Menü İcon

Haluk Bilginer: ''Ahlak bekçiliği yaparak sapık olduk''

Haluk Bilginer: ''Ahlak bekçiliği yaparak sapık olduk''

SÖYLEŞİNİN PERDE ARKASI: KARŞISINDAKİNİ HİPNOTİZE EDİYOR

Röportaj yapacağım üçlüyle, Haluk Bilginer’in Moda’daki tiyatrosu Oyun Atölyesi’nin kafesinde buluşuyoruz. Haluk Bilginer konuştuğu zaman karşısındaki hipnotize edenlerden... Okan Yalabık ve Serkan Keskin’se biraz daha sessiz... Ama onlar da ‘internet televizyonu’nun vaat ettiği yenilikleri heyecanla anlatıyorlar.


Tabii bir süre sonra konu topluma geliyor. Haluk Bilginer hayatı belli kalıplara soktuğumuzdan dem vuruyor, “Bir şeyleri siyah ya da beyaz olarak algılamaya alıştırılmışız” diyor ve hayatımıza griyi daha çok sokmamızı öğütlüyor. 

SOHBETİMİZ DE GRİNİN TONLARINDA İLERLİYOR...


Haluk Bilginer: Diziniz ‘Masum’un adından yola çıkarsak, sizce ne kadar masumuz?

- Masumiyeti nasıl tanımladığınıza bağlı. Önceden planlı bir kötülük varsa, niyetiniz kendi menfaatiniz için birini ortadan kaldırmaksa bunu yapmak masumluk değildir. Aslına bakarsan hepimizin içinde bir katil var. Bizim insan olarak görevimiz bu katili içeride tutmak.

Bunu nasıl başaracağız?

- Aklımız ve vicdanımızla... Akıl ve vicdandan sığınacak başka hiçbir şeyimiz yok. Benim vicdanım bana yetiyor. Yetmeyenler düşünsün!

Peki yaşanan tacizlere, kadının uğradığı şiddete, çocuk istismarına baktığımızda ne kadar vicdanlıyız?

- Üzülerek söylüyorum ki biz vicdanımızı yitirdik. Yaşadıklarımızın önemli bir sebebi artık vicdan muhakemesi yapamamamız.

,

Yorum Yaz