınlarımıza iş yaşamlarının her kesiminde var oluşlarını sağlamak, rol modellerle motivasyonlarını güçlendirmek amacıyla, ekonomiden sosyal hayata birçok alanda örnek teşkil eden ve başarıya yürüyen iş kadınlarının her yıl 8 Mart ‘Dünya Kadınlar Günü’ nde ödüllendiriliyor. Her yıl 8 Mart’ta düzenlenen ödül töreni artık bir BUİKAD markası haline geldi. Bu yılki ödül törenimizin de formatını değiştirdik. Güzel süprizler olacak.  Ulusal olma yolunda adımlar atıldı. Çok değerli misafirlerimiz aramızda olacak

BUİKAD, Zirveden Gelen Topuk Sesleri Paylaşım Toplantıları çalışma hayatında önemli başarılara imza atmış iş kadınlarını üyeleri ile buluşturmak amacıyla düzenli olarak düzenlediği paylaşım toplantılarıdır. Bugüne kadar çok önemli konuklarımız oldu.

Yeni projelerimizden Paramı Yönetebiliyorum projesi .BUİKAD ile HABİTAT Kalkınma ve Yönetişim derneği ve Visa paydaşlığında yürüyen bir proje.  Finansal okur yazarlık projesi ile şehrimizdeki genç, yetişkin, iş veren ya da çalışan her kesime ulaşıp toplumuzda borçlanma ve birikim konularında bilinç oluşturmasını ve finansal okur yazarlığın arttırılmasını amaçlıyoruz. 13 BUİKAD üyesi eğitmenin eğitimini alarak bu projenin Bursa ve çevresinde yaygınlaştırılması için çalışmalara başlamıştır. Üyelerimizin çalıştıkları işyerleri, dernekler, sivil toplum kuruluşları, belediyeler bu projenin odağındadır. 2015 yılında ise 3 bin kişiye ulaştık. O kadar çok talep geldi ki yeni eğitmen eğitimi açtık 10 yeni eğitmenimizde aramıza katıldılar.

Cumartesi Biz Bize sohbetleri ile; üyelerimiz arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi hedeflenmiştir.

Her ayın 3. Cumartesi günü yapılan sabah kahvaltıları ile hem güzel bir

sohbet ortamı sağlanmakta, hem de her ay bir üye kendi işi ile ilgili diğer üyelere bilgilendirmeler yapmaktadır.Ayrıca üyelerimizi iş yerlerinde ziyaret ederek derneğin vizyonu ve misyonu hakkında bilgi verilmektedir. Yapılan ve planlanan etkinlikler hakkında da üyeler bilgilendirilip, ziyaretlerde üyelerimize plaketleri  sunulmaktadır.Birleşmiş Milletler’in Küresel İlkeler Sözleşmeler İlkelerini imzaladık. 23 Aralık’ta Busiad ev sahipliğinde imza törenimiz oldu. . Ayrıca dernek olarak WEP’s  ( Kadını Güçlendirme İlkelerinin) yaygınlaştırılması içinde çalışmaya söz verdik.

Derneğimizin tüm bu çalışmalarını bir sisteme oturtmak ve bizden sonrakilere yol gösterici olmak adına ISO belgesi almaya karar verdik. Çalışmalar başladı. Yakında denetim sürecimiz başlayacak.

Çalışan kadının  önündeki en büyük engellerden biri çocuk ve yaşlı bakımı. Bu konuda organize sanayi bölgelerinde kreş açılmasının kadın çalışan sayısını arttıracağını düşünüyoruz. “ Çocuğum yanımda ben işimin başında” projemizi ilgili makamlara sunduk.

DOSAB’da çok güzel bir örneği faaliyete geçti. OSB bölgemizde de bir an önce bu konuda adım atılması en büyük hedefimiz.

Diğer SİAD ve kurumlar ile iş birliktelerimiz devam ediyor. Geçen ay KAGİDER derneğini Bursa’da ağırladık. B2b buluşmalarının 4. Bursada yapıldı. Çok etkin ve verimli geçen etkinlikte ciddi bir network ağı gelişti.

BUİKAD’ın iş kadınlarına katkıları nelerdir?

