Menü İcon

Erdal Beşikçioğlu’ndan Arda Turan’a: ''Sen bu ulusa mal olmuş bir futbolcusun''

Erdal Beşikçioğlu’ndan Arda Turan’a: ''Sen bu ulusa mal olmuş bir futbolcusun''

Erdal Beşikçioğlu’nun ‘Adı Efsane’ dizisinde ayağı hafif aksak, içinden geleni esirgemeden söyleyen, efsane bir basketçiyi canlandırdırdığını görünce hemen arayıp “Tarık Hoca olarak bana da basketbol oynamayı öğretir misiniz” diye sordum. Kabul etti ama sanırım işlerin nereye gideceğinden habersizdi.

Spor çantamı alıp Sultanahmet Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin yolunu tuttum. Elimdeki kocaman çantayı görünce şaşırdı. Belli ki işi bu kadar ciddiye alacağımı tahmin etmiyordu. Hemen sahaya çıktık. Bunun ilk basketbol oynama deneyimim olduğunu söylediğimde gözündeki şaşkınlığı görmeliydiniz. İçinden “Haydaaa, şimdi ne yapacağız” diye geçirdiğine eminim.
Yeni dizisinde bir koçu canlandıran Erdal Beşikçioğlu muhabirimiz Hakan Gence’ye basketbol öğretti.

İlk 10 dakika benim için eğlenceli, onun içinse kâbus gibiydi. Attığım toplar hem kendi kafama hem de onun kafasına denk geliyordu! Basketbol değil, adeta yakartop oynuyordum... Şaşkınlıkla özgüvenimi izlemeye devam etti. Bir ara beni mahcup etmemek için fısıldayarak, “Gerçekten bu kadar kötü müsün” diye sordu. Ne diyeyim? Bozuntuya vermedim, “Yok abi, ne kötüsü? Bence ileride bu işi yaparım, sen öğret bana” dedim. İlk basketimi attırmak için en az 20 dakika uğraş verdi. Bir saatin sonunda beş basket atmıştım. Ben kan ter içinde kalmıştım ama o gayet cool bir şekilde basketleri üçer beşer atmayı sürdürüyordu. Rövanş için söz aldım. Ve sohbete başladık... 
Erdal Beşikçioğlu’nun profesyonel bir basketbol geçmişi yok. “Lisede ‘Beyaz Gölge’ zamanında bizim kuşağın çoğu öğrencisinin oynadığı kadar oynayabildim” diyerek anlatıyor: “Şimdiye kadar hiçbir spor dalına profesyonel anlamda eğilmedim. En büyük derdim de bu oldu zaten. Hepsinden biraz biraz yaptım. Keşke birine ağırlık verseydim. O zaman büyük ihtimalle sporcu olurdum. Yalnız bu bir tercih değil, o dönemin imkânlarıyla ilgili. Sonuçta oyuncu olacağımı da bilmiyordum ki... Sadece film seyretmeyi ve basketbol oynamayı çok seviyordum. İkisinden biri olacaktık. Şimdi ikisinin bir arada olduğu bir dizideyim!”

,

Yorum Yaz