Menü İcon

Gülşen: Bebeğimi parayla değil emzirerek mutlu edebilirim!

Gülşen: Bebeğimi parayla değil emzirerek mutlu edebilirim!

“Anne olunca anlarsın” sözü sizin için de geçerli oldu mu? Azur Benan ile birlikte hayatınızda neler değişti?
O kadar çok şey değişti ki; bir röportaja değil bir hayata sığacak kadar. Neredeyse bambaşka bir insan oldum.
Hamilelikte çok güzelleştiğimi söylediler. Ben de oğlumun güzelliği diyordum hep. Yani o hep beni güzelleştirdi, iyilik kattı, farklı düşünmemi sağladı. Çocuğum benim hayatımda yeni bir sayfa açtı, dönüşüm yarattı.
Mesela daha fazla empati yapmama neden oldu. Genelde adil ve adaletli bir insandım ama şimdi daha da fazla dikkat ediyorum düşündüklerime ve davranışlarıma.
Hayatta ona nasıl davranılmasını istiyorsam, ben de insanlara öyle davranıyorum.
Bu yeni geliştirdiğim bir özellik değil ama eskiye kıyasla daha hassas olduğum kesin.Daha önce çocuk kavramı algımın tamamen dışındayken, şimdiyse sadece kendi çocuğum değil, tüm bebeklerin ve çocukların hayatından sorumluymuş gibi hissediyorum.
Dışarda yanlış davranıldığını gördüğüm bir çocuk olduğunda dayanamıyorum.
İnşallah Allah babasına ve bana sağlık ve uzun ömürler verir. Onun bebeklik, çocukluk, ergenlik, gençlik, olgunluk yeni her yeni döneminde mutluluğu için yanında oluruz. En güzel günlerini görürüz.
Doğum yaptıktan hemen sonra sizi sahnelerde gördük. Dolayısıyla herkesin aklında bebeğinizle olan bağınızla ilgili sorular belirdi, merak konusu oldu. Sosyal medya paylaşımlarınızda Azur Benan’ı emzirerek ve anne sütü ile beslediğinizi belirttiniz. 6 aylık süreçte Azur Benan’la birlikte nasıl bir düzen kurdunuz?
İşimden uzak kalmadım evet ikisini birlikte götürebiliyorum. Bu demek değil ki -bazı farklı zihniyetlerin algıladığı gibi- işimi yapıyorum diye çocuğumdan da ayrı kalıyorum. Kalmadan da ikisi gayet bir arada olabiliyor. İlk sahneye 25. günde çıktım. Daha kırkı bile çıkmamıştı. Göğüsler acayip davul gibi şişmiş vaziyetteydi. Sahnede hep “Eyvah taşacak şimdi, sırılsıklam olacağım” diyordum.
Burada ne istediğiniz ve ne tarz bir anne olduğunuz önemli aslında. Benim önceliğim çocuğumun mutluluğu her zaman.
Ben şöyle bir sistem kurdum; taze taze kendi sütümü gün boyunca onu emzirebilmek için İstanbul dışındaki konserlere Azur Benan’la birlikte gidiyorum. Çünkü ondan ayrı kalmayı asla istemiyorum. Aslında işime de entegre ediyorum. En son Bodrum konserinde yaptık bunu. Konsere çıkmadan ve döndükten sonra emzirdim, zaten uyuyarak bekledi beni ve eksikliğimi hissetmedi.
Azur’u otelde bıraktıysam eğer mutlaka kulise süt sağma makinesi de götürüyorum. Sahne arasında ve sonrasında steril bir ortamda mutlaka sağıp, saklama koşullarını sağlıyorum. Sahne sonrası da hemen yanına gidiyorum. Ondan ayrı kaldığım sürelerde stokta sütüm olsa bile onu gerçekten ayrı kalmamız gereken zamanlara saklıyorum.
Mamayla memeyi yan yana düşünmek benim için korkunç bir kâbustu. Allah’tan tam o sırada Uluslararası Emzirme Danışmanı Doç.Dr. Güliz Onat ile bir araya geldik ve doğuran her kadının bebeğini besleyecek sütü üretebildiğini öğrendim.

Emzirmeyle ilgili hamilelik öncesi düşünceleriniz ya da bilginiz ne yöndeydi? Doğum sonrası bu konuda belirli bir çaba gösterdiniz mi?
Emzirmeye hamilelik öncesi karar vermiştim zaten. Çok yakın bir arkadaşımın benden önce doğum yapması ve emzirme konusundaki hassasiyeti benim hayatımda önemli etki yarattı. Bu konu da arkadaşımın da çok desteğini aldım.
Bence bir bebeğin doğduğu andan itibaren hayatındaki en önemli şeylerden birisi anne sütüyle beslenmesidir. Bazı annelerden “sütüm gelmedi, bu yüzden mamayla besledim” gibi şeyler duyuyordum. Mamayla memeyi yan yana düşünmek benim için korkunç bir kâbustu. Allahtan tam o sırada Uluslararası Emzirme Danışmanı Doç.Dr. Güliz Onat ile bir araya geldik ve doğuran her kadının sütünün olduğunu ve bebeğini besleyecek sütü üretebildiğini öğrendim. Güvenle bebeğim her istediğinde saatlere bağlı kalmadan emzirmeye devam ettikçe ne kadar çok sütümün geldiğini gördüm.
Zaten doğum başlı başına mucizevî bir olay; o sistemde mükemmeliyet var ve hiçbir eksik yok. Hiçbir eksik olmayan bir sistemde neden bazı annelerin sütü olur, bazılarının olmaz diye düşünüyordum. Oysaki doğurmadan bile beyinden sağlanan hormonlarla, doğru düşünceyle, onu istemekle bile doğurmayan bir kadının süt üretip emzirdiğinin görüldüğü vakaların olduğunu öğrendim. Çok şükür ki istediğim gibi oldu ve doğru enerjiyle doğurduğum andan itibaren sütüm gelmeye başladı, 6 aylık süreçte de harika geçti. Bundan sonra da bebeğim istediği sürece emzirmeye devam edeceğim.

,

Yorum Yaz