Menü İcon

Daniel Radcliffe: Harry Potter’ı Yaptı Sonra Yok Oldu Diyemeyecekler

Sinemaya 12 yaşında, milyonlarca çocuğun hayranı olduğu Harry Potter’la adım atan ve kelimenin tam anlamıyla çocukluktan yetişkinliğe geçişine tanık olduğumuz Daniel Radcliffe, minik sihirbazın dokuz bölüm süren maceralarının ardından hiç zaman kaybetmeden

Röportaj Gazetesi

Daniel Radcliffe: Harry Potter’ı Yaptı Sonra Yok Oldu Diyemeyecekler

Sinemaya 12 yaşında, milyonlarca çocuğun hayranı olduğu Harry Potter’la adım atan ve kelimenin tam anlamıyla çocukluktan yetişkinliğe geçişine tanık olduğumuz Daniel Radcliffe, minik sihirbazın dokuz bölüm süren maceralarının ardından hiç zaman kaybetmeden işe koyuldu. 2012’de ‘The Woman in Black’ ve 2013’te de, gay şair Allen Ginsberg’i canlandırdığı ‘Kill Your Darlings’de rol alan Radcliffe, şimdi de fantastik bir gerilim olan ‘Horns’la karanlık filmelere devam ediyor.

Harry Potter’la arasına belli bir mesafe koymaya çalışan ve herşeyden önemlisi neler yapabileceğini kanıtlamak istediğini söyleyen Daniel Radcliffe, Première dergisinin sorularını yanıtladı.

Karakteriniz boynuzlarla uyanıyor. Şeytanı mı temsil ediyor?

O cennetten atılmış, dışlanmış bir melek. Ignatus, hepimizin içindeki iyi ve kötünün bitmek bilmeyen savaşını temsil ediyor.

Kötünün içinde, öc alma arzusu var. Bu sizin de hissetmiş olduğunuz duygu mu?

Evet! Benden gerçekten nefret eden bir İngiliz internet sitesi var. Harry Potter’ın sonlarına doğru, ne zaman bir röportaj versem ve gelecekte yapmak istediklerimden bahsetsem, bu site benimle dalga geçerdi. Editörünün kim olduğunu biliyorum ve bir gün karşıma çıkacak olursa, yaptıklarına pişman olacak!

Boynuz takmakla, ünlü olmak biraz aynı şey öyle değil mi?

Engelli olan ve tekerlekli sandalyeyle hareket eden arkadaşım Dave’le bu konuyu sık sık konuşuyoruz. Ne o, ne de ben, bir yere gittiğimizde görünmez olamıyoruz, gelişimizle ortam değişiyor. İnsanların hayatlarımız hakkında önyargıları var. Öyle ki, benim muhteşem bir hayatım olduğunu, sürekli harika insanlarla beraber olduğumu ve çok eğlendiğimi, bu sırada Dave’in ise tek başına kaldığını ve hayatının bir cehenneme dönüştüğünü düşünüyorlar. Onun için belirtmeliyim ki, Dave benden çok daha fazla eğleniyor ve hayatı, benimkine oranlar çok daha ‘rock’n’roll!

Filmde olduğu gibi, gerçek hayatta size gelip, olmadık itiraflarda bulunanlar var mı?

İnsanlar, beni ekranda büyürken gördükleri için tanıdıklarını sanıyorlar ve yakınlarına bile söylemeyecekleri şeyler söylüyorlar. Sanırım bu insanların polise ya da bir psikoloğa gitmelerinde yarar var.

Bunun nedeni belki sizin de kendi sorunlarınızla, mesela alkol sorunuyla basına ve insanlara karşı oldukça açık oluşunuz olabilir mi?

Eğer gerçekten öyleyse benim çıkışımın tek pozitif etkisi bu olabilir. 19-20 yaşlarındaydım ve insanların bana bakış şekilleri beni rahatsız ediyordu. Sarhoş olduğum zamanlarda öyle utanç verici şeylere imza attım ki, bunun er ya da geç duyulacağını düşündüm (gülüyor). Onun için de yaptıklarım skandal olarak patlamadan önce kendim söylemeyi tercih ettim. Bunun doğru olacağını düşündüm ama galiba yanıldım. Bu sefer de herkes benim alkol sorunumdan bahsediyordu! Geri dönebilecek olsam, bunları söylemezdim.

Çok erken yaşta gelen şöhreti nasıl yaşadınız, kendinizi bundan nasıl korudunuz?

Harry Potter için seçildikten bir gün sonra, eski bir ‘yıldız çocuk’, bu tecrübenin hayatımı mahveteceğini anlatan bir yazı yayınladı. Onun için bütün Harry Potter macerası boyunca, yazılanların gerçeğe dönüşmemesi için dikkat ettim. Japonya’ya ilk gidişimde, havaalanının dışında 5.000 kişi çığlıklar eşliğinde beni bekliyordu. Annem babam gülmekten ölürken ben çok korkmuştum! Onlar sayesinde başıma gelebilecek inanılmaz şeyleri mizaha vurmayı ve hafifletmeyi öğrendim. Yoksa aklımı kaybederdim!

Tiyatro oyunu ‘Equus’ta sahnede çıplak olmanız ya da beyaz perdede(yakında vizyona girecek Kill Your Darlings’de) eşcinsel şair Allan Ginsberg’i canlandırıyor oluşunuz, Harry Potter’la aranıza mesafe koymak için aldığınız bir karar mı?

Allan Ginsberg’i canlandırarak çok radikal bir şey imza attığımı düşünmüyordum ama anlaşılan o ki, Harry Potter’dan Ginsberg’e geçmek insanları bu yönde düşünmeye itmiş olabilir. Özel durumumdan dolayı başka aktörlere sorulmayan sorularla karşılaşıyorum. Amacım provoke etmek değil ama neler yapabileceğimi kanıtlamak. Bazı gazetecilerin “Harry Potter’ı yaptı, sonra yok oldu” diye yazabilmek için can attıklarını biliyorum. Bazıları bunu öngördüler ve ne kadar haklı olduklarını yazabilmek için sabırsızlanıyorlar. Ama ben, sayfayı düşündüğümden de hızlı çevirdiğimi ve bunda da başarılı olduğumu düşünüyorum!

Söyleşi: Première’Den Çeviren Cem Gelgün

Daniel Radcliffe: “Harry Potter’ı Yaptı Sonra Yok Oldu Diyemeyecekler, Harry Potter’ı Yaptı Sonra Yok Oldu Diyemeyecekler

Yorum Yaz