Menü İcon

Gülşen: Bebeğimi parayla değil emzirerek mutlu edebilirim!

Gülşen: Bebeğimi parayla değil emzirerek mutlu edebilirim!

SÜT VERMEK ZIRH GİYMEK GİBİ
Anne adaylarına ve annelere bebeğinizin beslenmesi konusunda yaşadıklarınızdan yola çıkarak vereceğiniz mesajlar var mı?
Benim için en önemli mesaj şu; bebeğini beslemek istediğin ve o bağı kurduğun sürece, süt gelir ve bebek beslenir. Ama dışarıdan doğru bildiğini zannederek iyi niyetle de olsa yanlış bilgilerle annenin kafasını karıştıran, eski ekolden gelen insanlar olabiliyor. Belli bir aydan sonra sütün azalacağına ya da kesileceğine, ne kadar uzun süre beklenirse göğüsün o kadar dolacağına, gece mama verilince bebeğin daha iyi uyuyacağına inanan insanlar var. Ben de arada sütüm azalıyor mu, doymuyor mu diye endişe ediyordum. Bebek her ağladığında çevredeki insanlar, “yazık bu çocuk aç, bunun mama alması lazım” diyordu. Bu kadar emzirme meraklısı bir anne olan benim için bu söylemler kâbustu.
Bu bilgilerin yanlış olduğunu hem bebeğimle kurduğum diyalogla gözlemlemek, hem de danışmanım Güliz Hanım gibi profesyonel birinin söylemesi, o güveni yaratması çok önemliydi benim için. Bol su içmek, sık sık emzirerek ya da sağarak göğsümü boşaltmak yeni süt oluşumuna izin vermek için yeterli oldu. Sadece gün boyunca değil, gece boyunca da emzirmeye devam ediyorum. Bazen dalıp gittiğim oluyor, onu emzirirken uyur vaziyette yakalıyorum kendimi. Emzirmek demek uykusuzluk anlamına gelmiyor. Bebeğimle birlikte uyuyorum ben de. İlk uyandığı anda beni ve babasını görmesi onun gününü son derece olumlu etkileyen bir şey. Tabiî ki bizi de. Onun gülücükler saçarak uyanması bizi çok mutlu ediyor, sütümü de arttırıyor. Stresten olabildiğince kaçınmaya çalışıyorum. Ne olur anneler kolayına kaçmasınlar, bir şekilde fırsatını bulup emzirsinler. Bebeğin buna çok ihtiyacı var. Gelişimini, zekasını son derece olumlu yönde etkiliyor.

Süt öyle bir mucize ki ne kadar zor şartlar altında olursan ol, seni her şeyden koruyor. Süt veren anne sanki zırh giymiş birisi gibi geliyor bana. Süt seni koruyor, süt bebeği koruyor yani inanılmaz bir mucize. Bu mucizeyi geri çevirmemek gerekiyor.

,

Yorum Yaz