Menü İcon

İlhan Kesici: ''Ekonomisi tehlike altında olan 3 ülke arasındayız''

İlhan Kesici: ''Ekonomisi tehlike altında olan 3 ülke arasındayız''

‘TEK BİR KOLTUK BİLE TARAFSIZ OLMAYACAK’

“Türk örfünde 3 şeye ayağa kalkılır; Türk bayrağı göndere çekildiğinde, cenazede ve Cumhurbaşkanı’nı gördüğümüzde. Türk bayrağı milletimizi, cenaze dinimizi, Cumhurbaşkanı devletimizi temsil eder. Ama ben başka partidensem, aynı zamanda AK Parti Genel Başkanı veya CHP Genel Başkanı olan bir Cumhurbaşkanı’nı görünce ayağa kalkmayı doğru görmem. Bu durumda tek bir makam, tek bir koltuk bile tarafsız olmuyor. Devletin başı partili olmaya başladığı zaman altındakiler de devletin memuru olmaktan çıkıp, partinin memuru olmuş oluyorlar. Yani siyaset, devleti esir almış oluyor. Bu çok vahim bir durum.”

İLHAN KESİCİ'DEN ÇARPICI YORUMLAR

* Tek bir kişi devletin başı, hükümetin başı, partinin başı ve ordunun başı oluyor. Bu kadar yükü dünyada taşıyabilecek kimse yoktur.

* ‘ÇOK OTORİTER BİR BABA GİBİ...’ 

Medeni kanunumuzda eskiden, ailenin reisi erkek yazıyordu. AB’ye uyum yasaları çerçevesinde ailenin reisi, erkek olmaktan çıktı. Şimdi biz bütün yetkileri tekrar çok otoriter bir babaya veriyoruz. Kızların ne giyindiğine karışacak, oğlanın nereye gittiğine karışacak, eşinin her şeyine karışacak. Böyle şey olur mu? Lâyüsel, sual sorulmaz, hesap verilmez bir tek kişi çıkıyor karşımıza.

* En kötü devlet adamları, devletlerinin dünü ile bugününü dövüştüren devlet adamlarıdır. Dünü ile bugününü kavga ettirenler, yarınları inşa edemezler.

* Yeni sistemde Sayın Cumhurbaşkanı eline kâğıdı kalemi alacak, 'Türkiye’nin bütçesi budur'diyecek. Meclis sadece onaylayacak. Onaylamazsa bir önceki yılın bütçesi geçerli olacak. 80 milyonun bir yılda yarattığı katma değerin yaklaşık dörtte birini tek bir kişinin eline veriyoruz. Bunun murakabesi, hesabı yok..."

,

Yorum Yaz