Menü İcon

Hüseyin Avni Danyal: TV dünyası beni geç keşfetti

Usta oyuncu Hüseyin Avni Danyal'dan HT MAGAZİN'e özel açıklamalar

Röportaj Gazetesi

Hüseyin Avni Danyal: TV dünyası beni geç keşfetti

SHOW TV’nin sevilen dizisi ‘Acı Aşk’ta paranın gücüyle hatalar yapan bir işadamını canlandıran usta oyuncu Hüseyin Avni Danyal, “Gerçek hayatta yaşantımı sürdürecek kadar param olsun yeter diyenlerdenim” diyor.

USTA oyuncu Hüseyin Avni Danyal, son dönemde SHOW TV’nin sevilen dizisi ‘Acı Aşk’ta canlandırdığı işadamı Ferman Köklükaya karakteriyle gündemde. Ayrıca ‘Delibal’ adlı sinema filmiyle de adından söz ettiren Danyal’la buluşup keyifli bir sohbete koyulduk... n 2015 sizin için nasıl geçti? Benim için de ülke için de çok iyi geçtiğini söyleyemem. Tatsız olaylar yaşandı, insanların çoğu beklediği yaşamı bulma konusunda sıkıntılar yaşadı. Hani derler ya; ülkenin ahvali neyse insanın da ahvali odur.

‘YENI SALONLAR UMUT VERİCİ’ 

Sizin için neden kötü geçti?

Üzerinde 2 yıllık emek harcadığım Kadıköy’de bulunan Tiyatro Seyirlik adlı salonumdan ayrıldığım için. Hep sabit bir salonum olsun istiyordum. Binanın satılması ve benim dizi setlerinden yeterince vakit ayıramamamdan ötürü arzu ettiğim düş yalnızca 2 yıl sürdü. Kötü bir anıydı. Ancak sezon bitmeden seyircisinin karşısına bir oyunla çıkmayı hedefliyorum. 

Son dönemde tiyatrocular birbiri peşi sıra sahne açıyor. Her yerde tiyatro yapılabilir mi?

Tiyatro son dönemde biraz işin apoleti olmaya başladı. Medyanın içerisinde bulunan insanların bir de tiyatro yaparak oyunculuklarını kanıtlama isteği var. Sahnelere gelince, tiyatrodan yeni mezun olan 4-5 arkadaşın bir apartmanın ara katında alternatif sahne açmaları tiyatro sanatının gelişmesi bakımından olumlu ancak ben tiyatronun biraz daha tiyatroya benzer mekânlarda yapılmasından yanayım. Muhsin Ertuğrul’un da dediği gibi; tiyatro gardıroptan girdikten sonra insanı büyüler ve başlar. Tiyatro adabını önemsiyorum. Yeni salonların açılması umut verici tabii. Antik Yunan’dan beri varlığını sürdüren tiyatro sanatı asla ölmez.

‘KARAKTERLER İYİ İŞLENMİŞ’ 

Sizi ‘Acı Aşk’ dizisinde oynamaya iten sebep neydi?

‘Acı Aşk’ta beni en çok karakterlerin iyi yazılmış ve işlenmiş olması etkiledi. İyi işlenmiş bir karakter bana her zaman cazip gelir.

Ekip hakkında neler söylersiniz? Setin neşe kaynağı kim?

Benim kuşağımdan olan Neriman Uğur ve Erkan Can zaten herkesin bildiği oyuncular. Başta Alperen Duymaz, Selin Şekerci ve Seçkin Özdemir olmak üzere tüm gençler de çok başarılılar. Dizideki gibi inişli çıkışlı rolleri oynamak her babayiğidin harcı değil. Velhasıl huzurlu bir set var. Neşe kaynağımıza gelince; eğlenceli, şen şakrak bir kız olan Selin Şekerci. 

Dizide hataları boyunu aşmış güçlü bir işadamı olan Ferman Köklükaya’yı canlandırıyorsunuz. Benzeşen yönleriniz var mı?

Gerçek yaşantımda karakterim gibi boyumu bu kadar aşan hatalarım yok. Ferman Köklükaya paranın gücüyle hatalar yapan, acınacak bir adam. Hüseyin olarak “Yaşantımı sürdürecek kadar param olsun yeter” diyenlerdenim. Hiçbir dönem para önceliğim olmadı. Yani Ferman’la çok zıt karakterleriz.

