Menü İcon

Cüneyt Özdemir: ''Bilginin lanetlendiği, cehaletin kutsandığı bir dönemdeyiz''

Cüneyt Özdemir: ''Bilginin lanetlendiği, cehaletin kutsandığı bir dönemdeyiz''

2011’de bir röportaj yapmışız ve tutuklu gazetecileri konuşurken “Sıra bana gelecek mi diye soruyorum” demişsiniz.

- Hâlâ aynı soruyu soruyorum. Cezaevindeki gazeteci sayısı sanırım 145 oldu. Tanıdığımız, bildiğimiz pek çok gazeteci tutuklu ve ne zaman yargılanacakları da belli değil. Hâlâ soruyorum; çünkü o dönem “Tutuklanacaksın, kaçacaksın, sen bittin”  diye yazan gazetecilerin hepsi tutuklandı, kaçtı ya da bittiler. Ben gazeteciliğe devam ediyorum. Ama şimdi de “Tutuklanacaksın, kaçacaksın, sen bittin” diyen yeni tipler çıktı. Gazetecilik geçmişleri olmayan birileri geliyor, bir anda yıllarca gazetecilik yapan isimler için böyle ifadeler kullanıyorlar. Her beş yılda böyle bir kısırdöngüyü yaşamaya başladık.

Kitapta kendinize hata biçmişsiniz. Hedef gösterildiğiniz zamanlar için “Çok sustum, yanıt vermedim” diyorsunuz.

- Doğru. Bence bir şeyi eleştireceksek kendimizden başlamalıyız. Biz başarılarımız kadar biraz da başarısızlıklarımızız, yanlışlarımızız, hatalarımızız. Söze oradan başlamak ruh halimize de daha iyi geliyor. Sarıyor sarmalıyor. İyi bir yere götürüyor.

Bu açıdan bakınca ne gördünüz?

- Ben değil, sanki yaşadığımız ülkenin gerçekleri, değerleri değişti gibi. İşe Mehmet Ali Birand’la başladım. Biz daha Batı tipi, Anglosakson gazetecilik geleneğinden geliyoruz. Şimdi artık bunun Türkiye’de bir imkânı veya karşılığı olmadığını görüyorum. Bu, kızmaktan, öfkelenmekten çok çaresiz bir hüzün yaratıyor içimde.

Bir zamanlar her yerdeydiniz; gazete, televizyon, sosyal medya... Sonra birden yok oldunuz.

- Kafama göre haber yapmak ya da haberlerden sonra yorum yapmak, istediğim konuları objektif olarak yazmak, sansürsüz kaleme almak yerine sadece oralarda bulunmak için yazmanın nasıl bir bedeli olduğunu biliyoruz. Hangi kesimde olursa olsun bir kesimin kahramanı olmak çok kolay. Bunu yapmamamın nedeni, benim tercih etmiyor olmam.

,

Yorum Yaz