Menü İcon

Erdal Beşikçioğlu’ndan Arda Turan’a: ''Sen bu ulusa mal olmuş bir futbolcusun''

Erdal Beşikçioğlu’ndan Arda Turan’a: ''Sen bu ulusa mal olmuş bir futbolcusun''

Kazandığımız tek şey var o da metanet...

Konumuz tabii bir noktada Türkiye gündemine kayıyor. Bu kadar duyarlı ve sanatla iç içe bir adamın en çok nelere üzüldüğünü soruyorum: “Toplumun ayrıştırılması dışında sanatçıların belli bir ideolojinin simgeleri haline gelmesi” diye başlıyor anlatmaya: “Ben 70 milyonun vaktini geçirdiği bir oyuncuyum. Herkesin evine girmek isterim. İzleyicinin ‘Aman bu adam da şu görüşte’ diye kanalı değiştirmesindense hikâyenin iyisi ya da kötüsünü değerlendirmesi dileğindeyim. Ama maalesef bu sistem bunları doğurdu. Biz de ister istemez bunun mahkûmu haline geldik.” 
Sistemin bizi mahkûm ettiği noktaları konuşurken konuyu, neleri kaybedip neleri kazandığımıza getiriyorum: “Kaybettiğimiz şey çok. Ama kazandığımız tek bir şey var: Metanet... Çok metanetli davranıyoruz. Artık Meclis’ten daha olgun bir halk var. Umarım bu referandumda da halkımız bu olgunluğu ortaya çıkaracak. Hepimiz bu sonuca ve o olgunluğa göre hareket edeceğiz.”
Geçen hafta röportaj yaptığım Haluk Bilginer’in “Vicdanımızı kaybettik” sözünü ona hatırlatıyorum... Cevabı ilginç oluyor: “Haluk Abi, yaşı gereği öyle düşünebilir. Ben daha o yaşa gelmedim. O yüzden benim biraz daha umudum var!”

Erdal Beşikçioğlu’ndan Arda Turan’a: Sen bu ulusa mal olmuş bir futbolcusun bir taraf olmanın manası yok

Ülkenin gündeminde referandum var. Tabii bir de sanatçıların çektikleri ‘evet-hayır’ videoları. Beşikçioğlu geçen hafta, referandumda evet diyeceğini açıklayan Arda Turan’ı etiketleyerek, “Evette hayır mı suçlu yoksa hayırda evet mi suçlu düşünün bunu” demişti. Paylaşımını şöyle açıklıyor: “İdeolojik akıllara çok fazla alet olmamak gerek. Biz 70 milyonun sevdiği insanlarız. Bir taraf olmak ya da bir tarafa alet olmak doğru değil. Twitter’da paylaştığım metin, Georg Büchner’in yazdığı, ‘Woyzeck Masalı’ndan bir alıntı. ‘Evette hayır mı suçlu yoksa hayırda evet mi suçlu düşünün bunu’ diyerek aslında bu ortama bizi sürükleyen durumu bir kez daha değerlendirin’ diyorum. Yani evet ve hayırlarla toplumu ayrıştırmayınız”. “Peki neden Arda Turan’ı etiketlediniz” diye sormamak olmaz: “Sen bu ulusa mal olmuş bir futbolcusun. Bir taraf olmanın manası yok. Arda’yla sohbet etmiş, sohbetinden hoşlanmış bir adamım... Evetçi, hayırcı diye ayrışacak mıyız? Bu süreçte insanlar, siyasilerin anlattıklarını dinleyip ona inansınlar, sonra da kendilerine göre ‘evette hayır mı suçlu, hayırda evet mi suçlu’, bu süreci değerlendirsinler.”

Muhalefeti ortadan kaldırırsanız kararlarınız sağlıklı olmayabilir

Dizide karakteri Tarık okula gittiği gün Bahar Öğretmen’in (Gökçe Bahadır) önyargılarıyla karşılaşıyor. Buradan hareketle toplumdaki önyargılar mevzuuna dalıyoruz: “Evet, önyargılıyız. E devamlı bir çatışma doğuyor. Evet’ler, hayır’lar, referandumlar... Ya öylesiniz, ya değilsiniz... Ayrıştırmaya başladığınız zaman da ayrıştırdığınız her kitle karşı tarafa ciddi bir önyargıyla davranıyor. Çünkü siz onu kodluyorsunuz. Karşınızdakinin ilişki kurma biçimini ortadan kaldırıyorsunuz. Şartlar böyle olunca iki tarafın da büyük önyargıları oluşmaya başlıyor.” Bu kadar ayrışma sohbeti yaptıktan sonra “Peki nasıl birleşiriz” sorusu akla geliyor: “Bu hikâyeye parlamenter sistemin kendi içinde eksiklerini gidererek var olan süreç içinde devam edebiliriz. ‘Eksik kardeşim, bunu değiştir’ demek yerine eksiğin ne olduğuna bakıp onun üzerine gitmek çok daha doğru. Bizim evde sadece babamın sözü geçmez, bir ailede bir baba, bir anne vardır. Her ne kadar baba sözünü geçiriyor gibi görse de aslında onu yönlendiren ve bütün hikâyeyi çeviren annedir. Mutlak surette muhalefetin olması gerekir. Siz eğer muhalefeti ortadan kaldırırsanız, alacağınız kararlar pek sağlıklı olmayabilir.”

,

Yorum Yaz