Menü İcon

Her yerde! Zeynep Bastık - Simay Engür'ün Röportajı

Her yerde! Zeynep Bastık - Simay Engür'ün Röportajı

Halihazırda çok sevilen şarkıları cover’lamak, biraz da can simidi olarak görülüyor. Sizin için de öyle mi?
Ben sevdiğim şarkıları, saygı duyduğum sanatçıların eserlerini seslendirmekten son derece keyif alıyorum. Can simidi olduğuna da katılmıyorum. Çünkü birçok cover şarkı veya albüm yapılsa da; kime ne kadar yarıyor sorusu tartışılır.

Bu cover’ların birçoğu şarkının asıl sahiplerinden daha çok dinleniyor. İşin büyüsü sadece ses faktörü mü sizce?
Bizim kanal içerisinde seyirci ile oluşturduğumuz, seyirciye güvenli gelen duygusal bir bağ var. Bu bağ kanalıyla birçok şarkının duygusu seyirciye daha kolay geçebiliyor. Eser sahiplerinin tadı ise bambaşka.

Bu kadar hızlı parlamak üzerinizde baskı yaratıyor mu?
Açıkçası, ‘Bu parlamayı işimi geliştirmek için nasıl kullanırım’a daha çok kafa yoruyorum. Mesela bu denli bilet satabiliyorsak, neden kendi konserlerimizi yapıp sahnede müziğimizi daha büyük bir orkestra ile geliştirmiyoruz? Bu kadar insana ulaşabiliyorsak, neden imkan sahibi olmayanlara yer vermiyoruz? Bu kadar sanatçı bana destek veriyorsa, onlarla neden unutulmaz performanslara imza atmıyoruz? Kafamdan geçenler bunlar!

Albüm hazırlığında olduğunuz doğru mu?
Şu an yoğun konser takvimi ve projeler sebebiyle, albüm hazırlığına henüz start veremedik ama 2020’de çıkarmayı düşünüyorum.

Çok küçük yaşta İzmir’i geride bıraktınız, Murat Dalkılıç’ın kanatlarından ayrıldınız, yapım şirketlerine mesafe koydunuz. Kendinize ‘asi’ diyebilir misiniz?
Hiç asi bir insan değilim! Ergenliğimde bile olmadım… Sadece Tolga’nın da desteğiyle bağımsız bir kariyer planı seçtim ve onu uyguluyorum.

Nişanlınız Tolga Akış’ın kariyerinizdeki etkisini her fırsatta dile getiriyorsunuz. Kişisel başarınızdaki büyük pay ona mı ait gerçekten?
Tolga benim erkek arkadaşım olması haricinde zaten yetenekli insanların yeteneklerini keşfedip doğru şekilde kullanmalarına vesile olan ve insanları başarı tarafına geçiren köprü olmayı hayat misyonu edinmiş biri. Tabii ki büyük pay ona ait. Ama atlanılan şey şu; o bunların hepsini sevgilisi olduğum için değil, bana inandığı için yapıyor. Bu sebepten de aramızda doğal bir denge oluşuyor. Ben kendimi bildim bileli şarkı söylüyorum ve onun dokunuşlarıyla değişen karakterime, kariyerime ve yönlendirmesiyle girdiğim yörüngeye baktığımda, Tolga’nın payıyla alakalı bir cümle kurmama bile gerek kalmıyor aslında.

,

Yorum Yaz