Menü İcon

Deniz Ülke Arıboğan: ''Sürekli çocuklarıyla beraber olmak kimseyi daha iyi anne yapmaz.''

Deniz Ülke Arıboğan: ''Sürekli çocuklarıyla beraber olmak kimseyi daha iyi anne yapmaz.''

Biyografinizde özellikle dikkat çeken şeylerden biri doktoranızı oğlunuzla bitirmenize ilişkin kısım... Uykuyu çok sevmeyen bir bebeğin annesi olarak o süreçte nasıl birlikte çalıştınız? Bu yeni anneler için oldukça önemli bir konu- özellikle uykusuz gecelerde nöbet tutan annelerin umutsuzluğu varsa umut olsun onlara cevabınız…

- Aslında insan vücudu uyum sağlamak üzerine programlanmış. Önceleri ilk günler, uzun geceler karanlık bir yol gibi geliyor insana. Ama öyle değil; mutlaka bitiyor. Burada durumu çok abartmamak lazım. Oğlum uykuyu sevmiyordu ben gözümü kapattığım an ağlıyordu ama okuma yaparken ya da yazarken rahattı, beni izliyordu. Dolayısıyla birlikte tamamlamış olduk çalışmalarımı. Yorgunluğu da vücudum bir süre sonra kabullendi. O zamanlar yatılı yardımcı konusu şimdiki gibi rahat da değildi. İşten döndüğümde bakıcımızı kapıda hemen çıkmak için giyinmiş bulurdum. Eşim o dönemde profesyonel sporcu olduğu için uykusuna dikkat etmek zorundaydı ve bana yardım da edemiyordu. Asistan olarak derslerimin olduğu dönemde derste yorgunluktan birkaç kez bayılmışlığım da var.

Peki ikinci çocuğunuzun dünyaya geleceğini öğrendiğinizde neler hissettiniz?

- 'Oğlumdan sonra nasıl bir bebek olacak ki ben onu oğlum kadar sevebileceğim' diye düşünüyordum, çok seveceğimi de düşünmüyordum ikinci bebeğimi. Ama öyle olmuyormuş o deneyimde de büyük bir aşk başlıyor anne-bebek arasında. Kızım doğduğunda daha rahattım ve anneliği anlamıştım aslında. 30 yaşında olmanın verdiği olgunluğu da yaşadım onunla. Oğlumda henüz evliliğim yeniydi, düzen bile tam oturmuş değildi. Kızımı dünyaya getirdiğim yaşın verdiği olgunluk başkaymış tabii.

,

Yorum Yaz