Menü İcon

Duygu Boztepe: ''Artık güzelliklerle anılmak istiyoruz''

Duygu Boztepe: ''Artık güzelliklerle anılmak istiyoruz''

Asla taviz vermeyeceğiniz konular var mı? Beslenme, disiplin gibi…

Maalesef biraz  yemek seçiyor. Sebzede çok zorlanıyoruz. Sebze çorbası yaparak takviye ediyorum. Yeni yeni ıspanak yemeye başladı. Geçenlerde karnabahar yedi, çok sevindik. Kendi seçiyor ve zorlamanın, ağzına tıkmanın, peşinde koşmanın anlamı yok. Bazı lezzetleri ise ne kadar geç tadarsa o kadar iyi. Az önce gördünüz, yemeğin yanında patates cipsi geldi. Geri göndermedim. O kadar katı olmaya gerek yok. Evde onu bir daha bulamayacak ama belki bir daha buraya geldiğinde yiyeceğini düşünecek. ‘Bugün balığını yemedi, akşam şunu yesin’ gibi katı kurallarım yok. Disiplin konusunda ise doğruyu yanlışı bilsin isterim. Bu yine enerji aktarımı ile olur. Bazen bir bakışım yeter, hemen durur. Sonra gelip yanlış bir şey mi yaptım diye sorar. Açıklayınca bir dahaki sefere dikkat edeceğini söyler. Ama bunu bağırıp çağırarak, şiddet uygulayarak değil, anlatarak ve o enerjiyi aktararak sağlayabilmek önemli.

Devir teknoloji devri… Teknolojik ürünlerle arası nasıl?

Çocuk paralize olacak şekilde televizyon karşısında oturup yemek yedirmek, anne ev işi yaparken onu televizyonla oyalamak tabii ki olmamalı. Ama beraber paylaşılabilir. İzlenecekse birlikte izlemek, beraber gülmek, beraber şaşırmak, müzik varsa birlikte dans etmek gibi… O anı bile paylaşmanın yansıması çok farklı. Diğer türlü çocuk televizyonla baş başa kalıyor ve hipnoz halinde izliyor. Çok eğitici çizgi filmler de var, Duru onlardan da çok şey öğreniyor. 

Anne olunca neyi anladınız?

“Anne olunca anlarsın” lafının ne demek olduğunu anladım. Annemin kıymetini bir kez daha anladım. 20’li yaşların başında gece dışarı çıktığımda annem telefon ederdi, “Neredesin?” diye. “Ay anne, geliyorum” derdim kızarak. Şimdi, “Anne beni nasıl bırakıyordun o saatte?” diyorum. Şimdiden 15 sene sonra neler olacak diye düşünüyorum.  Annemi sonsuz anlıyorum artık. Tabii Duru büyüdükçe bu düşüncelerimin değişeceğini biliyorum.

,

Yorum Yaz