Menü İcon

Prof. Dr. Ersan Şen: Dokunulmazlık iktidarın değil muhalefetin güvencesidir

Aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkında, "Terör örgütüne silah temini" iddiasıyla düzenlenen fezlekenin de bulunduğu bazı milletvekillerine ait 9 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığı'na gönderildi. Sarıyıldız'ın fezlekesinin yanı

Röportaj Gazetesi

Prof. Dr. Ersan Şen: Dokunulmazlık iktidarın değil muhalefetin güvencesidir

Tartışma Demirtaş’ın, Erdoğan’ın açıklamasına karşılık, HDP olarak 80 vekille dokunulmazlığın kaldırılması için dilekçe vereceğini açıklaması ve bu adımı atması ile alevlendi.  Yaşanan önemli bir gelişme de 9 milletvekili hakkında hazırlanan fezlekeler oldu.

Aralarında HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkında, "Terör örgütüne silah temini" iddiasıyla düzenlenen fezlekenin de bulunduğu bazı milletvekillerine ait 9 dokunulmazlık dosyası, TBMM Başkanlığı'na gönderildi. Sarıyıldız'ın fezlekesinin yanı sıra CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, AK Parti Osmaniye Milletvekili Suat Önal, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan hakkındaki yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin Başbakanlık tezkereleri de Meclis'e gönderildi.

“DOKUNULMAZLIK İKTİDARIN DEĞİL MUHALEFETİN GÜVENCESİDİR”

Bizde esas olan ifade hürriyetidir. Esas olan halkı temsil eden iradenin, milletvekillerinin özgürce, korkmadan, özellikle de muhalefet milletvekillerinin konuşabilmesidir. Bunun için mutlak dokunulmazlık kabul edilmiştir. Meclis’te istedikleri gibi konuşabilirler, Meclis çalışmalarında istedikleri gibi konuşabilirler. Bir de geçici dokunulmazlık vardır. Dokunulmazlık suç işleme özgürlüğü değildir. Dokunulmazlık, muhalefet milletvekillerinin iktidar tarafından, kamu otoriterleri tarafından baskı altına alınamamasıdır. Bu olmalıdır mutlaka. Kimse anayasanın 83. maddesine dokunmamalıdır. Çünkü dokunulmazlık iktidarın değil muhalefetin güvencesidir.

“KOVUŞTURMANIN ÖNÜNÜ TBMM AÇAR”

Özgürce temsil edebilmektir halkı dokunulmazlık ama eğer siz suç işliyorsanız, terör örgütü yapılanmasına yardım ediyorsanız bu durumda Türk Ceza Kanunu’nda yasak olan eylemleri icra ediyorsanız soruşturmanın, kovuşturmanın önünü Türkiye Büyük Millet Meclisi açar. Bunun iki istisnası var. Ağır cezalık suçüstü hali ve ayrılıkçı hareketler. Bunların dışında dokunulmazlığın kaldırılmasına gerek yoktur. Ancak TBMM milletvekillerinin kim olursa olsun dokunulmazlıklarını kaldırabilir. Mesele Anayasa Mahkemesi’ne götürülebilir. Bu süreç tamamlandıktan sonra olur.

“EĞER DEMİRTAŞ’IN AÇIKLAMALARINDA İLLİYET BAĞI VARSA…”

Anayasa ve kurallar bu kanunlar bu uyacaksınız. Eğer ilgi irtibat varsa, Demirtaş’ın açıklamalarından hareketle 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen hadiselere ilişkilendirebiliyorlarsa, bu yönde talimatlar, bu yönde yakıp yıkmalar, yönlendirmeler olabildiğince tespitler varsa o takdirde bunu ülkenin savcıları araştırır. Sadece açıklama yaptı diye halkı galeyana getirdi, kışkırttı demek mümkün değil. Birisi çıkıp açıklama yapıp halkı sokağa dökmüşse, şiddet eylemlerine sebebiyet vermişse de ceza kanununda bu yasaktır, cezası vardır. Önemli olan bu illiyet bağının kurulmasıdır. Yangını körüklemişse suçta ve cezada kanunilik prensibi uyarınca kimsenin ayrıcalığı yoktur ama milletvekillerinin ayrıcalığı vardır ama dokunulmazlık kaldırılmak suretiyle veya milletvekili sıfatı bittikten sonra adalet önünde hesap verecektir.

“TÜRKİYE’NİN ANA SORUNU IŞİD DEĞİL BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ YAPILANMASI”

Türkiye’de yaşanan olaylar hepimizin meselesi. Herkes kafa yormalı. Türkiye 100 yıllık bir sorunla birçok yolu denemek suretiyle bir yol almaya çalıştı. Herkesi memnun etmek zor. Atatürk dahil herkes Kürt sorununu çözme gayreti içinde olmuş. Hiçkimse vatandaşlarının ölmesini, yaralanmasını istemez. Görünen o ki çözüm süreci adı altında başlatılan proje de terör örgütü yapılanmasına güç katmış. Türkiye’nin ana sorunu bölünmez bütünlüğüdür. Türkiye sorunun bu olduğunu görmek zorunda. Türkiye’de ana sorun IŞİD sorunu değildir. Türkiye’nin ana sorunu bölücü terör örgütü yapılanmasının Türkiye’nin toprak bütünlüğünü, güvenliğini tehdit etmesidir.

“NATO MÜTTEFİKİMİZ İSE ‘DÜŞMANIM’ DEMEK ZORUNDA”

Türkiye net bir şekilde bölünmez bütünlüğüne yönelik tehdit ile karşı karşıyadır. Karşımızda olan yapılanmanın anladığı dil silahtır. Kendileri bu şekilde bir yerlere geldiklerini ve gelebileceklerini zannediyorlar. Biz NATO üyesi isek bunlar da bizim müttefikimiz ise bizim düşmanımıza ‘düşmanım’ demek zorundalar. Bunu ben demiyorum NATO sözleşmesi diyor.

“TÜRKİYE’NİN AF KANUNU ÇIKARMASI GEREKİYOR AMA…”

Eli silahlı, şiddete devam eden, yol kesen yapılanma ile Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti masaya oturabilir mi? Bir restoran işletiyorsunuz, şahıs gelip sizin kurallarınıza uymuyor, istediği türde yemek yiyeceğini söylüyor. Bu gelen şahıs değişiklikleri görünürde istiyor ana nedeni senin restoranını istiyor. Özerklik talepleri, vergi toplama talepleri, silahı bırakmıyoruz talepleri, polisin, askerin silah bırakması gibi durumları bile eleştiren bir anlayışla ne çözebilirsiniz. Yapılması gereken Türkiye’nin tez elden Terörle Mücadele Kanunu’na bir madde ekleyerek silah bırak çağrısı, bir af benzeridir bu, ‘benim toprak bütünlüğüm bölünmez, bu ülkenin üniter yapısını bozacak hiçbir anlaşmanın içerisinde yokum’ demesi gerekir. Bir af kanunu gerekiyor. Bu sorunun çözüm yeri TBMM’dir. Ondan sonra şiddete başvuran her türlü yapılanma ile Türkiye mücadelesini yapmak zorundadır. Elinde silah olan bir yapılanma ile bu sorun çözülmez.

Söyleşi: Abdurrahman Erzurum

Prof. Dr. Ersan Şen dokunulmazlıklar,

Yorum Yaz