Buikad % 67 girişimci % 33 üst düzey yönetici üye profili ve 140 aktif üyesi olan bir dernek.  Ve yukarıda anlattığım tüm projeler % 100 üye katılımı ile olmakta. Bu neden ile Buikad üyelerine ciddi bir network ağı oluşturmakta. Buikad’ın amacı da yaşamın her kesiminde kadının varoluşunu sağlamak, güçlendirmek , yol gösterici olmak ve bunu da üyeleri ile yapmakta.

Üretim ve tedarik zincirinin halkalarında yer alan ve kadın titizliği, vizyonu ve bakış açısı ile çalışan Buikad üyelerinin katkıalrı  hem şehrimizi hemde ülkemizi üst seviyelere taşıyacak değerdedir. İş yerlerinde kadın sayısının arttırılması ile hem üretim hemde karlılığın arttığı artık dünyada ispatlandı. Bu neden ile “ Kadın Güçlenir ise Toplum Güçlenir “ mesajı ile hem erkek iş verenlere hem de hemcinslerimize iş hayatına aktif katılmalarınının mesajını vermekteyiz.

Ülkemizde kadınların TBMM’de sayısal olarak az olması size ne anlam ifade ediyor?

5 Aralık 1934 tarihinde, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının tanınmasından sonra 1935 yılında yapılan genel seçimde 18 kadın milletvekili seçilmiş ve Türkiye “siyasette kadın oranıyla” Dünya ikincisi olmuştur. Ancak son geldiğimiz durum siyasi güçlenmede 145 ülke arasında 105. Sıradayız. Milletvekili oranımız % 14. Son kabinede sadece 2 kadın bakan var. Ve Cumhuriyet tarihinde 3 Kadın valimiz oldu. Yani siyasi tarafta ekonomiden de daha kötü bir durum var. Tabi biz kadınlara da çok iş düşüyor. Daha aktif siyasi hayatın içinde olmalı, koşulları zorlamalı, temsil hakkımız için çabalamamız gerekli.

Kadın cinayetlerinin durması için ne gibi önlemler alınabilir?

Kadına yapılan her türlü şiddeti kınıyoruz. Her ne kadar derneğimiz çalışan kadın için proje geliştiren bir dernek olsa da; 21. Yüzyılda hala töre ve kadın cinayetlerinden konuşulması kabul edilebilir bir durum değil. Bu konuda diğer sivil toplum kuruluşlaırnın da içinde yer aldığı her türlü projede yer alıyoruz ve almaya devam edeceğiz.Ama bu sorunun çözümü için eğitim şart. Bu suçlara verilen cezalar, caydırıcı ve bu tarz şiddet eğilimlerine örnek teşkil etmeli ki bu olayların önünü kesebilelim

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olsanız ne gibi projeler üretirdiniz?

Türkiye ekonomisinin daha güçlü bir yapıya kavuşmasında sanayi sektörünün hızlı gelişiminin önemli bir payı var. Sanayinin gelişimindeki en kritik konulardan biri kadın istihdamının düşük olması. Türkiye %30 seviyesindeki kadın istihdam oranı ile Avrupa ülkeleri arasında kadınların en az istihdam edildiği ülkelerden biri. Kadınların sanayii sektöründe istihdam edilme oranı ise %15,2.

Kadın istihdamı konusunda, toplum olarak daha atmamız gereken çok adım var. Dünya Ekonomik Forumu'nun, 2015 yılında hazırladığı Toplumsal Cinsiyet Uçurumu Raporu’na göre, ekonomik yaşama katılımda cinsiyet eşitsizliği sıralamasında ülkemiz 145 ülke arasında 131'uncu sırada. TÜİK verilerine göre ise kadınların işgücüne katılım oranı son 20 yılda yüzde 34’ten yüzde 30’e düştü. Kadın istihdamını azaltan faktörlere baktığımızda çocuk bakımının en önemli nedenlerden biri olduğunu gözlemliyoruz. İşgücüne katılmayan 100 kadından 61,2’si  iş gücüne katılmama nedeni olarak "ev kadını" olmalarını gösteriyor. Aynı araştırmaya göre ise, çocuklarına bakım hizmeti verilmesi durumunda çalışmak isteyecek kadınların oranı yüzde 80 olarak ortaya çıkıyor.

