Menü İcon

Deniz Ülke Arıboğan: ''Sürekli çocuklarıyla beraber olmak kimseyi daha iyi anne yapmaz.''

Deniz Ülke Arıboğan: ''Sürekli çocuklarıyla beraber olmak kimseyi daha iyi anne yapmaz.''

Çocuklarınızın arasındaki yaş farkı sizin işinizi kolaylaştırdı mı, onları büyütme kolaylığı açısından soruyorum?

- Tabii tabii. Bu zaten olması gereken bir şeydi benim için, öyle planlamıştım. Doktoramı tamamladıktan sonra dünyaya getirdim kızımı. Oğlumu da doya doya yaşamıştım. Koynumda uyuttum bol bol, yanımda yatırdım hatta 7-8 yaşlarında yanımızda yatmak isterdi ara ara aldım yanıma. Bu konuda hep sezgilerimle hareket ettim doğrusu. Artık o okula başlayacaktı ve benden daha bağımsız olacaktı ben de kızıma zaman ayıracaktım. Böyle olması doğru oldu benim açımdan.

Sizin akademik dünyaya ilişkin yaptıklarınız, kitaplarınız, makaleleriniz, ünvanınız vs. o kadar çok şey var ki kariyerinize ilişkin. Çocuklarınızı yetiştirirken iş hayatı ve onlar arasındaki dengeyi nasıl sağladınız?

- Ben bu konuyu kadınların biraz abarttığını düşünüyorum. Sadece ben değil benim birçok akademisyen arkadaşım bu süreci gayet başarıyla götürdü. Önemli olan çocukla her an vakit geçirmek değil; vakti iyi geçirmek. Sürekli çocuklarıyla beraber olmak kimseyi daha iyi anne yapmaz. Kaliteli zaman denen şeyi başarmak daha önemli. Bebekler/çocuklar uyuduğunda bir sürü şey yapılabilir. Ayrıca 24 saatlik zaman dilimi yeterince uzun. Değerlenmek istendiğinde iyi şeyler yapılabilir. Üstelik günümüzde birçok annenin bakıcı desteği de var hem yatılı opsiyonuyla.

,

Yorum Yaz