Menü İcon

NADAS: ''Biz değişik insanlardan farklıyız''

NADAS: ''Biz değişik insanlardan farklıyız''

Müziğin tanımına yüzeysel olarak değinmek gerekirse, sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hali diyebiliriz. Önce teklileri “Kaçamak” ile ses getiren ve sonrasında çıkan albümleri “Biz Değişik İnsanlardan Farklıyız” ile uzun yıllar kendilerini zevkle dinleteceklerinin mesajını veren grup NADAS‘ın benim gözümden tanımı ise birçoğumuzun isyanlarına asi tavırlarıyla ses olmuş, rock müzik grubu. İlk albümleri Biz Değişik İnsanlardan Farklıyız ile bunun mesajını oldukça iyi bir şekilde veriyorlar. Mart ayı başında NADAS’ı canlı dinleme fırsatı buldum, çok keyif aldım; vokali ve müziğiyle kulaklarınızın pasını silecekler. Rock müzik sahnesinin artık #değişikinsanlardanfarklıyız mottosunda bir oluşumu var.

Rock paydasında buluşan, gördüğüm en estetik parçalar gördüğüm en iyi albümü ortaya çıkarmış. Grubun sesi, şarkı yazarı ve aynı zamanda prodüktörü Fırat Ağacık’ın son çıkan albümleri hakkındaki sorularımı yanıtladığı NADAS röportajım. Keyifli okumalar…

Öncelikle, NADAS kimlerden oluşur? Nasıl bir araya geldi bu grup? Grubun adı nasıl ortaya çıktı? Hikayenizi anlatır mısınız?

- NADAS dört kişiden oluşuyor. Bas gitarda Arda Altunluoğlu, gitar ve klavyede Oğuz Köymen, davulda Haluk Fırat ve vokal gitarda ben (Fırat Ağacık) bulunuyorum. Öncelikle NADAS son halini 2015’in Ağustos ayında aldı. Haluk Fırat ve Ben (Fırat) Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndan sınıf arkadaşıyız. Hikayemiz evde kendi kendime kaydettiğim demoları Haluk’la paylaşmamla başladı. Bir gün demoları dinlerken “Neden bunları hayata geçirmiyoruz?” dedik ve grubu kurma kararı aldık. Grubu kurma kararı aldığımızda ismi hazırdı. Haluk’la paylaştığım demoların başlarına “NADAS” yazıyordum.

Bu fikir ikimizin kulağına da hoş geliyordu ve bir süre sonra kendi kendimize demolardan bahsederken “NADAS” ismini çok fazla kullanır olduk. NADAS isminin çıkışı ise babamla yaptığım bir araba yolculuğuna dayanıyor. Seyahat ederken bir buhran dönemindeydim. Birçok alanda üretimim durmuştu. Bestelediğim şarkılardan, yazdığım sözlerden yeterince verim alamıyordum. Arabada giderken bu durumumdan babama da bahsettim. Gerçekten zor bir dönemdi. Babamın bana yanıtı tam olarak da şöyleydi: “Oğlum sen şu an nadastasın. Toprağını dinlendiriyor ve daha verimli bir dönem için kendini hazırlıyorsun. Merak etme fazla uzun sürmez, kendini nadasta yenilersin.” Bu lafı duyduktan hemen sonra grup arkadaşlarımla paylaştım ve herkesin tepkisi “Grubun ismi NADAS olmalı!” şeklinde oldu.

,

Yorum Yaz