Menü İcon

Hollanda'da ırkçıların sesi çok çıkıyor!

Hollanda'da ırkçıların sesi çok çıkıyor!

Henri Lenferink bir belediye başkanı olarak sesi çok çıkanların çoğunluğu bastırdığını düşünüyor. Avrupa ülkeleri içinde mültecilere ilişkin sivil kuruluşları ve yardım çalışmaları en güçlü ülkelerden birisi Hollanda. Avrupa ülkelerinde mültecilere ilişkin uygulamayı belediye başkanları sürdürüyor. Wilders'in ülkeleri için iyi bir seçim olmayacağını söyleyen Lenferink sol-liberal eğilimi temsil eden PVDA partisinden. Ülkede İslamo- fobya yaygın diyemeyiz. Büyük farklar var. Bazı bölgelerde İslamofobya insanların hayatının bir parçası iken bazı yerlerde hiç problem değil. Köln'de yılbaşı gecesi yaşananlar herkesin dilinde. Kadınların güvende olmamasından korkuyorlar. Yılbaşında bunları yapanlar gibi insanların geleceğinden korkuyorlar. Böyle düşünenler azınlık ama sesleri çok çıkıyor.

Mültecilerin Müslüman bir ülkeden gelmeleri sorun ediliyor mu?

Burada kalan mülteciler ile çok görüştüm. Böyle bir şikayet görmedim. İnsanların entegrasyonu için bir program başlattık. Burada kalmaya izni olanlar, 24 ay boyunca 7/24 bir programa zorunlu olarak katılacaklar. Evde koltuklarında oturmak yok, dışarı çıkacağız. Bir futbol organizasyonumuz var, nasıl futbol oynanacağını öğrenecekler, kültürel organizasyonlarımız olacak. Mültecileri alıp onlara toplumumuzu öğreteceğiz. Bu programların büyük kısmının finansmanı gönüllüler tarafından oluşturuldu.

HER YERDE İSLAMOFOBYA VAR DİYEMEYİZ

Kaç mülteci için yapılıyor bu program?

Henüz yasal izni olmayan mültecilerin sayısı 250. Büyük bir sayı değil ama burada her zaman hoş karşılanıyorlar. Onlar için bina tahsis etmemizin hemen ardından 7000 kişi yardım etmek için gönüllü oldu. Daha sonra o kadar gönüllüyü memnun edecek kadar mülteci olmadığı için sorun yaşadık. Bu yüzden her yer İslamofobya var diyemeyiz. Bu şehirde öyle bir şey yok.

Belediyelerin mülteciler ile ilgili görevleri neler?

İlk olarak geldiklerinde barınak sağlıyoruz çünkü yasal sürecin başlaması için beklemeleri gerekiyor. Hollanda'da kalıp kalamayacaklarını öğrenmek için 7-8-9 ay hatta bir yıl beklemeleri gerekebiliyor. Üniversiteler ücretsiz ders almalarına izin veriyor. Bazı üniversitelerde Arapça okuyanlar mülteciler ile pratik yapıyor. 250 mültecinin sanırım yarısı Suriyeli ve büyük kısmı şehir halkı ile yakın ilişki içinde. Hafta sonları kaldıkları yerde yemek yemiyorlar, şehirde tanıdıkları var, arkadaşları ile yemeğe çıkıyorlar. Moğolistan'dan gelenler de var, onların iletişim kurması daha güç oluyor. Suriye'den gelenlerin çoğu iyi eğitimli. Öğretmenler, mühendisler var. İngilizce konuşuyorlar. Hollanda toplumu ile iletişime geçmeleri kolay oluyor.

,

Yorum Yaz