Menü İcon

Cem Yılmaz ve Kaman Kardeşler ''Deli Aşk''ta buluştu

Cem Yılmaz ve Kaman Kardeşler ''Deli Aşk''ta buluştu

EMRAH KAMAN: DÜŞÜNSENE, RUSSELL CROWE’UN EVİNDE OTURUP KADINLARDAN KONUŞUYORSUN...

CEM YILMAZ: KİMİNLE KONUŞACAĞIM? TOM CRUISE’LA MI? O NE ANLAR O İŞLERDEN...

Unutamadığınız anılarınızdan birini anlatır mısınız?

Cem Yılmaz: Daha çekimler başlamamış, ben yeni boşanmışım, Russell da öyle... Sydney’deki evinde oturuyoruz. Ben Stiller bir şişe tekila alıp geldi... ‘Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı’ filmini yeni bitirmiş, galası var. Russell; “Ne zaman bir kırmızı halı mevzuu olsa hanımla kavga ederdik” dedi. Russell’ın evinde, onu teselli ettim.

Emrah Kaman: Bir gün sette aşk, kadınlar, ilişkiler falan konuşuyoruz. Cem Abi “Biz bu mevzuyu Russell Crowe’la konuşmuştuk” dedi. Ben şok tabii... Russell Crowe’un evinde oturup kadınlardan konuşuyorsun...

Cem Yılmaz: Oğlum kadın konusunu kiminle konuşacağım? Tom Cruise’la mı? O ne anlar o işlerden...

BAZEN HOMURDANAN BİR AMCAYA DÖNÜŞÜYORUM

Murat Kaman, kardeşiyle bir projede yer almanın avantajları ve dezavantajları olduğunu söylüyor: “Bu işlerde ego çok ön planda. Ama kardeşler birbirine ego gösterisi yapamıyor. Öte yandan çok yakından tanıdığın için gerçekten canını acıtmak istersen, hangi zayıf noktadan vurabileceğini biliyorsun.” Cem Yılmaz filmin üretim aşamasının gırgır şamata şeklinde geçmediğini anlatıyor: “Bazen homurdanan bir amcaya dönüştüğümü bile biliyorum.”

CEM YILMAZ: MİZAHIN FIRLAMALIK DOZUNU AŞAĞIYA ÇEKTİĞİNİZDE SONUNDA FAZLA EVCİL BİR ŞEYLE KARŞILAŞIRSINIZ

Cem Yılmaz olmak zor mu?

- Yoo, çok zevkli. Ben mutluyum hayatımdan. Herkese tavsiye ederim ama biraz zaman alabilir.

Komedyen değil de jön olmak ister miydiniz?

- Onun için çok geç... Jönlere saygım sonsuz. Birçok jön arkadaşım var. Ben zaten genelde jönlerle görüşürüm (gülüyor).

Mizahçı olmanın en zor yanı ne?

- İnsanlar mizah yapılacak kişi kendileri olmadığı zaman bunu çok kıymetli görüyor. Çünkü nasıl olsa onlara değmiyor. Ama kendilerine değdiği zaman “Bu olmamış” diyor.

Nasıl çözülür bu iş?

- Tüketenin de başka bir kafada olması gerek. Oscar ödül töreninde gördük ki komedyen Jimmy Kimmel, “Ne espri yaparsak yapalım kendi kendimize yapmayalım. Bizim gibi düşünmeyen birine yapalım” dedi. Bu çok hafif şekilde de yapılabilir. Mesela uzaylılar tarafından kaçırılan bir adam üzerinden de çok güzel mesajlar verebilirsiniz. Yeter ki kahramanına bir macera yaşat, kahramanını bir sınava tabi tut, o bilgi bilinçaltına da geçer.

Mizah üretirken kendinize neyi hedef alırsınız?

- Bir kitle belirleyip film yapmak kusurlu bir şey. Birleştirici değil. Ben satışa yönelik iş yapmıyorum. İşimizi takip edenleri bir müşteri gibi görmüyorum, onların ne alacaklarına göre üretmiyorum bir şeyi. Şimdiye kadar farklı türlerde filmler yaptım. Her birinin kitlesi başkaydı; ‘Av Mevsimi’, ‘İftarlık Gazoz’, ‘GORA’... Hepsinin duyguları farklı. Zamanında eğlence ve festival filmi diye bir ayrım vardı. Dileğim; hepsinin seyircisi keskin şekilde ayrılmasın, aynı seyirci olsun, beraber çoğalalım. İnsanlar birbirine değsin...

Mizahta argo olmazsa olmaz mı?

- Bu çok eski bir konu. K.çımızı başımızı kıyafetle kapattığımızdan beri böyle... Şimdi burada birimizin pantolonu yırtılsa güleriz çünkü orada bir sürpriz faktörü vardır. Dil bir tercihtir. Kötü mizah, tertemiz bir dille yapıldığında da kötü mizahtır, argo kullanılarak yapıldığında da... Mizahın fırlamalık dozunu gitgide aşağıya çektiğinizde sonunda fazla evcil bir şeyle karşılaşırsınız. Bu aşırı temizlik, komedinin ruhuna uygun değildir.

SÖYLEŞİNİN PERDE ARKASI

BAŞKA BİR DERYAYA AÇILDIKLARININ FARKINDALAR

- Bu, Cem Yılmaz’la ilk karşılaşmamız. Mizahçıların günlük hayatta ekranda göründüklerinden daha ciddi hatta sert olduklarını, pek öyle espri falan da yapmadıklarını duyarız. Bu sebeple başta biraz tedirginim. Ama endişelerim boşunaymış.  Cem Yılmaz; gerçekten çok sıcak, ego problemi olmayan ve etrafta kamera, mikrofon, ses kayıt cihazı yokken de esprili biri. Gördüğüm en çalışkan ünlülerden... Adeta işiyle yaşıyor. Aklına ilk geleni yapmanın değil, düşünerek üretmenin peşinde. Bunca başarısına ve sahip olduğu bütün imkânlara rağmen hâlâ çok uzun saatler çalışıyor.

- Emrah ve Murat Kaman’a gelince... Yakında onların isimlerini daha sık duyacaksınız. Hem çok yetenekli hem de çalışkanlar... Söyleşi boyunca ne kadar heyecanlı olduklarını yüzlerinden okumak mümkündü. Murat Kaman sakin, Emrah Kaman fırlama... Cem Yılmaz’la birlikte başka bir deryaya açıldıklarının farkındalar. Şansları bol olsun!

,

Yorum Yaz