Bu neden ile en büyük projeler yaşlı ve çocuk bakımına yönelik olmalı. Aynı şekilde okuma oranı artık Türkiye’de nerdeyse eşit demek ki kızlarımız okuyor ama çalışmıyor. Diğer önemli konuda yukarıda bahsettiğimiz gibi toplum üzerinde bulunan  şiddet ve kadına yönelik baskının ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar olmalı.

Baktığınızda her çocuğu yetiştiren bir anne var. Bu neden ile daha bebeklikten bu cinsiyet ayrımını giderecek çalışmalara yoğunlaşmalıyız.  Kız gibi ağlama, kız gibi yürüme gibi söylemler, bunun üzerine yapılan reklam, film, diziler bu ayrımcılığı arttırmakta. Son dönemlerde dizilere bakarsanız töre cinayetleri, yasak ilişkiler, evlilik programları , içinde şiddet kavga olan programlar seyredilir oldu. Bu programlar ile kadın-erkek eşitliğini ve çağdaş bir toplum olmayı konuşamayız. İnsanlarımızın sanattan, ekonomiden, ülkesinde yaşanan olaylardan haberdar olmasını sağlamalıyız.

Geçenlerde katıldığım bir panelde söylenen bir şey çok dikkatimi çekmişti. Hepimizin çocuklarımıza anlattığı o çok bilinen masallarda hep bir erkek tarafından kurtarılması gereken, tek başına kurtulma olanağı olmayan kadın hikayelerini anlatıyoruz. Pamuk prenses, uyuyan güzel gibi. Yani esasında biz çocuklarımıza aşılıyoruz kadın ve erkek eşit değildir diye Bu neden ile dediğim gibi annelere çok iş düşmekte.

Kadınların sosyal hayata entegre edilmesi için neler yapılabilir?

iş hayatında olup mutlu olan kadın sosyal hayata entegre olacaktır zaten. Yukarıdaki çalışmaların tümü bunu sağlamak için yapılmalıdır.

İş dışında bir günlük yaşantınız nasıl seyrediyor?

2010 yılından beri aktif derneğin içindeyim. 2 yıl genel sekreterlik, 2 yıl başkan yardımcılığı sonrası başkanlık görevini aldım. İşim ve ailem dışında kalan tüm vaktimi dernek alıyor diyebilirim. Eğitimler, projeler, komite toplantıları, ziyaretler derken gün bitiyor. Ancak ailem ve arkadaşlarım ile seyahat etmeyi çok seviyorum ve tüm bu yoğunluğun içinde buna mutlaka zaman ayırmaya çalışıyorum. Yurt içi ve dışı seyahatler bizim için çok keyifli.

Sinema, Tiyatroya olan ilginiz?

Fırsat buldukça gidiyorum. Tabi sinemaya daha yoğun gidiyorum. Tiyatro için ise Bursaya gelen oyunları takip edip elimden geldiğince gitmeye çalışıyorum.

Kitap ve müzik ilginiz nasıl?

Kitap okumayı çok seviyorum ancak müzik konusunda çok kötüyüm diyebilriim. Dinlemekten hoşlanırım ancak müzik kulağım kesinlik ile yok .

Yemek yapmayı sever misiniz?

Çok severim ama maalesef iş,dernek derken çok fazla mutfakta zaman geçiremiyorum. Ancak yeni tatlar denemeyi seviyorum. Oğlum  ve eşim ile Pazar günleri mutfakta geçirdiğimiz zamanlar benim için çok keyifli ve dinlendirici

Hayatında yapmak isteyip ama yapamadıklarınız var mı?

Çok şükür listem kabarık değil. Şu an içimde bulunduğum hayatta mutluyum. Sağlık, huzur ve mutluluk benim için çok önemli. Ama örneğin tüm dünyayı gezmek özelik ile Japonyayı görmeyi çok istiyorum Özel bir yeteneğim olmasını çok isterdim . örneğin bir müzik aleti çalmayı veya bir spor alanında başarılı olmayı ama maalesef bu konularda yeteneksizim galiba :) 

Söyleşi: Guncelkadin.com

İpek Yalçın: BUİKAD bir markadır, İpek Yalçın: BUİKAD bir markadır

Yorum Yaz