Menü İcon

Ceyl’an Ertem: ''Gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum!''

Ceyl’an Ertem: ''Gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum!''

GÜNDELİK SIZILARIMI GİZLİ GİZLİ DİNDİRİYORUM

Gezi Direnişi’ne adanmış şarkılarınız var, bugünlerde olup bitenler de şarkılara dönüşüyor mu?

- Elbette dönüşüyor. Biri sana tokat atarsa çığlık atarsın, biri haksızlığa uğrarsa savunursun, biri kalbini parçalarsa ağlarsın, âşık olursan gülümsemeden duramazsın… Hayat devam ettiği sürece gördüklerim bana ilham olmaya devam edecek. Duyarsız kalmamızın imkânsız olduğu günlerse şarkı, türkü olup evreni dolaşmayı sürdürecek.

“Kişisel hayatımla ilgili hiçbir konuda dert yanamıyorum. Çünkü memlekette masum insanlar öldürülüyor” demişsiniz yakın zaman önce bir röportajda. Böyle bir ortamda aklınızı, kalbinizi nasıl koruyorsunuz? Devam etme gücünü nerede buluyorsunuz?

- Tabii insan ‘ah’ demeye utanıyor bazen. Öyle gönüller kırılıyor ki… Anneler yıllardır her cumartesi evlatlarını bekliyor Galatasaray Lisesi önünde, ben ne diyeyim ki şimdi... Ya da fakir fukara kardeşleri birbirlerine düşürüyorlar, çocuklar birbirlerini öldürüyor. Sadece Kürt diye, Türk diye, Laz diye, Roman diye düşmanlaştırılıyorlar. Klişe laflar ediyorum biliyorum ama nasıl olabilir bu devirde, bunca tekekkür etmişken tarih, nasıl bir ders almamaktır bu? Nasıl aynı acıları sonsuz kere tattırmaktır? Kendi gündelik sızılarımı gizli gizli dindiriyorum. Nazlanacak gün değil. Bu da bizim sınavımız işte…

,

Yorum Yaz