Menü İcon

Dünyaca ünlü modacı Veronica Etro röportajı

Etro'nun tasarımcılarından İtalyan modacı Veronica Etro, verdiği iş ve özel hayatına dair samimi açıklamalarda bulundu.

Röportaj Gazetesi

Dünyaca ünlü modacı Veronica Etro röportajı

Dünyaca ünlü tasarımcı Veronica Etro röportajı ve hiç bilinmeyen yönleri... 


Sabahları erkenden, saat 7.00 civarında uyanıyor. Oğulları okula gitmeden önce onlarla kahvaltı yapıyor. Günü organize ettikten sonra hızlı bir duş ve Milo’yla parkta yürüyür. 9.30’da ofise varış. Saat 13.30’da showroom’daki mutfakta aile bireyleriyle öğle yemeği ve iş sohbeti… 19.00’a kadar işler. Çıkışta arabası ya da Vespa’sıyla eve vardıktan sonra Milo’yla hızlı bir yürüyüş daha. Evde büyük oğlu Filippo’nun ödevlerinin kontrolünün ardından diğer oğlu Lorenzo’yla kitap okumaca. “Saat 9.00-9.30 civarında çocukları yatırıyoruö. Bundan sonra kalan vakit bana ve kocama ait. Birlikte yemek yiyoruz, film izliyoruz ya kitap veya bilgisayar başında oluyoruz ya da arkadaşlarımızla buluşuyoruz.” Sıradan bir insanınkini andıran bu günlük rutin Veronica Etro’dan başkasına ait değil.

modacA_veronica_etro_rAporajA
“ZAMANSIZ ZERAFETİN KARIŞIMI GİBİLER…”

 


Onun yaşamda yol almayı seçtiği şekil kalsik İtalyan ailelerin tüm kodlarını taşıyor. Evet, çok çalışkan bir kadın ama ailesine de çok bağlı. Onların hiçbir zaman senaryonun dışında tutmuyor. Kahramanı mı? Annesi ve büyükannesi Audrey. “Bu iki kadın zamansız zarafetin karşımı gibiler.” Diyerek röportaja başlıyor.


 

İtalyan kökenlerine olan zaafını dev bir moda şirketine dönüştüren Veronica Etro şöyle özetliyor bu bağlılığı:


“Tabii ki bu kültüre zaafım var. Her şeyden önce yemek yüzünden çünkü bizleri kusursuz bir biçimde yansıttığını düşünüyorum. Bunun yanı sıra Roma, Floransa ve Venedik gibi şehirleriyle sonsuz sanat ve kültür sunan kocaman bir müze gibidir İtalya. İnsanları çok güzeldir. Mütevazı, sevecen ve yaşam sevinciyle doludurlar ve yüzlerinden gülümsemeleri hiç eksik olmaz.”

Kendisi de sürekli gülüyor. Özellikle de küçük bir çocukken babasıyla birlikte işe gittiği günlerden bahsederken. Ofisinde rengarenk, desenli kumaşlarla oynadığını, sulu boya ve Etro’nun yere saçılan, artan kumaşlarıyla kolajlar yaptığını anlatıyor.

“Bunlar olurken yaklaşık dört yaşımdadım, patchwork’ten yaptığım bir bebek vardı ve duvarımda asılıydı. Şimdi o bebek oğlumun odasında duvarını süslüyor.”

MODA ÇOCUKLUĞUNDAN BERİ HER ZAMAN BİR OYUN ALANI VE EĞLENCE OLMUŞ

“Babamın ofisindeki yüksek tabureler ve kocaman masaların üstünde oturduğumda kendimi Harikalar Diyarı’ndaki Alice gibi hissederdim.”

Yıllar sonra dümenin başına geçtiğinde, ilk moda şovunu kariyerinin en unutulmaz ve öne çıkan anı olarak hatırlıyor.

“İlk defilemden (İlkbahar/ yaz 2000) önceki yazı dün gibi hatırlarım. Meksika’dayım ve hayalini kuruyordum. Bu yüksek sorumluluğun öneminin farkındaydım ve üzerimde yarattığı baskı büyüktü. Zamanla daha bilinçli ve  düzenli oldum. Etro’nun ne anlama geldiğini ve insanlara ne ifade ettiğini biliyorum. Koleksiyonların ve defilerlerin üzerinde daha sükunetle çalışsa da heyecanımızı ve merakımızı hiç yitirmiyormuşuz.”

