Menü İcon

Formula 1'ci Lewis Hamilton yaşlandıkça başarıya koşuyor

2016 Formula 1 sezonunda bir noktada takım arkadaşının 43 puan gerisinde 2. sırada yer alan Lewis Hamilton, yaz tatili öncesinde durumu tersine çevirerek 19 puan farkla öne geçmeyi başararak art arda 3. şampiyonluğu yolunda avantaj kazandı.

Röportaj Gazetesi

Formula 1'ci Lewis Hamilton yaşlandıkça başarıya koşuyor

Hamilton bu şekilde devam ederek 4. şampiyonluğunu kazanırsa, olgunlaşması sonucu daha sakin olmasıyla daha iyi bir pilot olduğunu kanıtlamış olacak.

Eskiden pist dışında yaşadıklarının ve duygularının performansına yansımasına engel olamayan Hamilton, artık bu konuda ayrım yapabiliyor.

Peki ya Hamilton'ın daha olgun yaklaşımının arkasında ne var? Yaşının ilerlemesi mi yoksa Hamilton artık olumsuzlukları daha iyi idare etmesini mi öğrendi?

Lewis Hamilton: "Yaşlanıyor olmam ve içerisinde bulunduğum yaşın tabi ki etkisi var ancak diğerlerinin sıkıntılarını da yorumlayabiliyorum."

"Bilirsiniz bir çok insan zor zamanlar geçirir. Ancak kardeşim... onun büyüdüğünü görüyorum. Basketbol ya da futbol oynadığımızda benim topa vurmam kolay oluyor ancak o zaman kardeşim düşebilir."

"Onun etrafında daireler çizmek kolay çünkü o bacaklarını benim gibi hareket ettiremiyor. Düşse bile düzelip kalkıyor ancak asla şikayet etmiyor. Asla topu alamadığı ya da onun kıçına tekmeyi bastığım için şikayet etmiyor."

"Ayağa kalkıp daha çok zorlamaya devam ediyor. Muhtemelen bu tür deneyimin hayatımda faydası oldu."

"Büyüdükçe öncelikleriniz değişiyor ve neyin önemli neyin önemsiz olduğunu anlıyorsunuz. Önemsiz şeylere takılıp kalmıyorsunuz."

"Büyümeye devam ettikçe önceliklerim de netleşiyor. Arkadaşlarım çocuğunuz olduğunda da değiştiğinizi söylüyor ancak ben bu geçiş sürecinden geçtiğimi düşünüyorum. Artık zor zamanlar geçirmiyorum. Artık çok hızlı bir şekilde geçip yaşananları geride bırakıyorum." 

Lewis-Hamillton

Felipe Massa ve Romain Grosjean gibi isimler yaşadıkları olumsuzluklar karşısında psikolojik destek alsa da Hamilton böyle bir şeye ihtiyaç duymadığını söyledi.

Hamilton: "İnsanlarla konuşmuyorum. Hiç kimseyle konuşmam. Genellikle kendi kendime düzelmeye çalışırım. Hepimiz yüksek öz benliğimiz içerisinde harika hissediyoruz. Bazen işler yolunda giderken bazen yolumuzu kaybedebiliyoruz. Bazen yanlış şeyler söylüyoruz ya da düşünüyoruz. Bir dakika yolumuzu kaybetsek de bir şekilde tekrar doğru yolu bulabiliriz."

"Özellikle bu konuda iyileştiğimi düşünüyorum. Dediğim gibi eskiden bir  hata falan yaptığımda günlerce sinirden otel odasından ayrılmazdım. Şimdi ise pistten ayrılıp eve gittiğimde yaşananları biraz hissetsem de ertesi gün yeni bir gün oluyor."

"Bu yeni yaklaşımla gelecekte beni bekleyen şeyleri şekillendiriyorum. Geçmişte kalanlara bakmıyorum. Geçmiş konusunda yapabileceğim bir şey yok."

"Hayatınızda böylesi zor zamanlar geçirmenize rağmen duygusal açıdan roller coaster gibi olmanız tuhaf. Atlet olarak her şeye rağmen oyuna odaklanabiliyorsunuz. Bu deneyimlerle kendinizi güçlendiriyorsunuz."

"Geçen sene 30 yaşıma girmemle, hayatımın en iyi senelerinin ilkini geçirdim. İnsanlar böyle diyorlar, değil mi?"

"Ve şu ana kadar 30'lu yaşlarım en iyilerdi. Gerçekten keyif aldım ve bunlar olgunlaşmamın bir parçası. Artık ne istediğimi biliyorum. Genel olarak benden daha genç olan insanlarla yarışıyorum. Ben genelde daha yaşlı olanlardanım."

"25 yaşında ya da daha genç olan insanlar var. Daha önce böyle bir pozisyonda olmamıştım."

"Onlardan 6 yaş daha büyüğüm ve bu 6 senelik süreçte deneyimlerim oldu. Siz de bu süreçte öğreneceksiniz. Bu yüzden endişe etmeyin. Bu çılgınca bir şey: O tepeyi aştım ve tepeden inişin çok sert olmamasını umuyorum."

"Şu anda tam olarak zirvede olduğumu düşünüyorum." 

Söyleşi: Kate Walker

,

Yorum Yaz