Menü İcon

Sofiane Feghouli: İstanbul'un imajı bize gösterilenden çok uzak!

Galatasaray'ın Cezayirli futbolcusu Sofiane Feghouli Agence France Presse'e verdiği röportajda Sarı-Kırmızılı ekibi seçmesinin nedenini açıklarken Türkiye'nin dışardan nasıl göründüğünü de aktardı.

Röportaj Gazetesi

Sofiane Feghouli: İstanbul'un imajı bize gösterilenden çok uzak!

-Havaalanında bir rock yıldızı gibi karşılanmana bakılırsa pek hata şansı yapma lüksün var gibi görünmüyor.

"Evet, taraftarlar size büyük sevgi gösterilerinde bulunuyorlar ama sahada da kolay beğenmiyorlar. Onların isteklerinin farkında olup sahada en iyinizi vermelisiniz. Eğer baskıyı sevmiyorsanız Türkiye’ye gelmemelisiniz. Eğer adapte olursanız sizi aileden biri gibi görüyorlar. Bu onların sıcakkanlılığıyla ilgili. Türkiye bir Akdeniz ülkesi, insanlar çok sıcak. Bunu çok seviyorum. Zaten bu yüzden geldim."

'TÜRKİYE'YE SEÇMEMİN BİRİNCİ NEDENİ...'

-Neden bu kadar üst düzey futbolcu bu ligde oynama fikrine sıcak bakıyor?

"Bu kişiden kişiye değişebilir. Benim içinse şöyle oldu: West Ham’da mutsuzdum. Galatasaray’a geldim çünkü ne kadar büyük bir kulüp olduğunu biliyordum. Valencia’dan sonra böyle bir şeye ihtiyacım vardı. Bana sunulan projede Şampiyonlar Ligi’nde oynama ve kupalar kazanma vaatleri beni etkiledi. Tabii işin finansal yönü de beni tatmin etti. Ama zaten İngiltere’de de iyi kazanıyordum. Türkiye’yi seçmemin birinci nedeni para değil daha çok kupalar kazanmak."

BURSASPOR MAÇINDA ETKİLENMİŞ!

-Taraftarların tutkusu bu seçiminde önemli bir rol oynadı mı?

"2010’da Valencia’da oynarken Bursaspor maçı için Türkiye’ye gelmiştim. Olağanüstü bir atmosfer vardı. Şoka uğramıştım. Burada olduğumdan beri de bunu gözlemliyorum. Evimizde ya da deplasmanda fark etmez, ne zaman maç yapsak süper atmosfer oluyor. Daha önce böyle şeyler yaşamamıştım. Eğer tüm bu coşku adrenalin olmasa en iyimi veremezdim. Motive olmak için buna ihtiyacım var."

'İSTANBUL'UN İMAJI BİZE GÖSTERİLEDEN ÇOK UZAK'


-Mario Gomez 2016’da ülkedeki siyasi iklimden ve darbe girişimden dolayı ayrılmıştı. Bu seni etkilemedi mi?

"Dünya gündemine baktığımda ülke fark etmeksizin birçok şey yaşanıyor. Paris banliyölerinde büyüyen birisi olarak Paris’te böyle şeyler yaşanacağını asla tahmin edemezdim. Londra ve Almanya için de aynısı geçerli. İstanbul’un imajı bizlere televizyondan gösterilenden çok uzak. Buraya geldiğimde çok şaşırmıştım. Gerçekten iyi bir yer. Ailem de çok seviyor. Dışarı çıktığımda insanlar bana ilgi gösteriyor."

-Süper Lig’in seviyesini nasıl değerlendirirsin?

"Takım arkadaşlarımla konuştuğumda ligin uzun bir süredir iyi bir seviyede olmadığını söylediler. Yeni televizyon ihalesi ile birlikte daha güçlü bir lig olmaya başladı. Deneyimli, iyi futbolcular var. Şampiyonluk yarışı da heyecanlı. Belki her şey son hafta belli olacak."

-O zaman Adebayor, Pepe, Arda Turan gibi isimler buraya İstanbul’un güneşi için gelmediler?

"Adebayor’u gördüğümde hiç de emeklilik öncesi dönemdeymiş gibi gözükmedi gözüme. Her zaman motive. Sahada bir savaşçı. Pepe de Beşiktaş için önemli. Orada da büyük bir baskı var. Bu tarz kulüpler sürekli tetikte olmalısınız. Zira taraftarlar sizin rahatlamanıza izin vermiyor. Avrupa’daki bazı ülkelerin aksine burada beklenti çok fazla. %50’nizle oynayamazsınız."

 

Söyleşi: Feghouli

Galatasaraylı futbolcu Sofiane Feghouli röportajı İstanbulun imajı bize gösterilenden çok uzak, Sofiane Feghouli: İstanbul'un imajı bize gösterilenden çok uzak!

Yorum Yaz