‘TELEVİZYONDA GEÇ KEŞFEDİLDİM’

Önceliğiniz para olsaydı televizyondaki ilk işiniz 40’lı yaşlarınızda olmazdı herhalde...

2000’li yılların başında usta yapımcı Tomris Giritlioğlu beni televizyon dünyasıyla tanıştırdı. Televizyon hayatıma 2000’lerin başında girdi ve çok da fazla bir şey değiştirmedi. Hayatımın son 15 yılını ekranda geçirdim. Önceliğim her zaman tiyatroydu. Televizyonda çok geç keşfedildim. 

20’li yaşlarda televizyon dünyasıyla tanışmış olsaydınız kariyeriniz nasıl şekillenirdi?

Şimdi daha mutsuz olurdum. Bana göre televizyon insan yaşantısının en fazla 15 senesini alır. Popülerliği var ama televizyondaki oyunculuğun ömrünün kısa olduğunu düşünüyorum. Allah’tan ben tiyatroda uzun yıllar geçirdim, 40’ıma kadar tiyatroyla haşır neşirdim. Popülerliğin benim için hiçbir kıymeti harbiyesi yok.

‘Acı Aşk’ta güçlü bir işadamını canlandıran Hüseyin Avni Danyal, “Allah sağlık verdiği sürece oyunculuk yapmayı sürdüreceğim. Çalışmak bana enerji veriyor” diyor.

‘Çağatay’ın oyunculuğundan çok etkilendim’

Başrollerini Çağatay Ulusoy ve Leyla Lydia Tuğutlu’nun paylaştığı ‘Delibal’ adlı filmde de rol alıyorsunuz. Nasıl bir film oldu sizce?

Çağatay hastalıklı rolünü çok iyi oynadı. Leyla Lydia Tuğutlu da genel anlamda iyiydi. İlk sinema filmi olmasına rağmen yönetmen Ali Bilgin’i bayağı profesyonel buldum. 2 haftada 986 bin gişe yaptı ama ben 2.5 milyonu bulur diye düşünüyorum. İyi bir aşk filmi oldu. 

Çağatay Ulusoy’un dizi oyunculuğundaki başarısını beyazperdede yakalayıp yakalayamacağı tartışma konusuydu. Sizce bu tartışmaları bertaraf etti mi?

Hâlâ böyle düşünenler gidip filmi seyretsinler. Filmde en çok Çağatay’ın oyunculuğundan etkilendim, işin altından kalktı. Televizyondaki başarısını beyazperdede sürdürmesinin zor olduğu yönündeki algıları çürüttü. Belki şaşıracaksınız ama ben bu zamana kadar Çağatay’ı hiç seyretmemiştim. 

Neden?

Televizyonda ne olup bittiğinden, kimin ne oynadığından pek haberim yok. Basından ve kulaktan dolma bilgilerle Çağatay’ın ismini biliyordum. Ancak performansı çok iyiydi. 

Ona bir abi olarak ne tavsiyede bulunursunuz?

Çağatay zeki bir çocuk ama oyunculuk eğitimine devam edip kendini geliştirmesi şart. Önemli olan yaptığı her işin bir öncekini katlayabilmesi.

'Sinema henüz sektör olamadı’

2015’te 137 Türk filmi beyazperdede izleyiciyle buluştu. Filmlerin toplam izlenme sayısı 34 milyon. Komedi filmleriyse hasılatın yüzde 60’ını aldı. Bu rakamlara ilişkin ne düşünüyorsunuz?

Ülkede işler yolunda gitmediğinde insanlar gülmek isterler. Bu, tüm dünyada böyle. Komedi filmlerinin hasılatın yüzde 60’ını toplaması sadece komedi filmlerinin tuttuğunu göstermez. Bence üllkemizde sinema henüz sektör olamadı. 

Neden?

Sinemada gişe hasılatlarının ne kadarının sinemaya döndüğü önemli. Sektörden gelen para yeniden sektör için kullanılıyorsa güzel ama dışarıdan birilerinin sinemanın büyük kâr oranlarını görüp 1-2 film çekip kazandığını başka sektörlere aktarması doğru değil. Gişeden gelen paralar yeniden sinema için kullanıldığında ülkemizde sinema sektörel bir baz kazanır.

Söyleşi: Arif Hür

Hüseyin Avni Danyal: TV dünyası beni geç keşfetti, Hüseyin Avni Danyal: TV dünyası beni geç keşfetti

Yorum Yaz