Menü İcon

Hidayet Türkoğlu: ''Cumhurbaşkanımız hep destekledi''

Hidayet Türkoğlu: ''Cumhurbaşkanımız hep destekledi''

Basketbol hayatınıza nasıl ve ne zaman girdi?

Basketbola 11 yaşında Bayrampaşa İlköğretim Okulu’nda başladım. Daha sonra Özel Çavuşoğlu Koleji’ne geçerek hem okul takımında hem de kulüp takımında devam ettim. 14 yaşımda Efes Pilsen’e transfer oldum ve 20 yaşıma kadar burada oynadım. Sonrasında basketbol hayatımı 15 yıl Amerika’da sürdürdüm.

NBA’de en iyi dereceyle seçilen ilk Türk unvanını aldınız. Bunu hayal ediyor muydunuz?

Spor yaşamım boyunca hep en iyi yerleri hedefledim. 17 yaşımda  hedef olarak NBA’yi belirlemiştim. Kafa olarak hazır olsam da fiziksel olarak eksikliklerim vardı. NBA’ye girmek için içimde büyük bir istek ve hırs vardı, ben de fiziksel olarak kendimi burası için hazırladım. Çok çalıştım ve 20 yaşımda bu hedefimi gerçekleştirdim. Kendime her koşulda çok güvenen bir insanım, bunu da başaracağımı biliyordum. Çok değerli büyüklerim de bana bu süreçte çok yardımcı oldu.

Uzun bir süre ülkemizi NBA’de temsil ettiniz. Bu size nasıl bir sorumluluk yükledi?

İlk gittiğimde gençtim ve bunu çok algılayamamıştım. Yaşım ilerledikçe ülkemi de temsil ettiğimin bilincine varmaya başladım. Kendimi, ailemi ve ülkemi üzmemek ve yıpratmamak için çok dikkatli davrandım. Allah’a çok şükür ki bu süreçte hem basketbolumuzu hem de ülkemizi iyi temsil ettim. Benden sonra NBA’ye 4 oyuncu arkadaşımız daha geldi. Bu anlamda bir kapı açtığımı düşünüyorum.

,

Yorum Yaz