Menü İcon

Ceyl’an Ertem: ''Gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum!''

Ceyl’an Ertem: ''Gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum!''

Hep kadın meslektaşlarınızla dirsek temasında görürüz sizi: Sezen Aksu şarkılarını cover’larsınız, Yıldız Tilbe’den şarkı alırsınız, Sıla’yla, Dilara Sakpınar’la yan yanasınızdır… O ‘kadın kadınalık’ ne ifade ediyor sizin için?

- Cinsiyet ayırmayı sevmiyorum ama içinde çok fazla kadının olduğu büyük bir evde büyüdüm en başta. Kadınlara ve onların nazlarına, sözlerine, hallerine, gözyaşlarına, kahkahalarına her zaman çok yakın oldum. Benim büyüdüğüm evde zaten en çok Sezen Aksu dinlenirdi. Ben de halamlar teyzemler makyaj yaparlarken, bulaşık yıkarlarken, annelerinden gizli gizli sigara tellendirirlerken yaşamadığım aşkın acısını çekerdim onların yanında. Şimdi o dünyadan uzaklaşmam mümkün değil. Bir erkek kardeşim var ama bir sürü de kız kardeşim var kan bağım olmayan, sanki. Sıla’ da, Dilara da, Yıldız Abla da benim kız kardeşlerimmiş gibi hissediyorum. Ve açıkçası onlara dokunanı yakarım, bu da bir huy olarak kalmış galiba…

Erkek şiddeti haberlerini görünce ne hissediyorsunuz?

- Berbat hissediyorum. İki yıl evvel kıymetli arkadaşımız Değer Deniz’i tecavüz ve cinayete kurban verdik. Canımız fena halde sıkkın. Bazı paçavralar, Değer’in anısına saygısızlık ederek onun ölümünü ‘evinde yalnız yaşayan kadın şarkıcı’ olarak duyurdu. Hem medya, hem toplum, hem hükümetler bu konuda böylesi çirkin davranmaya devam ettikçe de iyi olmayacağım, siz de iyi olmayınız.

,

Yorum Yaz