Menü İcon

Gözde Sarar Can: ''Kusurlarımızı örtmeyi becerebilirsek şık olabiliriz''

Gözde Sarar Can: ''Kusurlarımızı örtmeyi becerebilirsek şık olabiliriz''

2013'te milli binici Sencer Can'la evlenen Sarar Kadın Yönetim Kurulu Başkanı Gözde Sarar Can, ikizleri Derin ve Mina doğduktan sonra hayatlarının tamamen değiştiğini, ikizler odaklı yaşadıklarını söylüyor.

Sarar Kadın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak eğitimiz ve iş hayatına atılma sürecinizden bahseder misiniz?

-1994 yılında İsviçre'de bulunan ve verdiği leydilik eğitimiyle de ünlü Institut Villa Pierrefeu'de yüksek öğrenimi aldım. Sonrasında Amerika'nın Florida eyaletindeki Eckerd Collage'da International Bussiness, marketing ve art ana branşlarında eğitimini sürdürdüm. 1999 yılında Amerika'daki eğitimini tamamlayıp Türkiye'ye döndüm. Sarar Şirketler Grubu bünyesinde ithalat-ihracat departmanında bölüm şefi olarak ilk kez profesyonel iş hayatıma adım attım. 2001'de Sarar Gömlek Fabrikası'nda imalat müdürü olarak görevime devam ettim. 2004'te İstanbul Bomonti'de yerleşik Sarar Kadın Grubu imalat fabrikasını kurdum.

Türkiye'deki tekstil sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Her yılbaşında olduğu gibi büyük umutlarla ve hedeflerle girilen 2016 yılı Türkiye açısından çok zor geçti. Darbe girişimi, terör olayları derken bir yandan da döviz kurlarının hızla yükselmesi pek çok sektörü olumsuz etkiledi. Geçmişten beri en çok istihdam yaratan alanlardan biri olan hazır giyim ve tekstil sektörü de bunlardan biri oldu. Bildiğiniz gibi hazır giyim ve tekstil sektörü Türkiye'de geçmişten beri en çok istihdam ve katma değer yaratan alanların başında geliyor. Son bir yıl içinde yaşanan olumsuzluklar nedeniyle istihdam oranları düşse de sektör olarak 2017'den genel anlamda çok daha umutluyuz. Hazırgiyim ve konfeksiyon sektörü geçmiş yıllara göre daha ihracat odaklı ve başta Avrupa olmak üzere uluslararası pazarlara daha dönük çalışıyor. Bunun yanında, sektörde sıkılaşan rekabet koşulları da çalışanların vasıf ve niteliklerini yukarı yönlü zorluyor. Ancak, pek çok sektörde olduğu gibi hazırgiyim ve konfeksiyon sektöründe de firmalar yeni kalifiye eleman bulmakta zorluk yaşıyorlar. Genç nesiller ve yeni mezunlara sanayide ve fabrikada çalışmak yerine perakendede ve AVM'lerde çalışmayı tercih ediyorlar. Perakende mağazacılık alanında çalışanların önemli bölümü ise işlerini kalıcı bir iş olarak görmüyor. Tasarım, moda, yurtdışı pazarlama, marka yönetimi, iletişim, CRM, e-ticaret gibi alanlarda daha nitelikli insan kaynaklarına ihtiyaç duyuluyor. Türkiye'de tekstil ve hazır giyim eşyaları imalatında çalışan sayısı toplam 865 bin civarında. Perakende sektöründe çalışanlar ve diğer yan sektörler ile birlikte bu rakamın toplamda 2 milyona ulaştığı tahmin ediliyor. Ancak geçmiş yıllara göre değerlendirdiğimizde hazır giyim alanındaki istihdam yaklaşık 50 bin azaldı. Küresel dünyada ve ülkemizde yaşanmakta olan siyasi ve ekonomik hareketliliği de dikkate aldığımızda yatırım hedeflerimizi realize etmek adına diğer tüm tedbirlerle beraber proaktif bir çalışma içindeyiz. 2017 yılında 74. kuruluş yılını kutlayacağımız Sarar Markası içinden filizlenerek büyüyen "Sarar Kadın" 12 farklı ülke ve yurtiçinde ki 52 mağaza da yürüttüğü operasyon ile kadın grubu olarak agresif büyümesini devam ettirmeye çalışıyor olacağız.

,

Yorum Yaz