Menü İcon

Davut Güney: Türkiye Kadastro Zirvesiyle Dünyada Bir İlki Gerçekleştiriyor

Dünya’da ilk kez gerçekleştirilen Dünya Kadastro Zirvesi, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. 85 ülkeden 3 bin katılımcının hazır bulunduğu konferansta Türkiye bu alanındaki tecrübesini dünyaya aktaracak ve bazı ülkelere de teknoloji ihraç edecek

Röportaj Gazetesi

Davut Güney: Türkiye Kadastro Zirvesiyle Dünyada Bir İlki Gerçekleştiriyor

Türkiye tapu ve kadastro konusunda dünyada bir ilki gerçekleştirdi

Dünya’da ilk kez gerçekleştirilen Dünya Kadastro Zirvesi, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde başladı. 85 ülkeden 3 bin katılımcının hazır bulunduğu konferansta Türkiye bu alanındaki tecrübesini dünyaya aktaracak ve bazı ülkelere de teknoloji ihraç edecek

Haberiyakala.com / ÖZEL - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın himayesinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce organize edilen Dünya Kadastro Zirvesi, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde 20­24 Nisan günleri arasında gerçekleştiriliyor. Konferansın dünyada bir ilk olduğunun altını çizen Tapu Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, Türkiye'nin tapu ve kadastro alanındaki tecrübesini ve bilgi birikimini dünyayla paylaştıklarını söyledi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir ilke imza atarak, 'Dünya Kadastro Zirvesi, Konferans ve Sergi' etkinliğine ev sahipliği yapıyor. Hangi ihtiyaçlar doğrultusunda böyle bir etkinlik düzenlemeyi kararlaştırdınız?

Bu gibi durumlar arz talep meselesidir. Geçen yıl böyle bir fikir ortaya atıldı. Bakanımıza Dünya Kadastro Zirvesi yapmayı düşündüğümüzü paylaştık. Bu bağlamda sayın Bakanımız İdris Güllüce'nin önemli destekleri oldu. 8 ay gibi kısa bir sürede gece gündüz çalışarak bu konferansı hazırladık. Dünyanın yüzde 75'inde kadastro sorunu var. Ülkemizdeki tapu kadastro sorununu ise çözmüş durumdayız. Bilgi birikimimizi, özel sektörümüzün deneyimini sadece tapu kadastro alanında değil, teknoloji alanında da dünyayla paylaşmak istedik. 

Günümüzde bilgi teknolojileri ile bütünleşmiş, evrensel değeri olan, modern ve dinamik harita-kadastro alt yapılarına ihtiyaç olduğu açıktır. Türkiye'nin ev sahipliğinde 'kadastro'olgusunu her yönüyle ele alan, teknik ve hukuksal anlamda arazi yönetim ilkelerini küresel boyutlarda geliştirmek üzere 'Dünya Kadastro Zirvesi, Konferans ve Sergi' etkinliğini düzenliyoruz. 

Bu konferans genelinde hangi konular masaya yatırılacak? 

Konferansa 85 farklı ülkeden 3 bine yakın katılımcı geldi. 30 farklı oturumda 150 bilimsel tebliğ sunulacak. Afrika, Romanya, Makedonya, Kosova gibi Balkan ülkeleriyle ikili görüşmelere başladık. Özellikle Afrika ülkeleri ülkemizden büyük destek bekliyor. Biz de bu anlamda mevcut ülkelere gerekli desteği ve teknolojiyi sunma hedefindeyiz. 

İSTANBUL DEKLARASYONU YAYIMLANACAK

Etkinlik kapsamında özel bir ''Kadastro Zirvesi'' de düzenlenecek. Bu zirvede neler konuşulacak?

4 gün boyunca 150 bildiri sunulacak. Enine boyuna kadastro, tapu ve bilişim konuları masaya yatırılacak. Perşembe günü (23 Nisan) Sayın Bakanımızın da başkanlığında tüm ülkelerin bakan seviyesinde katılacağı bir 'Kadastro Zirvesi' düzenleyeceğiz. Bu zirvede İstanbul Deklarasyonu kaleme alınacak. 

Türkiye, tapu kadastro alanında bilgi birikimi ve tecrübesiyle önemli bir yere sahip. Bilgi birikiminin en büyük kısmını da teknoloji oluşturuyor. Tapu kadastronun teknolojiylebuluşması nasıl bir sinerji yaratıyor? 

