Menü İcon

Eylül Çekirge: ''Kibirli bir erkekle ne sevgili olabilirim ne arkadaş!''

Eylül Çekirge: ''Kibirli bir erkekle ne sevgili olabilirim ne arkadaş!''

Lisede, 2 sene boyunca her hafta sonu, serebralpalsili çocukların bulunduğu bir merkeze giderek onlarla vakit geçirmişsin. Harika da… Neden?

– Çok sevdiğim bir lise öğretmenimin yönlendirmesiyle başlayan bir süreçti. Çocukları çok seviyorum ve onlarla vakit geçirmekten büyük keyif alıyorum. Bu iki yıl içerisinde arkadaş olduğum çocuklar bana çok şey öğretti. Fiziksel veya zihinsel engelleri olanların ne kadar yetenekli, nitelikli ve sevgi dolu olduğunu gördüm.

‘HİSSETTİĞİM ŞEY ÇOK GERÇEK AMA O DA GEÇER’

Sende farklı bir hal var. Utangaç mısın, çekingen misin? Nedir?

– Utangaç hiç değilim ama çok çekingenim! Utangaç olmadığım için de çekingenliğim çoğu zaman ilgisizlik veya sessizlik olarak algılanabiliyor. Fakat değil.

Senin yaşında birinin Attilâ İlhan şiirlerini ezbere bilmesi şahane. Nasıl biliyorsun?

– Bazı şiirlerini tekrar tekrar çok okudum, ondan herhalde. Kendi ritmi ve melodisi olan şiirler zaten insanın belleğine yapışıveriyor. Tutkunun kuvveti de, geçiciliği de şiirde çok hissediliyor. Attilâ İlhan özelinde diyebilirim ki, “Hissettiğin şey çok gerçek ama o da geçer!” cümlesine beni ikna edebilmiş bir şair. Bu arada, şiirlerini kendi sesinden dinlemeyi de en çok sevdiğim şair…

İnsanı gerçekten şaşırtan, sürprizli, ters köşe eden bir halin var. Nedir bu? Bir Başak özelliği mi?

– Bilmiyorum. İnsanın kendisini dışarıdan görebilmesi zor. Ama çevremden de böyle geri dönüşler çok alıyorum. Burç murç bilmem, herhalde fıtratımda var…

,

Yorum Yaz