Menü İcon

Eva Chen ile Instagram'ın şifreleri

Instagram'daki moda işbirlikleri konusunda uzman olan Eva Chen, kendi gözündeki sosyal medyayı anlattı ve Instagram üzerine konuştu.

Röportaj Gazetesi

Eva Chen ile Instagram'ın şifreleri

Eva Chen'le Instagram'ın inanılmaz bir değişim gücüyle nasıl reklamcılık sınırlarını zorlayan bir mecraya dönüştüğünü konuştuk. Bize bunun gerçekleşmesinde "story"lerin zekice sunulmasının ve markaların etkileme gücünü temel alarak atılan adımların öneminden bahsetti.

 

Instagram'daki moda işbirliklerini nasıl açıklarsınız? Yani bu tam olarak ne demek?

Benim işim modeller, stilistler ve dergilerle. Yaptığım, onlara Instagram'da "story"lerini paylaşmak konusunda yardımcı olmak. Artık bunun bin bir yolu var: fotoğraflar, canlı yayınlar, özel mesajlar, Boomerang, IGTV... Benim işim moda dünyasına olanaklar sunmak ve bu platformu kullanma konusunda akıllardaki tüm soruları cevaplamak Bence moda Instagram'ın en yaratıcı topluluğu olabilir.

Tasarımcılar artık Instagram üzerinden satış yapıyorlar.

Aynen öyle.

Herkesin bu uygulama üzerindeki "satın al" linkine tıklayabildiğini göz önünde bulundurursak sizce Instagram moda dünyasının işleyişini de değiştiriyor mu?

Moda açısından Instagram küçük büyük tüm tasarımcılar için harika bir dengeleyici platform haline geldi. Bu platformda herkes aynı seviyede. Bir dergide reklam vermeye gücü yetmeyen fakat insanlara ulaşıp özel mesaj atmak için Instagram'ı kullanan pek çok tasarımcı biliyorum. Instagram Insta hikayeler aracılığıyla büyük markalara her gün kendi hikayelerini paylaşma olanağı sunuyor. Gucci bu konuda yeniliklere çok açık ve Insta hikâyelerinde oyuncularla müzisyenlere yer vererek mükemmel bir iş çıkarıyor. Calvin Klein defilesinden önce Stranger Things oyuncusu Millie Bobby Brown ve model Karlie Kloss'la röportaj ve canlı yayın yaptı. Locwe defilesinde sahne arkasında neler yaşandığını canlı izleyebiliyorsunuz. Böylece iki tarafta da bulunuyormuş gibi hissediyorsunuz. Markalar ve tasarımcılar alışılmışın dışına çıktığında bu kesinlikle işe yarıyor.

Aslında amaç kendi sesini bulmak.

Evet öyle. Yani marka sadece bir ilkbahar yaz koleksiyonunu paylaşırsa bu biraz sıkıcı olur. Bu yüzden tasarımcılara hep bu işe verdikleri emeği vitrinlere çıkarır gibi gözler önüne sermelerini söylüyorum. Alexander McQueen ekibi bu konuda çok iyi. Her aşamayı görmenize olanak sağlayan detaylı çekimler yapıyorlar. Dior da atölye sini göstererek yapıyor bunu.

Siz de hayatınızın büyük bir kısmını paylaşıyorsunuz. Kişisel anlarınızla iş hayatınızın çakışması sizi rahatsız etmiyor mu?

Her zaman şeffafım, gençken de öyleydim. Hayatım hep açık bir kitap gibiydi. Dergide editörken, yazılarımda hayatımdan kesitler paylaşırdım. Tabii ki uzak durduğum şeyler de var. Mesela ben hiç mayolu fotoğraf koymam. Ama hangi kitabı okuduğumu çekinmeden paylaşırım. Eğer söylediğim ya da yaptığım bir şey birinin işine yarayacaksa, neden olmasın?

 

Instagram'ı nasıl daha etkili bir şekilde kullanabiliriz?

Düşünmeniz gereken birkaç şey var. Dünya genelinde Instagram'daki moda takipçilerinin çoğu günde 32.5 kere uygulamayı açıyorlar. Bu çok fazla. Günde 32 kere paylaşım yapmaya gerek yok. Ama günde 1-2 kere paylaşım yapıyor ve ortalama birey gibi 32 kere uygulamaya bakıyorsanız, muhtemelen iyi durumdasınız. "Haftada tek paylaşım yapıyorum, çok çabalıyormuş gibi görünmek istemiyorum" diyenler oluyor. Takipçileriniz 500 ya da 1000 hesap takip ediyorlar ve Instagram'a günde 32 kere giriyorlar. Eğer bitkinin büyümesini istiyorsanız onu düzenli sulayın. Konu "story" olunca çok diye bir şey yok. Hikâyeler sayesinde takipçileriniz sizinle birlikte o yerde ve anda gibi hissediyorlar. Çoğu kişi Instagram'ın dünya çapında bir platform olduğunu unutuyor. Kullanıcıların %20'si Amerika'dan. Fakat %80'i dünyanın geri kalanından.

Hesabımızı daha ilginç kılmak için ne yapmamızı tavsiye edersiniz?

"Story" yaparken arada video ya da Boomerang da kullanın. Formatı biraz değiştirmeyi deneyin.

Siz kimleri takip ediyorsunuz?

Gucci'nin kreatif direktörü Alessandro Michele'yi. Sayfası gerçekten çok iyi, kendine özgü bir havası var. Bol bol kilise ve antika mücevher fotoğrafları çekiyor. Çok nadir kendini de paylaşıyor. Takip ettiğim bir diğer isim Valentino'nun kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli.

Sizce bir sonraki yenilik ne olacak?

IGTV konusunda çok heyecanlıyım. Bakalım insanlar moda haftalarında bu uygulamayı nasıl kullanacak. Çok yeni olduğu için henüz o kadar yaygan değil.

Sizce Instagram moda dünyasına çeşitlilik kazandırmada da bir rol oynadı mı?

Kesinlikle. Günümüzde tasarımcıysanız ve hep tek tip üretiyorsanız emin olun Instagram'da bundan bahsedilecektir.

Söyleşi: Supriya Dravid

Eva Chen ile Instagram'ın şifreleri, Eva Chen ile Instagram'ın şifreleri

Yorum Yaz