Türkiye, dünya ölçeğine bakıldığında tapu kadastro ve bilgi sistemleri yönüyle alanında en iyi ülke konumunda yer alıyor. Sahip olduğumuz derin tecrübeyi, teknolojiyi iyi kullanan ve çok dinamik bir yapıya sahip olan haritacılık sektörümüzle birleştirerek potansiyel pazarlara sunuyoruz.

"TEKNOLOJİ YÖNÜYLE ÖNDEYİZ"

Türkiye, tapu kadastro alanında hangi ülkelerle işbirliğine gidecek? 

Balkan ülkeleri bilişim yönüyle bizden destek istiyorlar. Bununla birlikte Asya, Afrika ülkeleri de her şeye sıfırdan başlamak üzere bizden destek bekliyor. Sadece tapu kadastronun gelişimin yanı sıra teknolojiyi de potansiyel pazarlara sunmayı hedefliyoruz. Örneğin Romanya bizimle tapu kadastro konusunda görüştü. Romanyalı yetkililer, 'Sizin 15 yıl önceki konumunuzdayız' diyerek tecrübelerimizden yararlanmak istedi. Tapu kadastro, gayrimenkulle ilgili bir sistemler bütünü. 

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü bünyesinde binin üzerinde mühendis çalışıyor. Özellikle gayrimenkule yönelik bilgi teknolojisini geliştirmek amacıyla harita mühendisleri, bilgisayar mühendisleri, yazılımcılar, programcılar, elektrik ve elektronik mühendislerinden oluşan nitelikli bir kadromuz var. Bizim teknik alt yapımız, mühendis alt yapımız teknolojiyi geliştirmeye müsait.  Dolayısıyla teknoloji yönüyle öndeyiz.

Afrika pazarının dışında başka hangi ülkelere tapu kadastro anlamında teknoloji ihraç edilecek?

Türkiye'nin de üyesi olduğu Ekonomi İşbirliği Teşkilatı ülkeleriyle de tapu kadastro anlamında sıkı ilişkiler içerisindeyiz. Afganistan, Azerbaycan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Tacikistan,  Türkmenistan, Özbekistan'ın yer aldığı teşkilat üyelerinin herhangi bir alt yapısı söz konusu değil. 

Söz konusu ülkelerin kadastro anlamında gelişimleri adına bilgi birikimizi ve tecrübemizi aktaracağız.

"İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYORUZ"

Diğer ülkelerle gelişen bu ilişkinin istihdama katkısı nasıl olacak? 

Tapu kadastro alanında 350'ye yakın şirket bulunuyor. Bunları yaklaşık 100'ü yurt dışına da iş yapıyor. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü olarak kurumsal anlamda şirketlerimizi destekleyerek onların yurt dışına açılmalarına ön ayak oluyoruz. Şu anda Azerbaycan, Kırgızistan, Moldova ve Ukrayna'da iş yapan şirketlerimiz var. Bu bağlamda Afrika, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetler gibi potansiyel pazarlara girilmesiyle birlikte özel sektörün etkliğini artırması, buna bağlı olarak istihdama da katkı sağlayacaktır. Harita sektörünün girdiği yere akabinde inşaat sektörü, bunun yanında alt yapı, üst yapı hepsi giriyor. Özetle, bizim sektörümüzün girdiği yere birçok farklı sector de giriş yapacaktır. 

Gayrimenkul alım satımıyla iligi Takasbank'la bir protokole imza attınız. Kamuoyunda da heyecan yaratan bir anlaşma oldu. Neler getiriyor bu protokol?

Geçen cuma günü Takasbank'la önemli bir protokole imza attık. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile Takasbank arasında imzalanan protokolle, gayrimenkul alım satımlarında mülkiyet hakkı ve satış bedelinin el değiştirmesi sırasındaki dolandırıcılık gibi olumsuzluklara karşı tapu takas uygulamasını geliştirdik. Web tabanlı 'TapuTakas'la, el değiştirecek tutar, Takasbank'ta bloke edilerek satış işlemi gerçekleşene kadar güvence altına alınıyor. 

Bunun dışında tapu harçlarının kredi kartıyla dijital ortamda online olarak ödenmesi konusunda Maliye Bakanlığı ile görüşme halindeyiz. Bu uygulamayı da başlattığımızda vatandaşımız zamandan tasarruf ederek sıraya girmeden ödemesini gerçekleştirebilecek.

Fotoğraf: Metin Burak Okyay

Söyleşi: Uğur Tatlı

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Davut Güney,

Yorum Yaz