Menü İcon

İlhan Kesici: ''Ekonomisi tehlike altında olan 3 ülke arasındayız''

İlhan Kesici: ''Ekonomisi tehlike altında olan 3 ülke arasındayız''

1977 yılında girdiği DPT’de 1991’de müsteşarlığa kadar yükselen ve 1994’te Anavatan Partisi’nden politikaya atılan, şimdi CHP milletvekili olarak siyaset yapan İlhan Kesici'yi ağırladı. Hem yeni Anayasa değişiklik teklifine yönelik eleştirilerini hem de ekonomik gidişatı konuştu...

AK Parti “Parlamenter sistem çok kriz üretti. Çift başlılık var. Gelin, yürütmenin daha güçlü olduğu başkanlık sistemine geçelim” diyor. Bunca yıllık siyaset tecrübesine sahip biri olarak bu teklife ne diyorsunuz?

- Parlamenter sistemi sıkıntıya sokan 4 sorun var. Cumhurbaşkanı’nın yetkilerinin çok fazla olması, Siyasi Partiler Kanunu, Seçim Kanunu ve Meclis komisyonlarının aktif çalışmaması. Türkiye, bu 4 meseleyi “Bir düzene koyalım” demiş olsaydı, 3 ay içerisinde 20 kişilik bir kurul bile bu işleri çok medeni bir hale getirip yumuşatabilirdi. Biz maalesef bu yöntemi seçmek yerine daha çok gerginleştiriyoruz. Esasında Türk siyasetini Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu boğuyor. Bütün milletvekillerinin canı genel başkanlarının iki dudağının arasında. Bu parlamentoyu, ‘parlamenterler parlamentosu’ olmaktan çıkarıp ‘partiler parlamentosu’ yapıyor.

,

Yorum Yaz