Menü İcon

Gökhan Tepe: ''15 Temmuz gibi bu süreci de atlatacağız''

Gökhan Tepe: ''15 Temmuz gibi bu süreci de atlatacağız''

1996’da ‘Çöz Beni’ albümüyle müzik piyasasına giriş yaptınız. Müziğe ilk başladığınız dönemden bu yana, pop müziğin geldiği noktayı nasıl görüyorsunuz? 

Profesyonel sanat hayatıma başlayalı neredeyse 20 yıl oldu. Bu süre zarfının sonunda bugün pop şarkılarındaki sözler, besteler ve arajmanlar eskiye göre genelde biraz daha incelikten yoksun hale geldi. Tabii günümüzde eskiye nazaran sayıca az da olsa hala estetik ve incelik hassasiyetini korumaya çalışan vizyoner müzisyen, söz yazarı ve aranjörlerimiz de var. 

POPÜLER KÜLTÜR BENİMSENMELİ 

Pop müzikle uğraşanlar arasında sizin gibi konservatuvarlı olanların sayısı çok az. Bu durumun olumsuz etkisi var mı sizce? 

Pop müziğin gelişiminin sadece müzik eğitimiyle doğrudan ilgili olduğuna pek inanmıyorum. Müzik eğitimi şart olmakla beraber bunun yanı sıra yapılması gerekenler de var. Pop müzik vasıtasıyla popüler kültüre hizmet etmek için bu kültürü benimsemek ve tüm diğer ayrıntılarıyla yansıtabilmek gerekir. 

Ama ‘Araftayım’ gibi bir şarkıyı da musiki eğitimi almayan birinin yapması zor bence…. 

Evet haklısınız. ‘Araftayım’ benim daha önce yaptığım bestelerden çok daha farklı bir yere sahip, özel bir şarkı. Bu şarkıyı yaparken aldığım müzik eğitiminin faydasını gördüm. Örneğin, ’Türkan’ şarkısını yaparken de Türk müziği eğitimimin inceliklerinden yararlandım. Bestelerimde Türk müziğiyle Batı müziğini harmanlamayı çok seviyorum. Sonuç olarak, aldığım eğitim benim hem çok yönlü hem de çok renkli bir besteci olmamı sağladı. 

,

Yorum Yaz