Menü İcon

Emir: Sunucu Olmak İstedi Şarkıcı Oldu

Türk pop müziğine hızlı bir başlangıç yapıp kısa sürede geniş bir hayran kitlesi edinen Emir'le bir araya geldik bu sayımızda... İkinci albümünün son klip çalışması için Karaköy'de bulunan sette kendisini ziyaret ettik. Tahminimizde de yanılmadık;

Röportaj Gazetesi

Emir: Sunucu Olmak İstedi Şarkıcı Oldu

 

Türk pop müziğine hızlı bir başlangıç yapıp kısa sürede geniş bir hayran kitlesi edinen Emir'le bir araya geldik bu sayımızda... İkinci abümünün son klip çalışması için Karaköy'de bulunan sette kendisini ziyaret ettik. Tahminimizde de yanılmadık; Emir de sıkı simitsever ve özellikle yurt dışında Simit Sarayı mağazaları ile karşılaşmaktan memnun olan bir Simit Sarayı dostuymuş..

Nasıl bir çocukluk geçirdiniz ve nasıl bir çocuktunuz?

Uslu ve hafif içine kapanık bir çocuktum, çok sevilirdim... Sokaklarda oynayarak geçti çocukluğum...

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema Bölümü mezunusunuz. Bu bölümü seçerken bir hayaliniz bir var mıydı? Neler yapmak istemiştiniz?

Çocukluğumdan beri sunucu ve spiker olmak istemiştim... Biraz büyüyünce de üniversitede iletişim fakültesinde, radyo ve televizyon bölümünde okumayı çok istemiştim. Benimkisi bilinçli bir tercihti yani...

Müziğe yeteneğiniz olduğunu ne zaman anladınız ve albüme giden yolda neler yaşadınız?

Çocukluğumdan beri müzikle ilgileniyordum, önceleri gerçekten iyi bir dinleyiciydim. Ama beni bu konuda yönlendiren hiç olmamıştı. Ne zaman ki müzik şirketinde çalışmaya başladım, o zaman “Ben de yapabilir miyim?” diye düşünmeye başladım. Önce şan dersleri aldım ve sonrasında denemeye karar verdşm. O gün bugündür de bırakmadım... 

İlk albümünüzde Türk pop müziğinin en önemli isimlerinde Yıldız Tilbe ve Tarkan'dan destek aldınız. Bu isimleri ikna etmek kolay değildir. Sizce size destek olmaya nasıl karar verdiler?

Sanırım bana ve yaptığım işe güvendiler. Şarkılarını en iyi şekilde seslendireceğimi gördüler bence.. Ama her şeyden önemlisi de beni sevdiler... Onların destekleri benim için çok önemliydi.

90'lı yıllarda müzik kanalları furyası esiyordu. Hatta sabahtan akşama kadar klip izleyen bir gençlik bile vardı. Şimdi telefonuna şarkı indiren, internetten video izleyen bir nesil var. Müzik piyasasındaki bu değişimin “ünlü olmayı” zorlaştırdığını düşünüyor musunuz?

Değişen, iletişim araçlarının bu kadar yaygınlaşması bence... Şimdi ünlülerle iletişime geçmek çok daha kolay... Bir kere sosyal medya var. Sosyal medyanın ünlülerin gizemini biraz kaybettirdiği düşüncesindeyim ama onun da çok başka olumlu etkileri var. Zaman ve alışkanlıklar değişiyor bunun da önüne geçmek de imkansız. Bir de kendinizi göstermeniz için birçok imkan var artık. Bu da yeni ünlülerin doğmasna olanak veriyor. 

Konserleriniz hep ama hep kalabalık... Dinleyici ile aranızda nasıl bir bağ kurmaya özen gösteriyorsunuz?

Sahnede samimi bir tavrım var. Çok eğlenceli bir repertuvarla çıkıyorum. Haliyle çok sıcak, enerjik ve eğlenceli geçiyor konserler. Eğlenen bir dahakini kaçırmak istemiyor, arkadaşlarına bahsediyor derken bir bakmışız yine kalabalığız. Bu da beni çok mutlu ediyor elbette...

 

Bir röportajında Aşkın Nur Yengi, “İnsanlar eskisi gibi aşık olmadıkları için eski gibi aşk şarkıları da yazılamıyor” demişti... Sizce de ilişkilerdeki değişim rüzgarı şarkıları etkiledi mi?

Kendisine aynen katılıyorum. Şarkılar içinde bulundukları dönemin izlerini, dilini, aşklarını da ele verir..

Tarzınıza uygun olmasa bile “söylemekten büyük keyif alırdım” diyeceğiniz bir müzik türü var mı? Mesela arabesk söyleyip dinleyicileri şaşırtır mısınız?

Arabesk dinlemeyi çok severim ama söylemem pek... Onu çok güzel yapanlar var. Pop şarkılar söylemeyi seviyorum ben şimdilik (gülüyor). 

Yeni albümünüzden de biraz bahseder misiniz? 

Albümün adı “Kendimden”.. Üç şarkı ve bir versiyondan oluşuyor. Hepsinin sözleri hatta birinin sözü ve müziği benim... İlk defa kendi şarkılarımı yaptım. İlk klip “Bi ağla” adlı şarkıya çekildi. Çok da sevildi şükürler olsun. Gülşen de bu şarkıda vokal yaptı bana. İkinci klip ise “Yaylı yatak” adlı şarkıya geliyor. Bu şarkıda da Yıldız Tilbe eşlik ediyor bana...

Son olarak simit sever misiniz? Simit Sarayı dünyanın birçok yerinde mağaza açıyor. New York, Londra, Berlin bunlardan sadece birkaçı... Bu büyümeyi siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Simit Sarayı'nı çok seviyorum diyerek söze başlayayım. Hele yurtdışında bir-iki gün sonra Simit Saray ile karşılaşmak o kadar güzel oluyor ki. Zeytin, peynir, simit ve Türk çayı hasretinizi gideriyorsunuz... Amsterdam'daki Simit Sarayı'na gitmiştim ve çok mutlu olmuştum. Çok güzel de bir kahvaltı yapmıştım...

Söyleşi: Simit Sarayı

Şarkıcı Emir,

Yorum Yaz