Menü İcon

Deniz Yılmaz ''Benim atacağım imzayı Thomas Müller’e attırdılar''

Milli takım tercihini Azerbaycan’dan yana kullanan Bursaspor’un gurbetçi futbolcusu Deniz Yılmaz; futbol geçmişini değerlendirdi. Bayern Münih’te neden kalıcı olamadığını, Almanya ve Türkiye genç milli takımları arasındaki koşuşturmalı kariyerini anlattı.

Röportaj Gazetesi

Deniz Yılmaz ''Benim atacağım imzayı Thomas Müller’e attırdılar''

Almanya’da futbol oynamaya başlarken nasıl bir hayatın vardı? Nasıl bir ailenin çocuğuydun?

Babam Gürcistan’daki savaştan kaçıp Ordu’ya sığınmış. Annemle de orada tanışıp iş bulabilmek için Almanya’ya gitmişler. Ben de orada doğmuşum. Ulm’de yaşayan bir işçi çocuğuydum. Çok hareketli bir çocukmuşum. Babam beni yormak için kollarımdan tutup topa vurdururmuş. O da eski amatör bir futbolcu.

İlk antrenörün babandı o zaman. Seni nasıl çalıştırıyordu?

Çalışmam için minyatür kaleler almıştı. Bir odaya çalışabilmem için bir alan yapmıştı. Kaleye şut çekiyordum. Yürümeye başlamadan önce top oynuyordum yani. Beş yaşımda küçük takıma başladım. Ulm çocukluğumda iyi bir takımdı, uzun zaman orada oynadım. Kaleciydim ama!

Baban sana gece gündüz şut çalıştırıyorken neden kaleci olmayı seçtin?

Ben hem atmayı, hem tutmayı seviyordum! Çalışma odamdaki duvara topu atıp röveşata denerdim. Ondan sıkılınca da kaleci gibi kendi attığım topu tutmaya çalışırdım.

deniz-mAnih-555x357

Sende hâlâ biraz hiperaktivite var sanki…

Evet var! Uzun süre sabit kalamıyorum, evde durmayı sevmiyorum. Koltukta oturmaktan sıkılırsam kalkıp şınav çekiyorum ya da köpeğimle bahçede top oynuyorum, bisiklet sürüyorum, sahilde koşuyorum… Üç boyutlu legolarım var, onlarla uğraşırken sabit kalabiliyorum sadece! Çok eğlenceli bir şey, tavsiye ederim. Konsantrasyon sağlayabilmem için bana iyi geliyor.

Doktorunun tavsiyesiyle mi başladın yoksa?

Kendim buldum. Küçükken de elektronik aletleri söküp yeniden birleştirmeye çalışırdım, tamir ederdim. Yeni telefonları, televizyonları açamıyorsun bile!

Bayern Münih altyapısına nasıl girdin?

Ulm’de oynarken milli takımlara seçilmeye başlamıştım. Okuldan mezun olunca ailemin yanından ayrılabileceğim için büyük kulüplere gitmek istedim. Futbol olmasa sigortacı ya da elektrikçi olurdum herhalde. Hiç de büyük hayallerim yoktu zaten.

Bayern Münih seni hangi mevkide beğenmişti?

Forvet. Kaleciliği bırakmıştım, kalede de sıkılıyordum. Sürekli konuşuyordum, zıplıyordum ama iyi kaleciydim. Bir hazırlık maçında teknik direktörümüz başka bir kaleci deneyeceğini, beni de içeride oynatacağını söyledi. O maçta altı gol attım. Daha dokuz yaşımdaydım!

Almanya Milli Takımı’ndan teklif almış mıydın?

U-15 için istemişlerdi. Türkiye’den teklif gelmemişti ama babam ısrarla birilerine ulaşıp Almanya’nın beni istediğini söyledi. Sonunda Türkiye’den de teklif geldi ve Türkiye’yi seçtim. U-17’de Avrupa şampiyonluğu yaşadım. Teknik direktörümüz Abdullah Avcı’ydı. Takımda Nuri Şahin, Caner Erkin, Tevfik Köse gibi isimler vardı. Almanya, İtalya, İngiltere’yi yendik. Bayern Münih de beni orada gördükten sonra istedi. Ben de kabul ettim.

Bayern Münih’te kalıcı olamamanın sebebi sakatlık mıydı?

Aslında sakatlıktan ziyade sakatlıktan dönemememdi. Tez canlı bir insan olduğum için daha iyileşmeden sakatlığımın üzerine gidiyordum, bir an önce dönmek isterken sakatlığımın tekrarlamasına sebep oluyordum. Bu yüzden milli takımdan de kesik yemeye başladım. Defalarca hazır olduğumu söylememe rağmen çağırmadılar. Bu sırada kulübüm Alman Milli Takımı’nı seçmem için ısrar ediyordu. “Bizi seçersen kulüpte de daha hızlı yükselirsin” dediler. Tabii gizli kapaklı. O zaman da Alman Milli Takımı’nda Türk futbolcu yoktu. Yine de Almanya’yı seçmek durumunda kaldım ve hayatım değişti.

deniz-yilmaz-trabzonspor

İyi mi oldu, kötü mü?

Antrenmanlarımı A takımla yapmaya, Bundesliga maçlarında oynamaya başladım. Türk Milli Takımı yetkilileri bunu duyduğunda hemen beni çağırdı. Hami Mandıralı “A takım seviyesinde hiç Türk futbolcu görüyor musun? Türkiye’de bir geleceğin olur” dedi. İkna oldum ve U-21’le hazırlık maçlarında oynadım. Almanya’ya gittiğimde herkes bana sırtını dönmüştü! Benim atacağım imzayı Thomas Müller’e attırdılar. David Alaba, Diego Contento gibi isimlerin önündeyken çok arkasında kaldım; herkes bir yerlere geldi, ben Türkiye’den de teklif almadım.

Hamza Hamzaoğlu, Fatih Terim’in seni izlediğini söylemişti. Hayal kırıklığı yaşadın mı?

Bursaspor beni kendime getirdi. Trabzonspor’da bir sakatlık geçirmiştim ve beş ay futbol oynayamadım. Aylarca ortalıkta görünmediğim için de herkesin gözünden düştüm.

Azerbaycan Milli Takımı için teklif alman nasıl oldu?

Sekiz yıldan beri milli takımı bekliyorum. Bana geçtiğimiz yıl da teklif getirmişlerdi ama kabul etmemiştim. Euro 2016 için yine umutlanmıştım, performansım çok iyiydi, olmadı. Belki de takım benimle birlikte yükselecek çünkü bana güveniyorlar.

Sırf milli takım meselesi yüzünden mi Almanya’da kalmama kararı aldın?

Kitabı kapatmıştım. Ayrımcılık yapmalarına çok bozulmuştum. Türkiye’de daha iyi karşılanacağımı düşündüm.

Beklediğini buldun mu?

Zor. Burada da yabancı olarak görülüyoruz. Alamancıyım!

Söyleşi: Hilal Gülyurt

,

Yorum Yaz