Menü İcon

Ceyl’an Ertem: ''Gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum!''

Ceyl’an Ertem: ''Gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum!''

“Acı, sancı, yara muhteşemdir korkma” diye bir söz var albümde. Biraz da bunu bilmek güç veriyor olabilir mi size?

- Evet, ‘Ay ya kırılırsam, ya üzülürsem’ diye doya doya yaşamaktan kaçmak olmaz. Baaam diye yaşamak lazım, cesurca. Elbette kendimize göre temkinlerimiz var ama küçük bir çocuk kadar meraklı olmalıyız, tepkimizi de sakınmamalıyız. “Ya beni sevmezlerse, cezalandırırlarsa” diye düşünmemeliyiz. Şarkıdaki o cümleden evvel şunu diyorum: “Kolaya kaçanlar sezemiyor asla”. Evet o harika deneyimi, sezişi, farkındalığı, yoğun hisleri yaşayabilmek için kolaya kaçmamak lazım.

Peki bugünlerde albüm çıkarmak neye benziyor? Yakın zamanda büyük acılara tanık olduk, travmaları henüz atlatamadık. Konserlerin iptal edilmesi, albüm çıkış tarihlerinin ertelenmesi… Nasıl etkiliyor bütün bunlar sizi?

- Beni, hem duyarlı bir insan olarak oldukça kötü etkiliyor bu acı olaylar, hem de bir müzisyen olarak manevi ve maddi anlamda da bir bilinmezliğe itiyor. Konser iptalleriyle ilgili çok uzun zamandır fikirlerimi paylaşıyorum, paylaştıkça linç ediliyorum ama geri de durmuyorum, susmuyorum. Biz zaten herhangi bir acı yaşadığımızda ağzımızı açacak hal bulamıyoruz çoğu zaman ve fakat hayatımızın da bir aşkı var, o da müzik. Linç edenlerin hepsi müziği ‘eğlence’ olarak tanımlayan bir kitle. Ben de geçenlerde dedim: Neşet Ertaş’ın, Aşık Mahsuni Şerif’in kemiklerini sızlatmayın kardeşlerim! Müzik hani başkaldırıydı, hani isyandı, hani ağıttı, hani dermandı? Ne küfürler kıyametler dönüyor etrafımızda. Hayır bir gün herkes işine gitmez, bir grev halinde olunur, ‘Olanlara duyarsız kalamayacağız, yarın işe gitmiyoruz’ diye bir karar alır kendi iradesiyle insanlar, ben de o gün konserlerimin hepsini iptal etmeye söz veriyorum. Ama sen evde televizyon karşısında çekirdeğini çitlerken bana ‘iptal et’ baskısı yaparsan, bozuşuruz. Albüm çıkarmak ya da konser çalmak, hepsi bizim şifamız, bizim deşarj yöntemlerimiz…Evet belki korkunç acılar yaşıyoruz ama ben konserlerde karşımda ‘Ütopyalar Güzeldir’ ya da ‘Yine de Amin’ diyerek tatlı tatlı bakan dinleyicimi gördükçe çürümüyorum, ölmüyorum.

,

Yorum Yaz