 

50 yıl boyunca bir işi sürdürebilmek ve hala ilk zamanlardaki tazeliğini koruyabilmek kolay değil. Etro tüm dünyada tanınan güçlü bir öz kimliğe sahip. Paisley motifi (Şal deseni) artık markayla özdeşleşti. Genel olarak renkler ve desenler de bu motifin etrafında şekilleniyor. Paisley her yıl yeniden çizilerek ve yorumlanarak kullanılıyor.

“50 yılda şirketimiz diğer markalar için dokuma ve emprime kumaş üreten bir tekstil firmasından, kadın-erkek hazır giyimi ve döşemelik eşya üreten bir yaşam tarzı şirketine dönüştü. Markamızın kalbinde en kaliteli kumaşlar ve en çok aranan desenlerle ailemizin geleneği yatıyor.”

Etro ailesi son modayı izleyen koleksiyonlar yaratmakla ilgilenmiyor. Aksine zamansız parçalar yaratmanın peşindeler.

“İnce ayar gerektiren bir dengeden bahsediyorum. Şirketimizi eşsiz kılan tam olarak bu. Yani gelişimimizi sürdürmek için yapmamız gereken çok şey var. Eğilimimiz geçmişe dönmektense geleceğe bakıp ilerleyen yıllar için neleri geliştirebileceğimizi görmek yönünde.”

Etro’nun reknkleri enerjiyi, optimizmi ve sonsuzluğu yansıtıyor. Desenleri, en has ve güçlü kimlik özellikleri.
“Paisley, şirketimizin doğuşuyla ve kökenlerimizle doğrudan bağlantılı olan tarihi bir neden aslında.”HERKES KENDİ HİKAYESİNİN EDİTÖRÜ 

Merak ediyorum… Sosyal medyaya ve insanların tasarımcılar ve modayla olan ilişkisini nasıl etkilediğine, aynı zamanda tasarımcıların koleksiyonlarını sunmak ve iş yapmak için denedikleri yeni yollara bakacak olursak, bunların arasında moda açısından yeni ve heyecanlı bir gelişme olduğunu düşündüğü şeyler var mı?

“Günümüzde her şey daha hızlı oluyor. Artık her markanın her gün kendini göstermesi ve iletişim kurması gerekiyor. Eskiden olduğu gibi altı ayda bir yapılan bir defileyle ya da reklam kampanyasıyla değil, her gün kendi hikayesini anlatarak yapması gerekiyor. Herkes kendi hikayesinin editörü. Burada yaptığımız şey yeni maceralar yaratmak ve her gün olabildiğince fazla içerik sunmak.”

Etro ailesi dikital kısa filmler için yapımcılarla çalışıyor, online platformlar ve büyük mağazalarla olan özel projeleri için pop-up mağazaları yaratıyor ve özel kapsül koleksiyonlar tasarlıyor.

 

“İşimizin gitgide daha ilginç bir hal aldığını düşünüyorum çünkü artık tek uğraşımız kıyafet ve ürün değil. İşin içine uygulamalı sanatlar, tiyatro ve dekor tasarımı da giriyor. Sosyal medyayı reklam bağlantımız olarak kullanıyoruz. Online platformlar hedef kitlemize ulaşmak için ilgi çekici içerikler oluşturara temel değerlerimizi iletmenin kolay ve etkili bir yolu.”

 

İkinci kuşak Etro ailesine ait olan Vetonica Etro’nun modaevinin kadın koleksiyonu için tasarladıkları her zaman şiirsel olarak tanımlandı. Yaptıkları hangi rendin etrafında dolaşırsa dolaşsın her zaman şiirsel olarak tanımlandı. Yaptıkları hangi trendin etrafında dolşaırsa dolaşsın her zaman eklektik bir üslupla yorumlandı. Klasik ve kimleri için sıkıcı şal deseni yüksek modaya kabul ettirdi. Koleksiyonlarına yansıyan renkli, eksantrik ve sakin hayatı, bazı tasarımcıların çılgın ve popülarite üzerine kurulu düzeninden çok farklı. Veronica Etro İtalyan gustosuna dev bir modaevine dönüştüren güçlü bir kadın belki ama ayakları yere basan, mütevazı ve ulaşılabilirliğiyle diğerlerinden her zaman farklı olacak.

 

 

Söyleşi: Serli Gazer Boyacı

Dünyaca ünlü modacı Veronica Etro röportajı, Dünyaca ünlü modacı Veronica Etro'nun bilinmeyen yaşamı!

Yorum Yaz