Menü İcon

Cenk Eren: Hayatımda aşk yok ki konuşalım

Yıllardır sahnelerde olan Cenk Eren, Tanju Okan Şarkıları adlı sekizinci albümüyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Röportaj Gazetesi

Cenk Eren: Hayatımda aşk yok ki konuşalım

“Yıllar sonra ilk kez yaptığım albüm, sahnedeki başarılarımın önüne geçti” diyen Eren’le albümünü, pop müziğimizin 1996’da kaybettiğimiz efsane seslerinden Tanju Okan’ı ve yeni yılı konuştuk

Tanju Okan Şarkıları albümü ses getirdi…

Tanju Okan’ın asla unutulmayacak olan şarkılarının büyüsü hiç bozulmayacak. Herkes tebrik ediyor beni. Hem şarkılar için hem de 19 yıl önce kaybettiğimiz Tanju Okan’ı yeniden günümüze taşıdığım için… Gerçek şu ki albüm öncesinde yıllardır ben onun şarkılarını her zaman sahne çalışmalarımda okuyordum zaten. O hasret kokan, aşk kokan şarkılar beni her zaman kendisine çekmiştir.

Az önce Engin Evin aradı, “Helal olsun Cenk Eren’e, n’olur bunu ilet ona” dedi.

Ne mutlu bana. Engin Evin kardeşim gibi pek çok sanatçı arkadaşım da Tanju Okan Şarkıları albümüne bayıldıklarını söylüyor. Geçende Atilla Özdemiroğlu bir tweet attı: “Benim 40 yıl önce bazılarını aranje ettiğim Tanju Okan şarkıları, Cenk Eren’in doyurucu yorumu ve oğlum Sarp Özdemiroğlu’nun aranjesiyle muhteşem olmuş, gurur duydum”

GECE HAYATI ZORDUR, TEHLİKELİDİR

Tanju Okan’ı sahnede izleyebildin mi hiç?

Ne yazık ki Tanju Okan’ı sahnede izleyemedim. Bir kez uzaktan gördüm, konuşamadık.

Mutlu görünüyorsun…

Mutluyum. Hayatımda ilk kez bir albümüm sahne çalışmalarımın önüne geçti. Albümlerim hep sahnemin gölgesindeydi. Tanju Okan şarkılarıyla şeytanın bacağını kırdım (gülüyor).

Şarkıları seçerken zorlandın mı?

Çok zorlandım ama 10 şarkıyla sınırladım albümü. Her şarkıya klip çekmeyi düşünüyorum.

İlk klip Kadınım şarkısına çekildi…

Kadınım şarkısının klibini Tanju Okan’ın son yıllarını geçirdiği çok sevdiği Urla’da çektik. Tanju babanın yakın arkadaşları da yer aldı bu klipte. Alkol yüzünden erken ayrıldı aramızdan. Keşke biraz daha yaşasaydı.

Dostları neler anlattı?

Son zamanlarında alkole veda etmiş ama Tanju Okan’ın sağlığı iyice bozulmuş. O süre içinde ne yazık ki sol bacağını diz üstünden kesmişler. Buna çok üzülmüş, kahrolmuş. Zaten fazla da yaşamamış. O klip çekiminde Hasan Bey bana kendisinde olan ve sakladığı Tanju Okan’ın siyah şapkasını hediye etti. Klipte kullandım o şapkayı ama onlara geri verdim.

Uzun yıllar Cenk Eren de gece hayatının nabzını tuttu ama o hayatın zorluklarından ve tehlikelerinden kendini korumasını bildi…

Gece hayatı zordur, tehlikelidir. Beni gece hayatının tehlikelerinden koruyan en önemli faktör aile bağlarım oldu.  Babamın sözünden çıkmadım. Aile bağlarım güçlü olduğu için ayakta kaldım. Ben gece hayatını yaşamak için değil, sahnede olup şarkı söylemek için vardım.

GENÇLER, HEVESİ AŞK SANIYOR

Biraz aşkı konuşalım mı?

Hayatımda aşk yok ki konuşalım.

Aradın mı?

(Gülüyor) Aşk aramakla bulunsa şimdiye kadar kara sevdaya tutulmuştum.

Yüreğinde aşk olmadan aşk kokan şarkıları nasıl okuyorsun?

(Gülüyor) Bitse de yaşanmış aşklarım var, onların dudaklarımdaki duygusu dinleyenlerime iyi geliyor demek ki.

Günümüzde yaşanan aşklar sana göre gerçekten aşk mı?

Ne yazık ki değil. Bu gençlere yazık, çok üzülüyorum. Yaşadıklarını aşk sanıyorlar. Hevesleri aşk sanıyorlar. Benim yaş grubum aşk konusunda şanslı, çünkü çok güzel şeyler yaşadı. Sadece yemeğe çıkmak için haftalarca beklerdik. Şimdi her şey çok hızlı başlıyor ve aynı hızla bitiyor. Bana göre günümüz gençlerinin mutsuzluğu buradan geliyor. Oysa eski Türk filmlerini izleyip aşkı tanısalar hiç değilse.

BU YILBAŞI YİNE SAHNEDE OLACAĞIM

“Kariyerimin en önemli albümü” diyorsun, doğru mu bu?

Daha önce yedi albüm, iki single yaptım. Hiçbirinde beklediğim başarıya ulaşamadım. Çok şükür bu albüm özlediğim başarıyı getirdi.

Yeni yıl dileklerin?..

Sağlık, kaliteli hayat diliyorum.

Huzur ve barış?..

Elbette, huzur ve barış önemli. İnsanlarımız ne yazık ki birbirlerini çok kırdı, çok üzdü. Artık toplumun birbiriyle kucaklaması gerekiyor.

Yılbaşında nerede olacaksın?

Bu yılbaşı Bursa’da Podyum Davet adlı mekanda olacağım ve yeni yılı son 20 yıldan bu yana olduğu gibi yine sahnede karşılayacağım.

Var mı bir yılbaşı anın?

Aynı gece içinde üç dört mekanda sahneye çıkarken, yeni yıla, ordan oraya koştururken takside gömlek değiştirirken girmiştim.

Bundan sonraki hedeflerin?..

Yıllardır sahneye çıktığım mekanlar pahalı olduğu için beni orada dinleyemeyen çok müziksever var. Anadolu’daki şehirleri gezeceğim. Hayal Kahvesi ile anlaştım, uygun fiyatlara sahne alacağım. 22 Ocak’ta Bursa Hayal Kahvesi’yle başlıyorum. 2016’nın Mayıs ayında yine stüdyoya gireceğim, bu da şimdilik sürpriz.

Söyleşi: Yüksel Şengül

Cenk Eren: Hayatımda aşk yok ki konuşalım, Cenk Eren: Hayatımda aşk yok ki konuşalım

Yorum Yaz