Menü İcon

Ceyl’an Ertem: ''Gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum!''

Ceyl’an Ertem: ''Gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum!''

Ceyl’an Ertem; Akademi İstanbul’da müzikal şarkıclığı, Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde Batı müziği, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde de müzikoloji eğitimi aldı.

ÇÜNKÜ YAVRUM, BURALAR DUTLUKTU O ZAMANLAR!

Albümün oluşum süreci epey ilginç. Gaziantep’te bir konser salonunda, beş günde kaydetmişsiniz…

- Albümü tek mekanda, bir çok müzisyenden kurulu, kocaman bir orkestrayla canlı kaydetmek fikrini bir önceki ‘Amansız Gücenik’ albümü biterken aklıma koymuştum bile. Ne mutlu ki gerçekleştirebildik. Aslında kurulum ve soundcheck iki gün, şarkıların kaydı sadece üç günde bitti. İnanılmaz heyecanlı ve yorucu bir deneyimdi, şimdi albümü dinlediğimde değdiğini düşünüyorum bunca çabaya. Umarım o biraradalık hissini herkes alır şarkıları dinlerken.

Sadece kadın şarkı sözü yazarlarının şarkıları var albümde sanırım. Neden böyle bir seçim yaptınız?

- Bu bir seçim değildi ama hoşuma gidiyor. Benim dışımda, çok sevdiğim kadın şarkı yazarları ve dostlarım Yıldız Abla’nın (Tilbe), Ezgi Altıner’in ve Sıla’nın sözleri dökülüyor ağzımdan. Kadın dili Türkçe müzikte yazık ki uzun süre oluşmamıştır, sebebi de kadınların söylediği çoğu şarkıyı erkek şarkı sözü yazarları yazmıştır. Bergen’in ‘Şimdi Perişanım Bir Erkek Yüzünden’ isimli şarkısı bile bir erkek şarkı yazarının kalemindendir! Ben uzun bir süredir kadın hikâyelerini, kadın kalemlerinden dinlemeyi seviyorum galiba.

,

Yorum Yaz